V roku 1909 bol Robert Stroud odsúdený na 10 rokov za zabitie človeka. Po ďalších zločinoch, ktoré spáchal za mrežami, stratil akúkoľvek nádej na prepustenie. Bezútešné prežívanie, ktoré mu ešte strpčuje dozorca Shoemaker, sa zmení, keď Stroud nájde na väzenskom dvore zraneného vrabca a ošetruje ho, až kým sa vtáčik neuzdraví. Ako ubiehajú roky jeho trestu, stáva sa expertom na chov vtákov v zajatí a napíše i knihu o ich chorobách. Vďaka svojej pevnej vôli a intelektuálnym schopnostiam znovu nachádza zmysel života. (STV)

genetique

Skvelá sfilmovanie skutočného príbehu muža, ktorý našiel vykúpenie z tvrdého väzenského života a zo svojich prehreškov v štúdiu vtáctva. Pozoruhodný a nesporne zaujímavý osud človeka, z ktorého veda dokázala urobiť iného človeka. Miestami dojemné, ale prevažne napínavé a priam dobrodružné sledovanie zmien väzenského systému, kde sa postupom času prakticky stále menil pohľad na väzenského génia. Skvelá réžia a neúnavne skvelí herci v autenticky takmer dokonalej biografii. 85%. ()

Houdini

Oscar 4 nominace: Herec HR - Burt Lancaster, Herec VR - Telly Savalas, Herečka VR - Thelma Ritter, Kamera ČB. . . . Zlatý Lev - výběr ()

RHK

Úžasné, co dokáže lidská vůle dokázat i v nelidských podmínkách. Místo, co by shnil nečinností ve vězení, si Stroud v žaláři postupně vybudoval významné postavení , o jaké by stála většina svobodných občanů mimo zdi věznice. A díky získanému vzdělání a tím i kapky moudrosti také postupně mění svůj vztah k okolí. Bravurní výkon Burta Lancastera. Trailer: http://www.tcm.com/mediaroom/index.jsp?cid=2510 ()

dobytek

Mam rád filmy z prostředí vězení a taky už pěknejch pár let pěstuju okrasný ptáky, takže na tenhle film jsem byl hodně zvědavej. Navíc Robert Franklin Stroud mě svym osudem doslova fascinuje. O svejch oblíbenejch zebřičkách a chůvičkách jsem nastudoval všechno možný i nemožný a stejně jsou pro mě ty ptáčci naprosto záhadný a nevypočitatelný. Kdybych si o Stroudovi něco nepřečet, asi bych si myslel, že ten film je pohádka z vězení ve stylu třeba Zelený míle, kde měl vězeň ochočenou myš. Sice to bylo asi poněkud idealizovaný, ale v jádru pravdivej příběh. Takže jsem se dozvěděl něco o velice zajímavym člověku (aspoň teda pro mě), viděl jsem v akci ochočený kanárky a vrabce, což mě velice překvapilo, že se takový malý ptáci daj takhle vycvičit a ještě jsem viděl Kojaka se zbytkama vlasů :-) 85% ()

gogo76

"Viete ako kedysi volali Alcatraz?...Vtáčí ostrov..." Vždy je nejaké filmové prekvapenie v zálohe. Filmy z väzenského prostredia sú lákavé a Lancaster bol v tých časoch veľká hviezda. Rok výroby 1962 napovedal, že film by mal byť vo farbe, ale nie je. Tá čiernobiela mu však pristala ešte viac. Film sa nikam nenáhli, rozpráva zaujímavý príbeh v príjemnom tempe a v istom momente sa sám seba pýtam. "Ako to, že som ten film neobjavil skôr?" . Výborne zrežírované, všetky postavy sú výborne obsadené i zahrané. Pri prvom vyliahnutí kanárika som ani nedýchal. Vzťah matky a syna bol jednou z niekoľkých dejových liniek, ale malo to tie správne emócie. Je úžasné, čo tento človek dokázal. Otázka je čo všetko mohol dokázať keby sa k nemu zachovali inak. Je to jeden z mála filmov, ktorý popri skvelom filmovom zážitku rozdáva životné múdra na všetky strany a človek sa často zamyslí. Určite jeden z najlepších filmov na tému väzenie a rozhodne stojí za to ho vidieť. Videné na STV2 s titulkami. 90%. ()

