Student Charlie Banks

• USA The Education of Charlie Banks (viac)

Charlie doufal, že nic horšího, než to, co zažil na střední škole, už ho nikdy nepotká. Společně se svým nejlepším kamarádem Dannym vyrůstal v New Yorku a jednoho dne se stal svědkem otřesného činu - jeho spolužák a známý místní rváč Mick tehdy na jednom večírku před jeho očima téměř k smrti umlátil dva jiné mladíky. Díky tomu Charlie pochopil, že Mickovy násilné sklony už nejde dál přehlížet, a proto celou záležitost nahlásil na policii, jež Micka dostala nakonec až k soudu. A pak byl na pár let klid. Jenže nyní, když už je Charlie studentem prestižní univerzity, se opět vynořují stíny z minulosti. Přichází Mick a opět se chystá zasáhnout do Charlieho života. A Charlie brzy začne litovat, že před lety z obavy o vlastní bezpečí odmítl proti Mickovi vypovídat. Elegantní, charismatický a šarmantní Mick si postupně okolo prstu obmotá jak Charlieho přátele, tak dívku, do níž je mladík zakoukaný, a postupně začne vtahovat Charlieho do své sítě plné nenávisti a záště, ze které není úniku. Tragické finále je nadosah v americkém dramatu, oceněném na prestižním newyorském filmovém festivalu Tribeca. (oficiálny text distribútora)

jopal

Filmy zo studentskeho prostredia mam rad, aj ked sa ma to uz 30 rokov netyka. V celku som sa aj na tento tesil, o to viacej, ze jeho hodnotenie bolo mierne nadpriemerne. NEda sa povedat, ze by to bol vyslovene spatny film, ale nevynikol absolutne nicim. Nezazivny dej, par priemernych scen, nejaka porcia nasilia, trochu (ne)opatovanej studentskej lasky a to vsetko bez vacsieho zdovodnenia ci vysvetlenia. Take nemastne-neslane, ale vobec nie vyslovene spatne. ()

Heroine

Přijde mi to jako nedramatické drama, neromantická romantika, a nenapínavý thriller dohromady. Nevím o co přesně mělo jít, ale Mick je od první scény tak nesympatická postava, že je pro mně úplně absurdní se mu celý film tolik věnovat, a uvažovat o tom, jestli se někdy změní. Nudné a nezáživné, jedna hvězdička za Eisenberga. ()

freddy

Tak nějak jsem nevěděl, co od tohoto filmu vlastně čekat. Nakonec jsem se dočkal dramatického příběhu z prostředí studentů vysoké školy, které má bohužel jednu zásadní chybu, a to sice, že postrádá tempo. Příběh mi přišel po většinu filmu roztahaný a nepříliš zajímavý a atraktivní pro divákovo oko. Ale to může být jen můj milný dojem. Hlavnímy hrdiny v tomto americkém, možná lze říci nezávislém filmu bez jakýchkoliv známých hereckých jmen, jsou Charlie, jeho kamarád Danny, se kterým momentálně studuje stejnou vysokou školu a obývají stejný pokoj, a jeden grázlík jménem Mick, který kdysi zmlátil skoro až k smrti dva mladíky. A právě Mick se nyní objevil u Charlieho a Dannyho a možná tuší, že ho tehdy Charlie udal na policii. Takhle popsané to zní docela zajímavě. Ale bohužel, zajímavého příběhu se v tomto případě nedočkáme. Vlastně celou dobu filmu sledujeme jen život vysokoškolských studentů a toho, jak si užívají života. A Mick si pochopitelně užívá s nimi a o té jeho etudě, po které ho Charlie udal, nepadne dlouhou dobu ani slovo a až na konci se k tomu oba mladíci vracejí. Jinak je to bez konfliktů, bez zápletek, bez jakéhokoliv napětí, prostě utahaný film, který je absolutně bez nápadů a bez originality. Upřímně jsem tedy čekal od tohoto filmu mnohem víc, než se mi dostalo. Takže určitě lze mluvit o mírném zklamání, ovšem aspoň v tom průměru se to udrželo, a to především díky vhodně vybraným hercům a hlavně snesitelné délce filmu. Takže, ač bych velice rád tento film pochválil, kdyby to bylo jen trochu možné, bohužel tak učinit nemohu a mohu ho označit pouze za průměrný, za což se mu ode mne dostává tří hvězdiček. ()