Orientální pohádkové příběhy se často vyznačují baladickým laděním, které bylo zdárně přeneseno i do filmové podoby, která zdůraznila temné stránky lidské povahy. Snímek totiž vypráví o mocném vladaři, jenž se chce odvděčit chudému mladíkovu za to, že mu zachránil život. Hodlá mu darovat tolik půdy, kolik jí lze za jediný den obejít. Přestože exotické zakotvení mohlo vytvářet značné divácké lákadlo, divácký zájem byl mizivý - i kvůli zřetelné realizační topornosti. Takže teprve nynější uvedení Přeludy pouště nabídne každému zájemci. (oficiálny text distribútora)

gudaulin

Pokud si dobře vzpomínám, v kině jsme se v době premiéry sešli čtyři a to byly prosím časy, kdy návštěva kina byla nepoměrně běžnější záležitostí než dnes v době řádění chronických stahovačů a vypalovačů. Inu, potenciál byl slušný, exotické prostředí mělo šanci zabodovat, jenže to by scénář a režie musely vypadat úplně jinak. Nejde o to, že baladický příběh má úplně jiný charakter, než příjemné české pohádky, kde dobro spolehlivě vítězí nad zlem. Jde spíš o celkovou topornost, nesmyslně přetaženou stopáž, kdy režisér zkrátka zapomněl na nůžky, a v neposlední řadě o kulturní odlišnost. Celkový dojem: 35 %. ()

dopitak

Mamluk a jeho cesta kolem světa za jediný den. Kdyby se to toho vezír Macháček nesral, obešel si tuniský Mário Kubec malou oázu u potoka za branami města a měl klid. Irene Papas a další role matky. Kukuru jsem nepoznal, asi měl turban a černý háv přes oči. ()

Willy Kufalt

"Prach jsi a v prach se obrátíš..." Popravdě tento film v sobě moc neumím zpracovat, zařadit si ho někam na úroveň oslovilo / neoslovilo a zaujmout k němu postoj. Na jedné straně mě svým zvláštním příběhem (do nějž jsem se strašně těžko dostával) i případným poselstvím úplně minul, v nejmenším se tu nedokážu vnímat jako cílová skupina (níž asi mohou být, vzhledem k tomu, kolikrát se tu oslavuje Áláh, v první řadě muslimové..) a první polovinu ještě netušil, zda to vydržím do konce. Avšak celková atmosféra, sálající z exotického prostředí, dost zvláštní kamery a podmanivých hudebních motivů mě s přibývajícími minuty pohltila natolik, že jsem se postupně od toho skoro ani nedokázal odtrhnout a čuměl na Přeludy pouště jako na menší zjevení... a tuším, že nějakou dobu mi tohle neuchopitelné zjevení ještě silně zůstane v paměti. Pohádka, co vlastně není pohádkou, možná jakási variace na tenkrát populární žánr fantasy, ovšem bez nadpřirozených prvků, nebo dobrodružný příběh snažící se o jakési náboženské podobenství? A to všechno v režii tuniského filmaře točícího mezinárodní koprodukci s Československem? Hodně netradiční to je, ale co si z toho vlastně mám odnést, když to ke mě po té myšlenkové stránce většinou příliš nedorazilo? Nebo když všechna ta pronášená stylizovaná moudra, v závěru zacházející až do klišéovitého moralizování, budila ve mě občas dojem spíše jakési hry na cosi hlubokého a vysoce uměleckého, než žeby takovým ten film byl doopravdy? S africkou kulturou, orientální historií, islamským náboženstvím vážně kompatibilní nejsem, takže to posoudit nedokážu. Přes záblesky velmi ojedinělého zážitku a silné atmosféry jsem měl občas rozporuplné pocity. Z těch exotických koprodukcí československého filmu 80. let (vedle „indického“ Hořkého podzimu s vůní manga nebo „kambodžských“ Devíti kruhů pekla) mě „tuniský“ příspěvek zaujal asi nejméně. [60%] ()

honajz2

No, pohádka... Jako ano, jistá pohádkovost v tom je, ale dominující žánr to není - ten film je hlavně dobrodružný. Nicméně, první polovina mi připadala roztahaná, ale ta druhá (u které se většina uživatelů začala nudit) byla poutavá a celkem i napínavá. Asi to bylo tím, že mi to místy připomínalo (když to hodně, hodně přeženu) Aguirre, hněv boží, akorát bez Klause Kinského a namísto vody a džungle jsou zde triliony tun písku. Vší tou posedlostí po moci, po ovládnutí co nejvíce území... Taky se z toho v druhé polovině stalo walk movie, ve kterém člověk SPOILER sám KONEC SPOILERU putuje pouští a to já celkem rád. Nejzajímavější na Přeludech pouště stejně je to atraktivní a v československých filmech nevídané prostředí, snad tedy kromě Oázy. Přemýšlel jsem i nad slabými 4*, jelikož se mi to překvapivě celkem líbilo, ale nakonec dám silné 3*, protože to na ně vidím víc. Tak jako tak ten film podle mě neprávem zapadl. ()

zette

Sice trochu tezkopadna a roztahana pohadka, urcena spise pro vetsi divaky. Presto si myslim, ze ma velice dobry scenar a exoticke prostredi Tuniska filmu take prida na atraktivnosti. Herecke vykony tuniskych hercu jsou vselijake, ale Machacek tradicne vyborny. Moc nechapu, ze si tato pohadka nenasla v nasich koncinach vetsiho divackeho ohlasu, je to skoda. ()

lemonova

Zaujímavý príbeh z exotického prostredia.. ale tak, ako sa stávala hrdinova cesta stále viac úmornou, takým bolo čím ďalej viac aj sledovanie tohto filmu.. a po tomto nekonečnom čakaní na koniec cesty rozpálenou púšťou, sa nám napokon dostane ľadovej sprchy. ()

dainio

Určitě se nejedná o nějakou špatnost. Herecké výkony jsou poměrně obstojné a exotické prostředí dodává této orientální pohádce, to co potřebuje....film jsem viděl na kanálu CSfilm a mě se docela pozdával. ()

nanamarak1

Mám v těchto obskurních koprodukčních projektech určitou slabost. Tento film (pohádka je příliš silné slovo) se dá zkouknout bez problémů, ale producenti měli být svéprávní a na místo režiséra najmout někoho ze zkušenostmi, protože tento několik potenciálně silných scén svým mizerným vedením herců zazdí. 50% ()

MBob

Exotické prostředí v ponuré baladické pohádkovosti se slušným potencionálem moralizování, které však nepřekročí únosnou míru. Pokud někdo očekává pod označením tohoto filmu pohádku bude zklamán, pokud se však někdo ponoří do kultury tuniského (afrického) folkloru bude odměněn přehlídkou drobností, které tuto kulturu charakterizuje. ()