Peníze jako dluh

Krátkometrážny / Dokumentárny / Animovaný
Kanada, 2006, 47 min

Réžia:

Paul Grignon

Chcete vědět, co je skutečnou příčinou finanční krize? Stále nemůžete pochopit, proč ceny neustále stoupají? Pokud ano, tak nejdříve musíte vědět, jakým vlastně způsobem funguje finanční systém, kde a jak vznikají peníze a kredit, a na jakých principech fungují banky. 47 minutový dokument Paula Grignona s názvem "Peníze jako dluh" vysvětluje velmi jednoduše a efektivně způsob fungování dnešního bankovnictví. (oficiálny text distribútora)

Le_Chuck

Nemám kapacity, aby som filmu argumentačne niečo vytkol a naopak film nemá kapacity, aby vo mne vzbudil o tému hlbší záujem (47 minút som zápasil s ťažkými viečkami). Je fajn, že okrem kvalitného a zrozumiteľného vysvetlenia fungovania bankovníctva a popisu situácie, ponúka aj riešenie. Otázka či je správne. Neviem a neviem či ma to vôbec zaujíma. Každopádne prvú štvrťhodinu by som púšťal v školách ako povinnosť. 50% ()

neoBlast

Druhá polovina docela ušla a označil bych ji snad i za zajímavou, ale za tu první bych nejraději panu Paulovi Grignonovi utrh hlavu. Styl vysvětlování jak ve zvláštní škole a navíc celé prezentováno opravdu ošklivým stylem animace. Opět mi nezbývá než odkázat na poutavější Zeitgeisty. 50 % ()

GMVajgl

Když jsem byl hodně malý, tak se ve školce hrála hra "o poslední židli" (anglicky game of musical chairs). Dlouho mě nenapadlo, jak symbolická / určující / vystihující je tahle hra pro celou dnešní společnost. Tenhle dokument to výstižně, stručně a polopaticky vysvětluje. A proč je možná lepší být outsider a tuhle hru nehrát. ()

Marze

Velmi aktuální. Dnešní dluhy států již podle bankéřů nelze splatit a jsou jen dvě řešení. Inflace (která může přejít do hyperinflace), nebo měna (vznešeně nazývaný finanční restrukturalizace). Odepsáním dluhu peníze, zlato nebo cokoli nezmizí. Peníze dnes navíc existují jen elektronické v počítačích. ()

Zíza

Pouštěl nám to profesor na zemáku... prej se budeme děsně divit. No, tak já to vzala s poklidem; konečně mi bylo leccos jasné a zopákla si dějepis. Bohužel, několik mých spolužáků tomu nerozumnělo, několik u toho spalo, několik se u toho živě bavilo o tom, jaké je děsné počasí, že se mu snad ani jídlo ve školní jídelně vyrovná, což znamená, že jsem z toho moc neměla. Přesto to, co jsem si z toho odnesla, můžu považovat za dostačující a určitě poučné. ()