Malý zrádce

• Izrael Ha'boged Hakatan (viac)

Dramatický příběh natočený v izraelsko-americké koprodukci vychází z románu Panter ve sklepě, který napsal známý literát Amos Oz. Odehrává se v Palestině roku 1947 pár měsíců předtím, než byl oficiálně uznán stát Izrael. Jedenáctiletý Proffi Liebowitz netouží po ničem jiném než vyhnat ze země britské okupanty a se svými dvěma kamarády tráví spoustu času vymýšlením způsobů, jak je terorizovat. Jednou večer se však setká s britským seržantem Dunlopem, který místo aby kluka zavřel, protože se toulá venku po zákazu vycházení, dovede ho domů. Mezi těmito dvěma tak odlišnými lidmi vznikne zvláštní přátelské pouto. Zatímco Proffi považuje Dunlopa tak trochu za otce, jakého by si přál, protože ten jeho je chladný a nepřístupný, osamělý voják si odvážného chlapce oblíbí, protože si spolu mají dlouhé hodiny co povídat. Proffi však musí schůzky s nepřítelem tajit před rodinou i před kamarády a když se nakonec přece jenom prozradí, chlapec je předvolán před městské úředníky a koná se s ním „soud“ jako se zrádcem. A přestože je shledán nevinným, tato zkušenost podstatně ovlivní jeho další život. (oficiálny text distribútora)

m.krudenc

Vynikající Izraelský film o jejich historii. Tento příběh odehrávající se v Palestině mě velmi zaujal, aniž bych to dopředu čekal. Nesmím opomenout pochválit výborné herecké výkony, a to jak hereckého představitele onoho chlapce Proffiho, tak také Alfreda Molinu v roli seržanta Dunlopeho, který byl opravdu vynikající. Velice mě zaujala scénka kdy krásná slečna povídá malí mu Proffi ty jsi ale Malý zrádce - velmi dojemná scénka. ()

Big Bear

Milé a dětsky naivní. Palestina je v roce 1947 pod okupační správou Britů. Izraelci o svém státě teprve sní a v zemi Židů, Palestinců a Arabů eskaluje násilí, navíc se do ní valí další a další přeživší uprchlíci z holocaustem zasažené Evropy.. Britové jsou vzhledem k četným útokům na své vojáky, krádeže zbraní a teroristické útoky židovských odbojových organizací nuceni nařídit celou řadu restriktívních opatření včetně zákazu vycházení po 19:00. Malý Proffi se jednoho dne nestačí vrátit z toulek z kamarády a narazí na britského seržanta Dunlopa. Ten jej oproti nařízením nezatkne a neodvede na základnu, ale doprovodí jej domů. Během cesty se dá hoch a voják do řeči a chlapec zjistí, že zrovna tenhle okupant není ten typický Brit, kterého je třeba zabít, nebo z Palestiny vyhnat... Chlapec se začne s vojákem pravidelně stýkat v britském klubu, navážou přátelství a Proffi u seržanta hledá to, co mu nemůže dát otec. Ten jako jediný z rodiny přežil s Proffiho matkou holocaust v Polsku a doposud je traumatizován válečnými událostmi. Usměvavý a moudrý seržant Dunlop je vhodným protějškem zvídavému Proffimu. Debatují spolu o situaci v Palestině, o ženách, hrají spolu šachy, kulečník a Proffi Dunlopa učí hebrejštinu... Bohužel se o tomto přátelství dozví sousedé a známí Proffiho rodiny. Z jejich pohledu se jedná o jasnou kolaboraci a zradu s okupačním vojákem... Z Proffiho se tak stane Malý zrádce, kterým každý včetně spolužáků ve škole opovrhuje. A co hůř, Dunlop je z Palestiny odvelen do Anglie.... Krásné a konec, ač předvídatelný byl velmi dojemný. * * * * ()

Volodimir2

O čom je tento film? Očami chlapca sa v takmer autobiografickom deji dozvedáme časť histórie Palestíny a židovských nárokov na ňu. Keď v roku 1917 generál (neskôr poľný maršal) Allenby dobyl Jeruzalem Veľká Británia nastolila na území Palestíny vojenskú vládu. Tá mala zotrvať do roku 1920. Neskôr túto vojenskú vládu nahradila civilná správa pod vedením vysokého komisára, Žida a sionistu lorda Herberta Samuela. Tak boli vytvorené podmienky na húfne sťahovanie Židov na územie Palestíny a začali sa množiť arabsko židovské konflikty. Keď vplyvom silnejúceho nacizmu v Nemecku nastala už v poradí 5. prisťahovateľská vlna Židov vypuklo v roku 1936 Veľké arabské povstanie, ktoré britské vojska s veľkou námahou potlačili. Po 2. svetovej vojne na územie Palestíny prúdili z Európy zástupy Židov, ktorí prežili vyhladzovacie tábory. A keďže ich nechceli prijať ani vlastné krajiny, 29. novembra 1947 Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu č. 181 o rozdelení Palestíny na dva štáty – židovský a arabský. Samozrejme, že to bola chybné rozhodnutie OSN nakoľko v tomto období nebola v Palestíne židovská a tým menej sionistická väčšina. Vtedy tu žilo 600 tisíc Židov a 1,2 milióna Arabov. Židia vlastnili 6% pôdy a požadovali viac ako polovicu aj to tú najúrodnejšiu. Nakoniec 14. mája 1948 bol vyhlásený nezávislý Izraelský štát a vlna násilia Židov respektíve sionistov a Arabov sa začala.15.5,1948 sa začala 1. izraelsko-arabská vojna a skončila sa v marci 1949. Séria násilnosti pokračovala ,sionisti prostredníctvom série masakrov najmä v Dejr Jásíne (zavraždili 300 civilistov, väčšinou žien, detí a starcov) pokračovali vo vyhladzovaní obyvateľov mnohých palestínskych miest a dedín. Ku koncu vojny z roku 1948 sionisti obsadili približne tri štvrtiny celej Palestíny a pomocou teroru a násilia odtiaľ vyhnali takmer všetkých obyvateľov. Naviac Izrael rozpútal sériu agresívnych vojen: v októbri 1956, v júni 1967 a v marci 1978 podnikol mohutný vpád do južného Libanonu s cieľom rozšíriť územie pod svojou kontrolou. Každý film nám niečo dá, respektíve niečo zoberie (myslím tým čas). A pomocou detskej naivity sme zase o niečo múdrejší. ()

genetique

Film od srdca. Krásne jednoduchý a pritom na neskutočne zložitom základe postavený príbeh. Film, ktorý zobrazuje Britmi okupovanú Palestínu detskými očami jedenásťročného chlapca. Film, ktorý očarí svojou detskosťou a spontánnosťou spracovania, pretože dej je milý a úsmevný, a popritom pôsobí neskutočne dospelým dojmom bez akejkoľvek infantilnosti, či naivity a diváka prinúti rozmýšľať o oveľa dôležitejších veciach akými sú aj priateľstvo, láska, rodina, či politické situácie z vojenských dôsledkov. Herci boli skromne dokonalí a spracovanie sa k tomu tiež blížilo. 85%. ()

sona123

Stačí jímavý moment a já jsem ochotná jít i s hvězdičkou nahoru. Moc se mi tu líbily herecké výkony a obzvlášť Alfred Molina byl vybrán úžasně, byl to fakt sympaťák. Samotné téma byla též zajímavé, podané z netradičního pohledu, s citem a klidem, politika běžící v pozadí a přesto jsoucí v popředí... Je znát, že za tím stojí žena. ()