Setkání a život jde dál

(TV film)
  • Československo A život jde dál
všetky plagáty

Herečka Leopolda Dostalová v předvečer svých 90. narozenin vzpomíná se svými kolegy J. Třískou, M. TomášovouJ. Topolem na své role i divadelní zážitky... Leopolda Dostalová je skutečně hereckou osobností, která bez zaváhání prošla dějinami českého divadlo 20. století – od doznívajícího romantického herectví za Kvapilovy éry až po moderní divadelní tendence v 60. letech. Ještě v devadesáti letech byla jednou z předních osobností Krejčova Divadla Za branou, jež si za krátkou dobu vydobylo světové renomé. Právě klíčoví představitelé této progresivní scény (Marie Tomášová, Jan Tříska, Josef Topol) se sešli v bytě jejich „Poldinky“, aby v důvěrné náladě debatovali a vzpomínali na hereččinu pozoruhodnou cestu těžící z její mimořádné schopnosti udržovat kontakt s proměnami inscenačních přístupů. Společné setkání doplní ukázky hereckého mistrovství Leopoldy Dostalové – připomene pro televizní kamery dvě své legendární role z pera Karla Čapka: "Matku", kterou slavný autor napsal přímo pro ni, a Emílii Marty z dramatu "Věc Makropulos". (Česká televize)

Marthos

Naprostý unikát. Zcela neformální rozhovor, během něhož zazní i několik ostrých narážek na srpnovou okupaci, ukazuje, že Leopolda Dostalová byla i v devadesáti nejen oblíbenou a žádanou herečkou, ale také pronikavou glosátorkou aktuálního dění na jevišti i ve společnosti. ()

slunicko2

Zajímavé povídání s krásnou atmosférou. 1) 90letá Leopolda Dostálová není z mé věkové kategorie, nepamatuji si ji ani z filmů, a přesto jsem se cítil jako na návštěvě u babičky, u své moudré hodné babičky._____ 2) Je milé sledovat, s jakou úctou a obdivem s ní hovoří její herečtí souputníci z Divadla za branou: 33letý Jan Tříska, pozdější spisovatel 34letý Josef Topol či 40letá Marie Tomášová. ()

Amonasr

Nesmírně zajímavé setkání s hereckou legendou Národního divadla. Dosud to byl pro mě jen pojem z historie, ale ten krátký neformální dokument mi ji přiblížil jako živou a až překvapivě sympatickou osobnost, která neměla zapotřebí si na nic hrát ani ve svých devadesáti letech a sršela doslova mladistvým duševním elánem. A bylo vidět, že si dobře rozuměla i s tehdy nejmladší generací svých hereckých kolegů či mladým dramatikem Josefem Topolem, a že ji měli i lidsky rádi, nevzhlíželi k ní jen jako k herecké ikoně. ()