Když se v roce 1966 na obrazovkách televize objevila dramatizace románu J. Londona Cesta řeky k moři, mimořádně diváky zaujala vedle myšlenkové hloubky především hereckými výkony v čele s R. Brzobohatým a jeho mužným projevem v hlavní autobiografické roli Martina Edena. Snímek zachycuje dobrodružný i milostný život spisovatele, který se dostal nahoru díky svému talentu a nesmírné píli, ale stejně tak došel k poznání, že pro tzv. vyšší společnost jsou společenský status a peníze důležitější než životní pravda… V retrospektivním ději se bývalý námořník Martin Eden (R. Brzobohatý) ocitá na pokraji svých sil, když z lásky k vzdělané a kultivované, ale měšťanské Ruth (B. Bohdanová) chtěl vyniknout jako spisovatel. Po řadě neúspěchů, živoření v bídě a v těžkých podmínkách, kdy ztrácí lásku, po které toužil a propadá alkoholu, získává nečekaně popularitu, slávu i majetek. Po té, co se v nové situaci k němu chce vrátit milovaná dívka i pokrytecká společnost, on už o ně nestojí. Ztrácí v tomto zápase víru v sebe sama i v život… (Česká televize)

sator

Báseň která zazní ve filmu a učarovala Martin Edenovi je od anglického básníka Algernon Charlese Swinburna jmenuje se The Garden of Proserpine.Jeho poezie nebyla nikdy přeložena do češtiny. Z příliš velké lásky k životu, Z naděje a strachu, Děkujeme krátkým díkem tomu či onomu Bohu Že žádný život není na věky Že mrtví nevstane nikdy I ta nejznavenější řeka vede v bezpečí moře ()

roswelll

Velice umně natočený film dle románu Jacka Londona vypráví příběh muže, který ztrácí svou víru v psaní ve chvíli, kdy se mu konečně dostává slávy. Zjištění, že to co mu dříve bylo odepřeno, je mu nyní dopřáno plnými doušky, utápí své trable v alkoholu a odmítá vše, co pro něj dosud mělo cenu života. Výborné herecké obsazení v režii Ludvíka Ráže přináší dvě hodiny parádní podívané. ()

slunicko2

Trochu vyšeptalou inscenaci zachraňují skvělí herci. 1) Jackovi Londonovi bylo téměř 33 let a jeho knihy už slavily celosvětové úspěchy. Deziluzi ze světa boháčů se snažil uniknout během dvouleté (!) plavby na vlastní jachtě Snark. Bojoval s nemocí střev, únavou a svými frustracemi a přitom napsal Martina Edena (1909)._____ 2) 34letému Radoslavu Brzobohatému (Martin Eden) podobné role padly jako prdel na hrnec. 46letá vpravdě božská Dana Medřická (Marie Silva) si svou hereckou etudku vychutnala stejně jako 35letá Jiřina Bohdalová (Líza Connolyová). 36leté Blance Bohdanové (Martinova láska měšťka Ruth Morseová) její dilema bylo lze věřit. Ale i 48letý Josef Bek (šéfredaktor), 47letý Radovan Lukavský (básník Brissenden), 35letá Jiřina Jirásková (Martinova sestra) či 44letý Josef Větrovec (Martinův švagr) se svými výkony podepsali na dojmu z díla._____ 3) Inscenaci jsem viděl v dětství a od té doby se mi postava Martina Edena ztotožnila s panem Brzobohatým stejně jako Vinnetou s Pierrem Bricem a major Zeman s chudákem Vladimírem Brabcem._____ 4) Zproštěni vášně žití/strachu a naděje/vzdáváme bohu díky/ať kdokoliv to je/za to, že vždycky čeká/věčná smrt na člověka/a sebedelší řeka/do moře dospěje._____ 5) Pěkný koment: Marthos*****. ()

Marthos

Je těžké být jiný. Je to těžké v každé době a málokdo to ustojí. Všichni chceme být součástí něčeho velikého a býváme pak zklamáni, že právě ona vysmívaná odlišnost z nás dělá podvědomé outsidery. Londonův román je nejen velkolepým příběhem o lidské touze, o nezlomné cestě za vytyčeným cílem, ale také sžíravou kritikou nabubřelé, povrchní maloměštácké společnosti, obdivuhodně vyspělou a ucelenou psychologickou studií, ovlivněnou evolucionismem a myšlenkami britského filozofa a sociologa Herberta Spencera. Televizní inscenace pod zkušeným režijním vedením Ludvíka Ráži prozrazuje, v jakých technických a uměleckých mantinelech vznikala dnes už špičková díla a je až téměř s podivem, jak nadčasovými se tyto archivní relikty vlastně zdají, také zásluhou plejády vynikajících hereckých osobností, od Brzobohatého, Lukavského, Vášové, Bohdanové, Bohdalové, až po nezapomenutelnou Danu Medřickou. Přestože závěr zůstává vrcholnou transkripcí nezhojitelné skepse, je v něm cosi spasitelského, snad díky hlubokému pochopení pro ty malé, zoufalé lidské bytosti a nadhledu, který zanechává v duši spíše pocit smíření nežli zášť k nesmyslnému žití. ()

Padme_Anakin

Radek Brzobohatý je v roli Martina Edena jako ryba ve vodě, moc se mi líbil, jeho herecká kreace je obdivuhodná a strhující.. Potěšila mě Dana Medřická jako Maria Silva, dobrosrdečná, starostlivá, ochotná pomoci.. Ostatně všichni do jednoho byli skvělí a příjemní, Otto Šimánek jako kamarád z prádelny, Jiřina Jirásková coby hodná a trpělivá sestra, Radovan Lukavský básníkem s trpkými životními zkušenostmi a soužený nemocí.. Příběh mladého námořníka, který se zamiluje do bohaté a vzdělané dívky a v touze se jí přiblížit začne číst, studovat, psát, je zpracován formou, kterou bezvýhradně přijímám.. Nádherná záležitost o všem podstatném.. ()

• Báseň, která zazní ve filmu a učarovala Martinovi Edenovi (Radoslav Brzobohatý), je od anglického básníka Algernona Charlese Swinburna. Její název je „The Garden of Proserpine“. Jeho poezie nikdy nebyla přeložena do češtiny. (sator)