Agent CIA Cross, který už opustil aktivní službu, je v podezření, že prodal Rusům některá z důležitých tajemství. K této domněnce vedou šéfy CIA vztahy stárnoucího muže k ruskému agentovi Žarkovovi. Proto je rozhodnuto, že jako možná hrozba pro zájmy americké bezpečnosti musí být odstraněn. Muž, kterému je tento úkol přidělen, je Crossův bývalý žák a chráněnec Jean Laurier, jehož kódové jméno je Štír. Ani dlouholeté přátelství, které oba muže spojuje, nezabrání chladnokrevnému Laurierovi ve splnění úkolu, což se ovšem ukáže být mnohem obtížnější než zabít vlastní dívku, která se ukázala být nepřátelským agentem. Cross totiž naučil Jeana řemeslu, ale za ty roky ve službě má v rukávu dost triků, aby si dokázal chránit kůži a bez váhání je používá. Žarkov se Crosse pokouší přesvědčit, aby emigroval, ale ten odmítá. Chce zůstat ve své zemi a nelítostně vyrovnat některé staré dluhy. (oficiálny text distribútora)

flyboyeda

Tenhle spionazne-politicky a imho znacne nedoceneny thriller mi hodne sedl, Bart Lancaster vs Delon, herecky 1:0 imho! Supr muzika, dobra atmosfera, vyborna zapletka zabijaka spiona a jeho nastupce, prima honicky/vysirky, dost zajimavych vedlejsich postav, nechapu, jak se u toho mohl nekdo nudit, v ramci spy/konspirace zanru supr!!! ()

Jara.Cimrman.jr

"Čím víc ti někdo řekne, tím seš pro něj nebezpečnější." Špionské hry mě vždycky bavily a taky mě poučily o tom, že každý se v určité chvíli může stát postradatelným. Proto jsem nikdy nevstoupil do CIA, přestože mě lanařili už od školky, kdy jsem při vycházce dokázal prchnout soudružce učitelce. Nepodepsal jsem to ani konkurenci a proto ještě stále žiju. Těžko říct, komu všemu to podškrábl agent Cross, ale já jsem mu stejně fandil, protože prchnout z hlídaného letiště v přestrojení za černošského kněze byl skvělý kousek. Bohužel to dopadlo tak nepřikrášleně, jak to jen v sedmdesátých letech dopadnout mohlo a to mě, společně s uši trhající muzikou, tentokrát donutilo zaokrouhlit své hodnocení dolů. ()

Lupes

Opravdu veliká nuda, libující si v málo uvěřitelném polidšťování sovětských agentů, jisté démonizaci CIA a nejasném scenáristickém záměru. Pocta Burtu Lancasterovi moc nevyšla; napsat mu akční scény bylo velikou chybou, mělo zůstat u zkušenosti nahrazující svaly. I proto Alain Burta znatelně zastínil. Kdyby byl víc rozveden přece jen překvapivý závěr a motivy jednání jednotlivých postav se jím po celý film řídily, bylo by to o fous lepší. ()

Gilmour93

Král průměrnosti Winner a jeho spy film? Diváku, spi.. Stokrát viděné hrátky tajných služeb, jejichž středobodem jsou tentokrát dva muži. Postarší harcovník, který je vždy tah napřed před svými soupeři, ale zároveň tuší, že hra na jedné šachovnici proti černým i bílým těžko skončí jeho vítězstvím a proti němu CIA placená Nemesis, která má ráda kočky i kočičky a občas utrousí nějakou trefnou hlášku ohledně predikce dalšího vývoje (třeba o rezervaci místa na hřbitově). Je pravda, že od honičky na staveništi to trochu vystoupí ze zóny lhostejnosti, ale na Lina Venturu v podobných pozicích se to nechytá. Jediná zajímavá věc je, že se režisér a jeho dvě ústřední hvězdy narodily ve znamení Štíra. Vyjádřeno poměrem pravděpodobnosti je to 1 ku 1728, což je zhruba stejně velká šance jako to, že ve filmu podobného ražení nebude na konci Delonova postava kartáčovat šaty do truhly.. ()

borsalino

Štír je krycí jméno pro agenta Jeana Lauriera (Alain Delon), nasazeného na svého přítele a bývalého učitele Crosse (Burt Lancaster), kterého CIA podezřívá z prodeje tajných informací ruskému agentovi Žarkovovi. Laurier je odhodlán zadaný úkol splnit a nebere ohled na nic kolem. Velmi netypický snímek se špionážní zápletkou, příjemnou změnou oproti různým francouzským kriminálkám je výběr tématu a také spolupráce Delona a Lancastera. ()

• Bill Nagy (zahral si malú rolu majiteľa obchodu) zomrel ešte predtým, než bol film uvedený do kín. (m.a.t.o.)
  • Burt Lancaster (Cross), ktorý bol kedysi akrobatom v cirkuse, zvládol všetky kaskadérske kúsky bez zastúpenia dablérom. (m.a.t.o.)