Phobia

Váhám mezi 3-4 hvězdičkami... Film z vězeňského prostředí o proměně jednoho člověka mě vlastně ničím nepřekvapil. Příliš jsem nechápala počáteční zaťatost a z mého hlediska bezdůvodnou zuřivost hlavního hrdiny, jeho divný vztah k matce. Zmoudření vlivem vztahu k ptákům se událo příliš skokově (byť v reálu uběhly celé roky), všechno mi to přišlo příliš idealizované a nevěrohodně, zkratkovitě podané (navzdory dlouhé stopáži). Na druhou stranu jsem se nenudila, snímek je relativně příjemně koukatelný, punc skutečného příběhu není na škodu... nicméně ve srovnání s jinými filmy, kterým jsem udělila 4*, mě tenhle zas tolik nezaujal, stopáž je zbytečně dlouhá a zpracování mi úplně nesedlo... Takže zas takové dilema to není: na čtyři puntíky to prostě nestačí, ne v dnešní době. 68% ()

Aky

Skvělá studie o smyslu a významu vězeňství zabalená do tak zajímavého příběhu, že člověk ani nepostřehne, že se jedná o studii. Je spousta filmů, kde mi Burt Lancaster vadí, ale zde mu role sedla, jako by krejčí přemýšlel nad každým stehem, pro koho šije. Nakolik je tento údajně pravdivý příběh skutečně pravdivý nevím, ale tak, jak se odehrává v Ptáčníku z Alcatrazu, je ve své kategorii možná nepřekonatelný. ()

Snorlax

Lancaster zde dokonce i hrál. Již tato informace by mohla stačit jako zdůvodnění plného počtu. Ale já přidám další, hrál zde velmi dobře, podařilo se mu proplout desetiletími své postavy, od mladého muže, až staršího pána. Navýsost příjemně zrežírované, žádné zbytečné kudrlinky, přesto místy dojemné a značně lidské. Po Lovci jelenů je tohle druhý nejsvižnější ubíhající film s na první pohled lehce děsivou stopáží. ()

Anderton

Ako zabiť nekonečný čas vo väzení a zároveň sa ľudsky rehabilitovať"? Bob Stroud našiel recept počas prechádzky na väzenskom dvore za hustého lejaku. Čo je to rehabilitácia nám perfektne vysvetlí a stavte sa, že je to niečo iné, ako si myslia dozorcovia a vedenie. Dôležitou súčasťou jeho života boli ženy, mal značnú charizmu a výrazne mu dopomohli s prenášaním jeho myšlienok na verejnosť. Zároveň boli aj jeho prekliatím. Stroud dokázal spoza mreží pretvárať veci vonku a myslím to inak, ako to robia Černák a spol v súčasnosti. Frankenheimer vie, že sa môže spoľahnúť na trio Lancaster, Malden a Salavas a že mu stačí ich iba sledovať a dodať celku vďaka čb farbe oldschool nádych. ()

nascendi

Tak som si obnovil spomienky na vtáčnika. Voči vyššiemu hodnoteniu tohto, nesporne kvalitne nakrútenému, filmu mám v sebe zabudované ochranné bariéry. Nemám rád a neverím filmom, v ktorých sú zločinci vykresľovaní ako skvelé bytosti, ktoré sa iba nešťastnou zhodou okolností stali zločincami. A keď sú to fešáci, začnú vo väzení študovať alebo si nájdu zaujímavého koníčka, tak sviečkové baby sa idú zblázniť od šťastia, demonštrujú pred väzeniami a domáhajú sa ich prepustenia. Ako sa spomína vo filme "Ľudia majú krátku pamäť." Nikto nemyslí na obete, na napáchané škody, veria iba rozprávkovým schémam o polepšení sa hriešnikov. A s tým sa ja nestotožním, aj keby išlo o Oscarový film. ()

Rocky62

Minimalisticky natočený komorní příběh plující na vlně významného režijního umění a nesoucí v sobě tolik předností, že ho lze bez nadsázky porovnávat s kterýmkoliv dílem s vězeňskou tématikou. Každá minuta v tomto filmu je maximálně využita, čili o poutavost tu skutečně není nouze. Burt Lancaster zde znovu potvrdil své mimořádné herecké schopnosti, díky čemuž se naskýtá skvělá příležitost sledovat měnící se charakter jeho postavy. Zprvu se divák seznamuje se vznětlivým a vzpurným vrahem, aby se s sním v závěru rozloučil jako s nesmírně vzdělaným vyrovnaným člověkem, který nalezl smysl života ve chvíli, kdy zachránil život mláděti vrabce. Během těchto sekvencí je divákovi servírováno určité poselství, hezká řádka životních hodnot, včetně oddanosti a seberealizace. Bernsteinův hudební podkres je znamenitý, i přesto, že hudba zde představuje nepříliš výrazný doplněk. Finální (historicky přesná) vzpoura v Alcatrazu je pestrým akčním dobarvením tohoto skvělého dramatu. Poctivý snímek, jehož nesporné kvality zaručují odolnost vůči zubu času. 85% ()

