V roce 1898 jsou ze státní arizonské věznice Yuma ve stejný den propuštěni dvě trestanci. První z nich, důlní inženýr a geolog Peter Van Hoek (Alan Ladd), přezdívaný všemi Holanďan, byl odsouzen za krádež zlatých prutů, kterou ovšem nespáchal. Bývalý chovatel dobytka John McBain (Ernest Borgnine), druhý z propuštěných, si ve vězení odpykal deset let za zabití muže, který ho podvodem připravil o půdu, ve které se nalezly cenné kovy. To stejné zlato, které stálo i Holanďanovu svobodu. Oba muži nezávisle na sobě míří do Prescottu, malého hornického městečka, kde to všechno před lety začalo. (dopitak)

Martin741

Taketo westerny treba tocit, pan reziser Selander. nespravodlive obvinenie, drahe kovy, krasne baby, chovatel dobytka a tuzba po pomste - preto sa aj vratili do toho maleho mestecka, tam to zacalo, tam to aj malo skoncit  : 74 % ()

dopitak

Docela solidní western o nespravedlivém trestu, očekávaném podrazu a zasloužené pomstě. Nechybí půvabné ženy, zlaté žíly, proradní šerifové, dynamit, Mexičani. Prescott mi dost připomněl mexickou osadu ze Sedmi statečných, ten kostelík a náměstíčko jako by jí z oka vypadl. Ernest Borgnine v další charakterní roli, ve které zachraňuje prostitutky a pomáhá mexickým rodičkám ve chvíli hmotné nouze. Tou prostitutkou je mimochodem jeho skutečná manželka, mexická herečka Katy Jurado. ()