Smutný príbeh s nádychom štýlu "Found footage" zobrazuje príbeh depresívneho študenta Archieho, ktorý na jednej hodine v škole vyhlási, že vo svojom školskom projekte natočí na kameru svoju vlastnú samovraždu. Táto správa otrasie celou školou, ale aj jeho rodičmi. Odvtedy sa postoj druhých k nemu zmení; niektorí si z neho robia posmešky, iní sa zas od neho držia ďalej. Otázku, či pokračovať v svojom živote alebo nie, naruší najkrajšie, v škole obľúbené dievča Sierra, ktorá má tiež samovražedné úmysly, ibaže ona ich berie omnoho vážnejšie. (ash99)

GTS_PUNK

"If you want to kill yourself man, kill what you don't like." Archie (Gabriel Sunday) je tínedžer. Archie rád zaznamenáva dianie okolo seba na filmovú kameru. Archie sa chce zabiť a zaznamenať to na filmovú kameru. Tak by sa dala v skratke opísať hlavná myšlienka tohto filmu, v ktorom hlavná postava, spomínaný Archie, v škole na hodine povie, že sa vrámci školského projektu zabije. To, čo z počiatku možno aj myslel vážne, sa však postupom času mení. Svojimi slovami výrazne ovplyvnil svoje okolie a veci naberajú nepríjemný spád, ktorý tvrdo zasiahne nielen Archieho, ale všetkých v jeho okolí. Americká alternatíva v praxi aj v tomto prípade ukazuje, že je niečím, čo sa dokáže kvalitne vyhrať s každým žánrom, ak k tomu dostane dobrý námet a priestor. Tínedžerské problémy, depresie a samovraždy sú za "veľkou mlákou" pomerne dosť tabu, a preto sa tvorcovia dokázali na filme doslova vyblázniť. Už samotný námet môže byť pre niekoho dosť poburujúci, ale keď sa pozrieme na samotný film, zistíme, že je to celé brané akosi s nadhľadom. Minimálne prvá polovica filmu sa tak prezentuje - berie si na paškál nielen už spomínané témy, ale takisto aj televíziu, reality shows a americkú kultúru so všetkými jej stereotypmi. Filmu sa darí vytvárať trefnú zábavnú atmosféru, s ktorou sa môže stotožniť nejeden tínedžer kdekoľvek na svete. Druhá polovica snímku si drží kvalitu, ale humoru ubúda a z filmu sa stáva omnoho viac serióznejšia záležitosť, takmer protipól toho, čo mohol divák sledovať doteraz. Príbeho sa z nadľahčenej komédie prechádza do výlučne dramatickej roviny, v ktorej pokračuje až do konca. Nie je to však len príbeh, ktorý na filme zaujme. To, čo mimo neho vynikajúco dotvára atmosféru je grafické spracovanie, vytvorené na niekoľko rôznych spôsobov, kombinujúcich v sebe zmes štýlov a šikovnú prácu ľudí v post-produkcii. Výsledok je vynikajúcim odrazom ich pracnej roboty, zakomponovanej do striedajúcich sa záberov viacerých typov kamier s odlišnou veľkosťou či kvalitou snímaného obrazu. Miestami "found footage", inokedy profesionalita. A aby to bolo kompletné, film disponuje aj kvalitným alternatívnym soundtrackom, pričom v jednom momente zaznie aj skladba "Suicide Is Painless", ktorú preslávilo to, že bola úvodnou zvučkou legendárneho seriálu M*A*S*H. Herecké obsadenie je B-čkové, miestami ešte nižšie, ale to mu v tomto prípade nič neuberá na kvalite. Archie's Final Project je mixom viacerých filmových aspektov spracovaných zaujímavým spôsobom. Cez mierne kontroverzný námet, komediálno-dramaticky spracovaný príbeh, kombinovanú kameru a hlavne vynikajúcu grafickú stránku, tak divák dostáva alternatívne dielo, v ktorom si nájdu niečo všetci milovníci filmov. Obzvlášť tí, ktorí k zážitku nepotrebujú hviezdny glanc. Dielo nielen pre tínedžerov o tom, ako je z času na čas tým Archiem každý jeden z nás, aj keď to tak na prvý pohľad nemusí vyzerať. ()

Dellamorte

Zbytočne nemoralizujúci snímok o študentovi, ktorý sa opováži sám seba skántriť. Film pojednáva o jeho ceste k tomuto rozhodnutiu , pri ktorom asistuje aj miestna fešanda. Formálne skvelo natočené ( anime vsuvky osviežili ) a celé to nebolo ani chvíľku patetické , ako sa pri podobných snímkoch tak často stáva. Skvelý nápad, ako aj film. David sa svojej role zhostil napriek životnej únave s dôstojnosťou Jemu vlastnou. ( R.I.P.) Velice spokojená voe ! ()

dawid

Film o adolescentovi, který chce provokovat tím, že spáchá sebevraždu, přičemž se u toho chce natočit na video a vytvořit tak školní videofilm. Potká se se stejně starou dívkou (školní krasavicí), která má stejné choutky, jen to se sebevraždou myslí vážněji a má pro ni víc "důvodů"... Víc prozrazovat nebudu, protože bych vyžvanil, jak to dopadne. K hodnocení: Zajímalo by mě, kolik je režisérovi let (na iMDB jsem to nenašel a nemám čas to hledat jinde. Každopádně to působí tak autenticky amatérsky, že je to až trochu na škodu. Navíc to rozuzlení - tak moralizující poselství se jen tak nevidí...Zajímavá (zapamatováníhodná) myšlenka je tam jen jedna: "Sebevražda je trvalé řešení dočasného problému." P.S.: David Carradine zde nehraje sebevraha, to by byla asi moc velká absurdita. Hraje něco jako "básníka a filosofa smrti" - tak trochu ve stylizaci Kung fu: Legenda pokračuje... ()