dopitak

Sledujeme patos nebo je to sebekritika? - "Máte úplnou pravdu, obdivuju vás, že jste to vyslovil!"___Další smutná ukázka, kterak české dabingové studio Bear dokáže totálně zmršit dobrý film, v originále to musí mít úplně jinej náboj. Libor Terš = 18 rolí... (to opravdu nemůžou obětovat pár stovek pro několik lidí, kteří jim tam štěknou jednu dvě věty?). Zabte ho už někdo, ať se netrápí. Grrrr. ()

Willy Kufalt

,,Jenom jedno jsem se naučil, nemrhat časem." Tak tohle je cela vězně č. AZ 594 a v ní jistý pan Robert Stroud. Sám před celým světem, s vlastní nezapřetelnou povahu a také se svou vybudovanou vlastní neoficiální rehabilitací záslužnými počiny. Klobouk dolů! Totiž nejlépe klobouky dva, protože jeden stejně musím smeknout před filmovými tvůrci, ti rovněž mají zásluhu na tom, že mne PTÁČNIK po celý dlouhý čas naprosto přikoval k obrazovce. Ano, dokonce i podruhé, když jsem předem věděl, jak se příběh bude vyvíjet dál. Režisér Frankenheimer si tímhle postavil svou laťku hodně vysoko a skvěle zužitkoval své dosavadní zkušenosti z televizních inscenací na rozehrání komorního dramatu. Zvolit si (v době natočení ještě pořád aktuální) skutečný příběh obecně neznámého člověka s poutavým osudem, dokonale vykreslit psychologii nejednoduché postavy, postihnou příběhem oblast jistého vědeckého objevu (konkrétně v biologii), ještě se kriticky vyjádřit k společensky závažnému tématu, jakým je vězeňský systém... a všechno podat se silným myšlenkovým přesahem, například o tom, jak člověk přichází díky nařízení a omezení ze stran nadřízených o svou vlastní identitu, tak to je panečku FILM s velkým F! Burt Lancaster předvádějící v hlavní roli jeden ze svých nejpozoruhodnějších výkonů je osobitou devizou navíc. Samozřejmě nechybí výborná černobílá kamera využívající temné prostředí vězeňských cel k vizuálním efektům se světlem a stínem, a občas i pěkné tematické detaily (přímý přenos vylíhnutí ptáčka). Dojmy, které ve mne snímek vyvolal, jsou silné a pestré, chvilkové deprese naštěstí vyvážila fascinace, radost a dobrodružství po poznání. Poznání duchaplných příběhů o tomto světě, o lidech z něj, i poznání lidské postaty. Celkový dojem: 100% ()

Chrustyn

Rozmáchlé životopisné drama s fantastickým Burtem Lancasterem, které se na první pohled tváří jako klasický mnohokrát viděný vězeňský film ale přejde do dramatu o muži, který je připraven o svobodu a později možná i o rozum. Rozmáchlé, zajímavé ale hodně ukecané a zbytečně dlouhé. ()

classic

Čo vie robiť človek v base, keď má toľko voľného času, že akékoľvek hobby je lepšie, ako zízať na stenu, z čoho by sa zbláznil... Robert Stroud prežil vo všelijakých väzniciach viac času ako na SLOBODE, to sú dekády a dekády strávených hodín, dní, mesiacov, rokov , keď mať akú takú chuť pre niečo žiť, býva takmer nemožné... Všetko sa zmení jedného dňa pri hromoch a bleskoch, keď spadne zo stromu malý VRABEC, a od tohoto momentu sa začne oň starať a býva to tak, že začínaš od piky a potom sa, ak chceš vypracuješ tak VYSOKO, že sa staneš rešpektovaným odborníkom, t.j ornitológ, že Ace Ventura, zvierací detektív by mal veľkú radosť, keď by videl, čo Robert po týchto intenzívnych rokoch zmákol, študoval, vzdelával sa, pracoval na tom, aby bol borec vo svojom obore, a veru, že bol... Som v tzv. nemom úžase s vynikajúceho výkonu BURTA LANCASTERA, kde vás fascinuje ako sa fantasticky ponoril do svojej úlohy, pričom tento väzeň neplánuje zdrhnúť, vziať nohy na plecia, chce len bojovať pre svoj zápal, koníček, ktorému venuje veľmi veľa času, ale vedenie mu strpčuje podmienky, ale aj so základným vzdelaním dokáže človek na sebe zapracovať a zamyslieť sa, čo by dokázal, keď by bol VONKU...? Ťažko takto povedať, vôbec netuším, kam by ho nohy zavliekli, ale osud to chcel zrejme presne takto, nič sa nedeje náhodne, všetko je vopred napísané... Opäť bravúrna réžia Johna Frankenheimera, kamera je väčšinou u Johna excelentná a majstrovská, a je tomu tak i v tomto prípade, herecké výkony sú nadštandardné, samotná dĺžka filmu až tak nebije do očí, možno by sa patrilo strihať, fascinuje ma to, že film ako celok vôbec nenudí, a pritom sa odohráva v cele Roberta Strouda, kde na mále priestoru sa dejú obdivuhodné zázraky... Nedávam plné hodnotenie len preto, že ubrať zo 20 minút by neuškodilo i napriek tomu sa jedná o vynikajúci zážitok, pričom zabudnite na klasiky typu: Útek z Alcatrazu, alebo Vykúpenie z väznice ShawShank... ()

