Čaroděj z nafukovacího stromu

Centrum tvorby pro děti a mládež ČT připravilo třináctidílný animovaný seriál večerníčků Čaroděj z nafukovacího stromu. Autorem neuvěřitelných a originálních příběhů z Halounského lesa, kde na Klouzkové pasece žije dobrosrdečný čaroděj Honzula pomáhající zvířátkům, je zkušený autor literatury pro děti, spisovatel Miloš Kratochvíl. Večerníček dětem představí lekavého a bojácného zajíce Ondřeje, který zapříčiní nejednu starost hajnému Votavovi i jeho ženě Andulce. Aby se situace ještě více komplikovala, nemá vždy jejich věrný pes Hektor dobrou náladu a Ondřeje pořádně prožene. Všichni jsou ale v zásadě dobráci a snaží se zajíce Ondřeje věčného strachu zbavit. Nakonec se do věhlasného Halounského lesa vypraví i sám sultán Ben Dajan z dalekých krajů… Hlas všem pohádkovým hrdinům propůjčil nezaměnitelným způsobem Josef Dvořák. Autorem hudby je skladatel a textař Vladimír Merta. Výtvarníkem projektu talentovaný karikaturista a grafik Luděk Bárta, tým zkušených animátorek, Kristína Batystová, Irena Brunnhoferová, studia Via Lucis Praha vedl režisér Jiří P. Miška. Seriál vznikal ploškovou technologií animace ve více plánech snímání, v letech 2007–08.

1. Na Klouzkové pasece
9. Výlet do ZOO
10. Pískové kouzlo
11. Těžký život s hrby
12. Sultán Ben Dajan
13. Největší čarodějovo kouzlo (Česká televize)

gudaulin

Tahle večerníčková série začínala na velmi hezkých 20 % a, jak vidno, klopotně se vyšplahala na dnešních 30 %. Hodnocení současných večerníčkových seriálů je a bude deformované tím prostým faktem, že uživatelé CSFD holt nejsou ve věku, kdy by téhle produkci holdovali, a když už ji náhodou shlédnou, tak ji hodnotí dospěláckýma očima. Mezi hodnocením starých večerníčkových řad a nových projektů je propastný rozdíl. Těm starým pomáhá nostalgie, která nejednu hvězdičku přidá, a ta nová dílka se nekompromisně posílají do odpadu. Primárně je potřeba zdůraznit, že Čaroděj z nafukovacího stromu se natáčel pro cílovou skupinu 5 - 8-letých dětí. Nemá sice tak dobrý scénář, ale má solidní a hlavně moderní výtvarné pojetí i animaci, a co se toho scénáře týče, je myslím lepší než Maková panenka a dokonce má nepatrně větší švih než Víla Amálka. Dal bych tři hvězdičky, ale raději tomuhle podceňovanému dílku trochu přidám. Celkový dojem: 65 %. K největším kladům patří hlas zkušeného vypravěče Josefa Dvořáka, který se blíží k tomu, co předvedl v Maxipsu Fíkovi, a lehce ironický styl dialogů přizpůsobený dětskému věku. ()

Radko

Gudualin to napísal aj za mňa. Nemám veľmi čo dodať. Teda snáď len to, že duch Racochejla (zhodný režisér) ostal zachovaný aj v týchto milých príbehoch z lesa. A tá plôšková animácia + Mertova hudba vytvárajú fajn symbiózu. ()

Master19

Animace je na výborné úrovni a průvodní hlas Josefa Dvořáka je také bezchybný. Dalo by se říci, že by to měla být sázka na jistotu, ale ono je to takové nějaké přihlouplé... ()

štísko

Zdá se mi to přeci jen o chlup lepší než nedávno jdoucí princezna z kloboukových hor. Josef Dvořák a slušná animace pomohli jinak dost slabému večerníčku alespoň ke dvěma hvězdičkám. ()

Karlos80

Už jen ten vskutku originální název napovídá k tomu že to bude zřejmě pěkná hovadinka, po zapnutí tv a po pár minutách jsem se o tom přesvědčil (animace, postavy ani plošková technologie kterou by večerníček natáčen mě hned od první chvíle ani trochu nezaujali) a nazachránil to ani jinak výtečný Josef Dvořák..Ne, opravdu ne tohle není ono. Dnes už se večerníček až na malé vyjímky snad udělat neumí:-( ()