K Zemi se blíží obří meteorit. Nastává apokalypsa. Zoufalství, chaos a smrt se nezadržitelně šíří mezi lidmi. Také obyvatelé jedné malé španělské vesnice se musejí vyrovnat s definitivním zánikem. Do zkázy zbývá pouhých 72 hodin. Rosa se pokusí, aby pro její děti byl konce světa nezapomenutelným okamžikem. Bohužel se vše vyvíjí jinak než si představovala. Do jejich vesnice navíc míří uprchlý zločinec toužící i v posledních hodinách života po pomstě.
Tento katastrofický thriller je více než obrazem globálního kolapsu psychologickou studií skupiny lidí. Tvůrci filmu zručně navazují na vlnu španělských hororů, v nichž jsou extrémnímu nebezpečí vystaveny děti, přitom ale nepřekračuje hranici nevkusu. Režisér získal stipendium od Universal Studios a měl možnost učit se ve studiích v Los Angeles, takže do jeho filmu se otiskly hollywoodské postupy. Jeho první krátkometrážní film Brasil (2001) byl nominován na Oscara. (oficiálny text distribútora)

tahit

Trochu polemické dílo zajímavého tvůrce režiséra Javier Gutierréz, který nechtěl šlapat cestou hollywoodské produkce a snažil se vymanit z klišé obdobných filmů. Řeknu rovnou na první pohled dílo zabalené v hábitu scifi a krimi vrženého lidstva do katastrofy slibuje nevšední podívanou, ale bohužel jde jen o dílo průměrné (alespoň pro mne), a to je škoda, protože zůstalo někde v půlce cesty. Samotná látka nabízela mnohem více. Problematické je pro mne zpracování, které působí poněkud samoúčelně a stroze. ()

sniper18

Už pred mnohými rokmi, keď sa filmov, v ktorých ľudstvo čelí katastrofe globálnych rozmerov točilo viac než dosť ma napadlo, že by bolo zaujímavé, keby sa podobný film nevenoval len snahe odvrátiť takúto katastrofu, ale že by na pozadí skázy riešil nejakú inú zápletku, čo sa mi v poslednej dobe aj párkrát splnilo, ale dosť som sa tešil aj na Before the fall, no sklamal ma. Samotná apokalyptická zápletka pôsobí celkom dobrým a uveriteľným dojmom, skáza je nevyhnutná a postavy už vedia, že nemajú žiadnu šancu, ale problémom je práve tá druhá, thrillerová línia, ktorá navyše zabrala väčšinu času. V inom prevedení a samostatne by nemusela byť najhoršia, záporák si vie získať rešpekt a tá jeho nemilosrdnosť ma dokázala zaujať, pričom sa tu nájde aj pár samo o sebe celkom zaujímavých sekvencií, kedy sa hlavný hrdina snaží chrániť svojich blízkych. Ale v kombinácii s neodvratnou katastrofou takáto línia podľa mňa absolútne nefunguje, motivácia záporáka nedáva moc zmysel a celkovo si ma to kvôli tomu nedokázalo plnohodnotne získať. A určite za to môžu aj postavy, ktoré sú nielen tvorené samými pomerne nesympatickými a nevýraznými hercami, ale ani tie vzťahy som im moc neveril, takže mi vlastne bolo úplne jedno, ako ktorá postava dopadne a o koľkých blízkych vlastne hlavný hrdina príde, čo je v tomto žánri poriadny problém. Po akčnej stránke tiež nie je moc o čo stáť, tvorí ju vlastne len pár zanedbateľných maličkostí a tých pár scén s meteoritom síce poteší, ale tiež sa nič nezabudnuteľné nekoná. A sklamaním je aj réžia, vizuál pôsobí dosť lacno a ani atmosférou ma to nestrhlo. Takže celkovo sa síce nejedná o zlý film, dalo sa na to pozerať, takýto dej má niečo do seba a pár prvkov mi vyhovovalo, ale aj tak som od Before the fall čakal podstatne viac. Napríklad nedávny podobný These final hours bol podstatne lepší. 54% ()

Hunter2222

Vedel som, že v Španielsku sa často to čia extrémne dobré snímky, ako napríklad Films to Keep You Awake: To Let (2006), alebo Others, The (2001), no tento film ma absolútne ohúril. Možno to bude, tým, že apokalyptické snímky ma vždy dostanú a nechajú ma uvažovať, čo by som robil ja, keby som sa ocitol pár dní pred apokalypsou, ako napríklad v snímku Independence Day (1996). V tomto filme sú absolútne excelentné herecké výkony, samozrejme neznámych hercov (ako to vždy v španielsku býva). Film plynie veľmi rýchlo, doprevádzaný perfektnou hudbou a nádhernými nájazdami kameri, ktoré si naplno užijeme až na konci. Samozrejme toto nie je len taký obyčajný apokalyptický snímok, ale "míchnutý" s kvalitným exploitation hororm. Exploitation časť začína až tesne pred koncom, keď si svoje postavy, hrané sympatickými hercami, obľúbite. Nakoniec sa tu nájde ešte aj trochu romantiky, ktorá len podčiarkne majstrovskú atmosféru. Koniec (samozrejme) nebudem prezrádzať, ale poviem, že bol jednoducho nezabudnuteľný. ()

JASON_X

Hnusný film, syrový, neradostný, zpocený, špinavý. Jižní Španělsko v něm připomíná spíš nějakou zaostalou venkovskou oblast Latinské Ameriky. A taky nemám rád násilí na dětech, a to ani s nadsázkou. A tady navíc žádná nadsázka nebyla. Původně jsem byl zvědavý hlavně na všeobecný chaos a paniku před pádem asteroidu, ale toho se mi dostalo jen v útržcích a náznacích. Děj filmu je mnohem komornější, zaměřený jen na úzkou skupinu lidí. A nakonec mi to vůbec nevadilo, protože příběh mě zaujal natolik, že na asteroid jsem si téměř nevzpomněl. Výborná, takřka archetypální postava matky/babičky. Její syn, protiva a budižkničemu, sice příliš sympatií nevzbudí, ale zahraný je též skvěle. Jen fakt, že se nechal od Lucia dvakrát chytit do úplně stejné pasti a ještě se z ní pokaždé dostal, mi příliš nesedl, v životě to zpravidla chodí jinak. ()

J*A*S*M

Snad žádnej film ze Španělska mě ještě vyloženě nezklamal. Tres días jsou opět velice atmosférickým a syrovým filmem, jehož potenciál se ale nepodařilo zcela využít. Rád bych někdy viděl katastrofickej film, jenž by se opravdu zabýval posledními dny lidstva tím způsobem, jako to vypadá prvních třicet minut tady. Žádná šance na zázračné zachránění planety skupinou statečných amerických astronautů, prostě jenom dlouhé čekání na smrt. Bohužel tady se film po půlhodině mění na pochybný krimi-thriller, který by se klidně mohl odehrávat i bez té nastávající apokalypsy. Jako napínavé to je, atmosférické taky, ale promarněná šance na něco víc zamrzí. 6/10 ()