MontyBrogan

Správca väznice: "Pýtam sa vás ako odborníka, má tá jeho kniha aj vedeckú hodnotu, alebo sú to len kecy?" Doktor: "Je v nej vidieť presne 3584 hodín práce a odriekania. Nie je to len kniha, je to ojedinelé dielo v histórii literatúry. Ten chlap je najväčší génius na svete." Dialóg zhruba v tomto znení ma trochu sklamal. Téma je silná sama o sebe, netreba byť za každú cenu patetický. ()

Lacike

Ten typ filmu, ktorý vás po piatich minútach napriek pomalému tempu buď strhne a bude si priať, aby trval minimálne dvakrát toľko, alebo ho znudený hneď vypnete. Mňa príbeh hlavného hrdinu hneď zaujal a bolo fascinujúce sledovať jeho zážitky a postupný prerod od odporného divokého vraha k niečomu užitočnému. Najviac ma bavila prvá polovica, ktorá sa odohráva v Leavenworthe, kde na samotke sa Stroud z nudy postupne začne zaujímať o vtákov a stane sa na nich špičkovým expertom. No a popri tom sa trochu ukľudní  a začne byť prístupnejší aj k ľudom. Okrem famózneho Lancastera v hlavnej úlohe, tu vynikne ešte vlasatý Telly Savalas ako  väzeň z vedľajšej cely, ktorý tiež prepadne vtákom. No a treťou výraznou postavou je Karl Malden ako prísny a nepríjemný riaditeľ väznice. Ale našťastie to tiež nie je čiernobiela postava a bolo zaujímavé sledovať jeho vzájomný vzťah so Stroudom. Rovnako zaujme Stroudov zvláštny vzťah s matkou. Po presune deja do Alcatrazu ale príbeh začne prešľapovať na mieste a už sa nikam poriadne nevyvíja. Mohli niečo vyťažiť z tej Stroudovej ďalšej knihy v ktorej kritizoval väzenský systém alebo mohli viac vyhrotiť jeho vzťah s riaditeľom. Proste čokoľvek. Ale nakoniec aj tá epizódka so vzburou pôsobí len tuctovo. No a definitívne vyvrcholenie je také vlažné. Prakticky bez pointy. Veľká škoda. Prvá polovica je za 5* a druhá za 3*, takže celkovo je to za kvalitné 4*, ale finále proste sklame, čo je horšie ako keby mal film len slabší rozbeh. Možno stačilo počkať ten 1 rok kým skutočný Stroud zomrel a potom by to mohlo mať výraznejšiu pointu o premrhanom talente kvôli svojej blbosti z mladosti a následne systému, ktorý radšej nečakane objavený potenciál umlčí akokeby ho nejak podporil. 8/10. ()

Padme_Anakin

Velice zajímavé a působivé životopisné drama, hodně dlouho jsem to chtěla vidět, ale odrazovala mne délka filmu, moje chyba.. Film o vrahovi, násilníkovi, cholerikovi, ano-jistě-nepochybně, v tomto ohledu nehájím.. Jen v sobě nacházím dostatek pochopení pro vzdělání, pro nevyzpytatelnou křehkost duše, pro drobné opeřence.. Burt Lancaster v proměnách času absolutně fantastický, od mladíka po starce uvěřitelný a strhující.. Domnívám se, že si na stará kolena tu milost zasloužil, ovšem nestalo se.. ()