Na cestě - Série 24 (2022) (séria)

Na cestě po syrské Levantě (S24E04)

(epizóda)
Česko, 2022, 27 min

Miroslav Donutil (rozprávač), Jiří Bartoška (rozprávač)

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě za kořeny naší moderní civilizace, do pouštního starověkého města Palmyra, kláštera svaté Tekly v Malul, na poklidný ostrov Arados, ale i občanskou válkou zničeného města Hom... Původ starověkého výrazu Levanta můžeme hledat v latině. Označovalo místo, kde v tehdejší Římské říši vycházelo slunce. Sýrii můžeme v řadě ohledů považovat za kolébku moderní civilizace. Právě zde byla spáchána první vražda, kdy Kain zabil svého bratra Ábela. Zde rovněž uvěřil v Krista svatý Pavel, který je dnes považován za faktického zakladatele křesťanství. Sýrie byla také vždy místem střetu mnoha různých civilizací. Každá zde po sobě zanechala stopy v jazyce, zvycích, náboženstvích i unikátní architektuře. Posledních deset let čteme o Sýrii pouze v souvislosti s krvavým válečným konfliktem. I přes značné problémy, se kterými se obyvatelé Sýrie musí den co den potýkat, jde však stále o zemi nesmírně bohatou na historické a kulturní památky, o zemi vstřícných a pohostinných lidí. Projedeme Sýrií od západu na východ, z jediného obydleného syrského ostrova Arados přes středověký křižácký hrad Krak des Chevaliers do válkou zcela zničeného města Homs a ke skřípějícím středověkým čerpacím kolům zavlažovacího systému ve městě Hamá. Navštívíme pravoslavný klášter svaté Teky v křesťanské Malúle, stejně jako kostel svatého Serkise, ve kterém se jako v posledním dodnes vedou bohoslužby v aramejštině, jazyce Ježíše Krista. Zavítáme i do pouště, abychom po letech spatřili to, co po barbarském ničení zbylo ze slavné antické Palmyry, kde ještě donedávna pokládali archeologové své životy při pokusu o záchranu starověkých sbírek. (Česká televize)