Hrubá síla

(festivalový názov)
  • USA Brute Force

Sociálně kritické drama Brute Force (Hrubá síla) Julese Dassina z vězeňského prostředí s prvky žánru noir. V přeplněné věznici Westgate, které vládne sadistický velitel kapitán Munsey (Hume Cronyn) se schyluje ke vzpouře, kterou plánuje vězeň Joe Collins (Burt Lancaster). (contrastic)

radektejkal

Dassinova "Hrubá síla" tu má kupodivu jen skromě komentářů a přitom je to film, který by se neměl nechat jen tak proklouznout mezi prsty. EdaS napsal, že takové filmy se už netočí. Má pravdu, ta tuto dobu je to moc přímočaré, vulgární, prostě hrubé. Teď je doba šóšenků a podobných kravin. Stačí jen, aby to bylo pudrově napucované, humorně jízlivé a kšandově napínavé. V závěru říká Doktor, že z vězení dosud nikdo neunikl. A nepodařilo se to ani za dalších 65 let (měřeno od vzniku tohoto filmu). ()

Willy Kufalt

„Nikdo nikdy doopravdy neuteče...“  Z tvorby Julese Dassina jsem sice měl původně v plánu podívat se hlavně na jeho dva filmy z francouzské produkce 50. let, ale bylo mi doporučeno uživatelem Real Tom Hardy, abych začal nejdřív spíše Dassinovými staršími americkými noiry. Když jsem poté slyšel mistra Friedkina v jedném spotu pět chválu na tento film, definitivně jsem věděl, že není úniku a vůbec nelituji, že jsem také „neutekl“. Už jsem kdysi dávněji v některém komentáři napsal, že většina vězeňských filmů, které mi připadají ve své kategorii jako nejlepší, vznikla ještě v černobílé éře. Ta atmosféra vybudovaná černobílou kamerou mi tu připadá opět jedinečná a to nejen, když jí umocňuje padající déšť, vládnoucí tma či stíny z úsporného osvětlení. I když hlavního představitele Burta Lancastera beru jako legendu vězeňského filmu už jen díky Ptáčníkovi z Alcatrazu, tady se možná ještě zajímavějším tahounem pravidelně stával ústřední záporák, mladý cynický krutovládce v podání Hume Cronyna a celkově mě těšilo sledovat skvělé výkony pro mne většinou neznámých herců. Skvostně zrežírovaný proces a dvoustranný náhled do pozadí událostí ve věznici vrcholící pečlivě naplánovanou vzpourou s pokusem o útěk přechází až k nelítostně drsnému vyvrcholení, jaké bych od amerického filmu z roku 1947 úpřimně nečekal. Zdá se mi, že těch výjimek vybočujících ze standardu tvorby klasického Hollywoodu vzniklo tehdy celkem dost, jen mě trochu mrzí, že tu zase jde o žalostně zapadlý film. [85%] ()

Rob Roy

Archetypální vězeňský film s povinnými elementy na který se odkazují novodobé klasiky žánru, především tedy Shawshank přímo krade. I když ten je podle povídky Stephena Kinga, takže ten možná viděl v mládí tenhle film a něco si do něj převzal. Posledních 10 minut je na 40. léta slušné násilné inferno. Zatímco dnes by se nad vykreslením zlého dozorce nikdo nepozastavil (k žánru to patří), kritiky tento prvek reflektovaly jako poukázání na vězeňskou sociální problematiku i díky větší realističnosti než bylo ve 40. letech obvyklé. Škoda občas zdržujících flashbacků. ()

Martin741

Jeden z najlepsich filmov o vzbure vo vazeni, Burta Lancastera teda nemam rad, ale tu na fakt vali, zvysni herci su mne neznami, ale snazia sa, rezia Dassina je doslova genialna. Hoci mi velmi nepasuje spojenie Noir - vazenie, tento film si zasluzi najvyssie hodnotenie, dialogy vycibrene a genialne : 95 % ()

liquido26

Trvalo mi strašně dlouho než jsem se do tohoto filmu dostal, ale ten závěr mi to všechno vykompenzoval. Pravděpodobně nejlepší konec, jaký jsem u filmu noir viděl. Ke kladům tohoto filmu je ještě potřeba přičíst postavy - psychopatický kapitán Munsey, sympatický doktor a hlavní antihrdina Joe Collins, kterého hrál Burt Lancaster, jehož normálně příliš nemusím, ale v této roli se mi líbil. ()

• Priamou inšpiráciou režiséra Julesa Dassina bola pre neutíchajúce zúfalé násilie nedávna „bitka o Alcatraz“ (2.-4. mája 1946), v ktorej väzni bojovali o bezvýchodiskový dvojdňový boj, ale nakoniec sa vzdali po neúspešnom pokuse o útek. (westerns)