ReactLotus

„There is more in life than what you see”    Vždy, keď píšem recenziu, snažím sa ju urobiť zaujímavú, unikátnu. Avšak "My suicide/Archie's final project" je náročnejší film. Nielen na pozeranie (z psychickej stránky), ale aj zhodnotenie, zrecenzovanie. Suicide note tu teda asi nenapíšem. Rezencia by potom bola zbytočne dlhá a myslím, že by stratila pointu. Začnem teda niekoľkými pojmami. Možno nie sú úplne nutné, ale myslím, že by sa patrilo ich k tejto téme vysvetliť.      Depresia - pocity smútku, skleslá nálada a strata záujmu v kedysi bežné aktivity, činnosti    Sebapoškodzovanie - môže byť ako fyzické, tak aj psychické, úmyselné ničenie telesného tkaniva vlastným pričinením bez alebo aj so samovražedným úmyslom     Samovražda - smrť spôsobená ublížením si s úmyslom zomrieť    DSM definície (Diagnostic and Statistical Manual of Mental disorders)      Katarzia - oslobodenie od duševných konfliktov a vnútorného napätia, od stresových stavov/vyvrcholenie estetického zážitku vyvolávajúce určitý osobný a morálny otras    Anhedónia - neschopnosť sa radovať, cítiť šťastie       Film, ako taký, je veľmi nedokonalý (sú tu nejaké významné ALE veci, na ktorých záleží). Kvalita obrazu, kamery je slabá, vidno, že to točili skôr amatéri (s malým rozpočtom) ako profesionáli. Zvuková stránka kolíše medzi priemerom až nadpriemerom (zriedka, ale ku koncu hlavne hudba silno vplýva na naše pocity z deja). Herecké výkony a scenár sú na tom viac-menej rovnako.    Myslím si ALE, že na všetkých nedokonalostiach, ktoré film má, nezáleží, dokonca by sa dalo povedať, že sú k dobru. Prečo? V divákovi vyvolá väčšiu katarziu vidieť niečo úprimné, ľudské, menej dokonalé (nič predsa v živote nie je dokonalé) a napr. samovražedné filmy s Ryanom Goslingom (Stay) alebo Robertom Pattinsonom (Remember me) určite majú niečo do seba, sú to skvelé snímky, a aj z nich cítiť katarziu, nie sú až tak reálne a relatable. Už len preto, že sa ťažšie vcítiť do ich postav. Pri Ryanovi Goslingovi si možno poviete, „literally me”, ale nebude to až tak úprimné ako pri niekom, kto prežíva niečo podobné ako vy, ale je len normálny človek.     My suicide používa neznámych hercov, čo dodáva na autenticite, taktiež sa film tvári byť found footage, resp. spracovaný je takým štýlom. Dej je posúvaný hlavne zábermi natočené na kameru (proste found footage štýl), za mňa veľmi dobrý nápad. Tým, že sa to odohráva v školskom prostredí, v živote tínedžera, mnoho tém je veľmi relatable, stotožniteľných. Nebojím sa povedať, že asi každý by tu dokázal nájsť niečo, s čím by súhlasil.    Je úžasné s akou prirodzenosťou (i keď je často bolestivé sa na to utrpenie dívať) sú ukazované témy ako: hľadanie seba samého, túžba niečoho viac, znechutenie z bytia samotného, nešťastie zo života, myšlienky o ukončení života, ale aj krása tkvejúca v bytí... Veľmi sa mi páči, že aj samotný film, napriek svojmu zameraniu a smerovaniu, ukazuje, že život je sakra nádherný, plný toľko malých, možno nie tak významných vecí, a že stojí za to. Akurát desivou pravdou je, že niekedy ani milión malých alebo pár výrazných vecí nestačí. (Páčili sa mi scény, keď bolo vidieť, že postavy, aj napriek anhedónii, dokázali byť chvíľami aspoň trochu šťastné.)    Psychika človeka je záhadné miesto… Som rád, že príbeh nie je iba čisto čierny, (resp. čiernobiely), ale ukazuje rozmanitosť nášho pohľadu k ostatným, k tomu, čo je šťastie, sebanenávisť,... Je tu vidieť taktiež spôsob ako spoločnosť vníma a stavia sa k tejto téme. Film, ako život, do poslednej chvíle, do poslednej scény hovorí o tom, že stále existuje nádej. Pre mňa jeden z najkatarzivných filmov. Už len preto, že asi 3 týždne nad tým premýšľam. Od začiatku som bol pohltený a na konci zostal iba trpký pocit na duši. Pocit prázdnoty, straty života. Života, ktorý ani nebol môj…     „If you want to kill yourself, kill what you don't like. I had an old self that I killed. You can kill yourself too, but that doesn't mean you got to stop living.” () (menej) (viac)