Ostré jako břitva

• Austrália Underbelly
Dráma / Krimi / Mysteriózny
Austrália, (2008–2022), 55 h 56 min (Minutáž: 39–74 min)

Predloha:

Andrew Rule (kniha)

Caroline Craig, Rodger Corser, Peter O'Brien, Ian Bliss, Callan Mulvey, Alex Dimitriades, Kestie Morassi, Vince Colosimo, Emma Moore, Simon Lyndon (viac)

Australský seriál Ostré jako břitva vypráví málo známý příběh rozmachu organizovaného zločinu v australském Sydney na přelomu dvacátých a třicátých let. Třináctidílný seriál byl natočen podle skutečných událostí. Hospodářská krize a prohibiční zákony přinesly sydneyskému podsvětí zlaté časy. Nejviditelnějším projevem vzestupu zločinnosti v ulicích města byly takzvané razor gangs. Protože nošení zbraní na veřejnosti bylo přísně trestáno, utkávaly se tyto bandy s břitvami v rukou. Levný a všednodenní nástroj mnohdy dokázal způsobit strašlivější zranění než palné zbraně. Sydneyskému podsvětí vládly Tilly Devine a Kate Leigh, které organizovaly prodej kokainu, provozovaly nelegální nálevny a prostituci. Zároveň proti sobě vedly nesmiřitelnou válku všemi prostředky. (oficiálny text distribútora)

Wotan

První série je takový lepší průměr. Je to sice uspěchané, ovšem kvalitu to má. Druhá série je ale jasně nejlepší. Sice nemá s první sérií skoro nic společného až na pár odkazů na postavy z jedničky za mlada, ale to vůbec nevadí. Postav je tu méně, dostávají víc prostoru a tím pádem jsou propracovanější. Prostě a jednoduše, druhá série se mi moc líbila. Čekal jsem, že třetí série bude pokračovat v nastoleném trendu. Nemohl jsem se mýlit víc. Viděl jsem asi 3 díly a pak jsem to musel zabalit. Vypadalo to jako nechtěná parodie s hlavní postavou sympatickou asi jako žvýkačka ve vlasech. Sečteno a podtrženo lepší tří hvězdy. PS: S The Wire bych to nesrovnával ani omylem. ()

LakiyL

Prvé 3 série sú veľmi kvalitné a diváka zaujmú a vtiahnu do deja bez menších problémov. So 4. sériou je to už horšie, no stále si uchováva svoju kvalitu nad priemerom. 5. a 6. séria je už len žmýkanie nie tak skvelých a spletitých príbehov austrálskeho podsvetia. "7. séria" už nebude vysielaná pod značkou Underbelly ale ako Fat Tony & Co. Pôjde o pokračovanie príbehu z prvej série. ()

Santino7

Zaujímavý, nevšedný austrálsky projekt, ktorý nie je až natoľko známy ako niektorí jeho žánroví kolegovia, no určite stojí prinajmenšom za povšimnutie, najmä pre podobných "magorov" do gangsteriek ako som ja. Zatiaľ som videl len sériu úplne prvú, ktorá mi je zobrazovanou matériou i celkovo obdobím, v ktorom sa odohráva, spomedzi všetkých asi najbližšia, avšak do budúcna nevylučujem ani ostatné série (presnejšie bude ak poviem, že ich zhliadnutie je len otázkou času). Zaujala ma (okrem teda tématiky) najmä pomerne nezvyčajná forma tohto seriálu, niekedy som bol vyložene prekvapený, ako boli niektoré konkrétne prvky filmársky riešené, ale prevažne v pozitívnom zmysle slova. Navyše sa mi veľmi páčil i soundtrack. Jasný nadpriemer. 85% ()

TomStrom

První série byla výborná a druhá ji ještě dokonce předčila. Série třetí už kvalit svých dvou předchůdkyň nedosahuje, není to však způsobeno z filmařského hlediska, materiál který zpracovává už jen není tak exkluzivní jako u první a druhé série. Ty navíc nastavily laťku hodně vysoko. Minimálně první dvě série by neměli vynechat všichni milovníci krimi, Underbelly je výborně zpracováno, doprovázeno výborným soundtrackem a věrně zachycuje skutečné události. Úžasný je taktéž výběr herců, neboť někteří jsou až neuvěřitelně podobní svým reálným předlohám. Těším se na čtvrtou sérii. ()

arbitr

Zatím po polovině první série to na čistou pětku není, ale rozjíždí se to :) Tak po první sérii nechávám za čtryři a půl. Zkusím ještě druhou řadu, která časově předchází takže očekávám více retra. Scénář napsal život a to bývá vždycky nejlepší dramatik. Neokoukaní herci, atraktivní drogové podsvětí a dobře vykreslené charaktery postav. Také způsob zpracování se zastavováním a zpomalovačkama se mně k tomu líbil. Nemám moc co vytknout, ale na čistých pět to není, uvidíme...Zůstávám na čtyřech. Druhá série předchází dobu první série, ale je to o tom samém. Drogy, sázky podplacení policajti a kalabrijská mafie kombinovaná kiwies. ()