Čas odvátých nadějí, zklamaných snů a ztracených iluzí očima našich sousedů. Rakouská veřejnoprávní televize ORF byla v dramatických dnech potlačení pražského jara událostem u nás nejblíže. Díky jejím pracovníkům se podařilo okamžitě dostat do světa reportáže a fotografie natočené v Praze, Bratislavě a dalších městech. Události u nás tehdy ostatně s pohnutím a sympatiemi sledovalo celé Rakousko.
Ke čtyřicátému výročí násilného konce pražského jara natočila televize ORF polohraný dokumentární pořad, připomínající tragické srpnové dny u nás i reakce Rakouské republiky na dramatické události za jejich severní hranicí. (Česká televize)

igi B.

HRANÝ dokument! (sic!) . . . To je teď snad nějaká popkulturní móda, nebo co... :-/ . . . Falešné jako celý ten pražskojarní "socializmus s lidskou tváří", ke kterému Dubček nakonec stejně přišel jako slepý k houslím, který jako "obrodný proces" coby straník a státník nezvládl a který ho nakonec jako politika (a později po okupaci) i jako člověka spolu se >spřátelenými< tanky zcela převálcoval... . . . Mohl to být zajímavý pohled na události československého osmašedesátého ze strany našich jižních sousedů, mmj. právě díky použití pro našince často ne příliš známých i zcela unikátních dobových dokumentárních televizních záznamů. Nebýt ovšem vskutku pitomých a nevěrohodných hraných vsuvek, které degradují tenhle počin na jakousi historicko-zábavnou kaši, kdy fakta jsou obalena bláboly, předváděnými s takřka státnicky ochotnickým nasazením podivným a ke všemu ochotným hereckým ansámblem... Nakonec pak ovšem v důsledku - ZÁMĚRNĚ (?!) - ztrácí divák (zvláště nepoučený a v historických reáliích se ne zcela orientující) přehled, co jsou fakta a co už mystifikace... :-( . . . Ne nadarmo se asi říká, že Rakousko je něco mezi monarchií a socialismem - v jistém ohledu se pak bezesporu rakouská televize s tou naší může směle veřejnoprávně poplácat po ramenou... Každopádně d.m.s.n. - slušně řečeno - tudy cesta tedy opravdu nevede... .-/ . . . Ta jedna hvězdička je tedy JEN za zde prezentované dobové naše a obzvláště rakouské televizní materiály a výpovědi pamětníků, které by si samy o sobě samozřejmě v jiném kontextu a při smysluplnějším (!) a seriózním (!!) zpracování zasloužily vážnou pozornost a daleko vyšší hodnocení! (!!!) . . . Zbytek a v principu vlastně celá bulvárně >umělecká< s fakty manipulující koncepce filmu představuje a tím i zasluhuje pak již jen čirý odpad! - - - P.S. Ejhle! Kuňkající Jan Hrušínský jako súdruh Dubček přetváří dějiny v mýty - gavariť pa gerójsku kak drug s drúgom pa Russki s taváryščom Bréžněvom...! Hahaha... Už mi tam chyběl v jeho roli (Brežněvově! :o))) jen ten Lanďák... ;o] - - - P.P.S. Docela by mě i zajímalo, jaké cílové skupině je tento >produkt< vlastně určen?... (!?) . . . Jen tak na okraj - příznačné asi bude, že z nedávných rakouských voleb - kdy bylo poprvé umožněno volit i šestnáctiletému stádu - vzešla (proti všem předpokladům iniciátorů z řad sociální demokracie) značně posílena krajní pravice. Ono se ale vlastně těm děckám asi fakt není čemu divit... :-/ - - - - - (Poprvé viděno 7.10.2008 na ČT2, komentář zde jako první - 7.10.2008, doplněný pak s odstupem o některé další postřehy 8.10.2008) - - - - - P.P.P.S. Já se na tuhle materii poctivě po necelých dvou letech podíval znovu - a ve výsledku mi i došlo, že si zde ORF prostě trošku pohonila tričko... Na svém původním názoru pak nemusím měnit NIC. Při sledování většiny zdejších hodnocení a pročtení těch pár komentářů se pak musím smát. Vlastně na tom není nic veselého, leč nenadělám nic. A tak aspoň bych rád stádu popřál více bystré mysli a svobody ducha. Bez ohledu na to, jestli se od všech těch manipulací dokáže odpoutat - ať je zrovna jaro nebo podzimek... :-/ (23.8.2010) () (menej) (viac)

Radko

Pohľady zvonka, pokiaľ nepapagájujú predžuté verzie historických udalostí majú šancu ukázať niečo, čo zvnútra nevidíme. Igi B. správne pripomína, že dokument stráca hranými scénkami na autenticite, to ale nebrzdí možnosť dozvedieť sa niečo o tom, ako udalosti v 68 vnímali a vnímajú Rakúšania (toto nebolo dohrávané). Mimochodom úcta k Dubčekovmu postoju a k atmosfére prebudenej slobody, ktorá prebehla celou česko-slovenskou spoločnosťou, je vo svete oveľa väčššia ako doma. Zväčša sa tu píše len o skrachovanom komunistovi, ktorý veril falošnej idei a o neúspešnom pokuse reformovať nereformovateľné. Opýtajte sa ale svojich rodičov, ako sa v tých časoch cítili, čo prežívali. Ja mám z týchto spomienok, kombinovaných čítaním vtedajšej dobovej tlače pocit, že Euforion, aký trval nielen v 1968 ale cca od druhej polovice 60. rokov až do obsadenia ČSSR vojskami Varšavskej zmluvy (s čestnou výnimkou Rumunska) tu nebol ani v roku 1989. A už vôbec nie po. ()

Šandík

Dokument, který díky tomu, že jsou události nahlíženy "rakouskou optikou", i informovanému diváku přinese poměrně dost neznámých informací. Hrané pasáže ovšem opravdu nejsou nic moc a mj. opět dokládají, že Jan Hrušínský není zrovna dvakrát dobrý herec... Celkový dojem: 65% PS: Mimochodem existuje TV film (tuším britský či americký), natočený někdy v osmdesátých letech podle knihy Zdenka Mlynáře "Mráz přichází z Kremlu". Bohužel se mi ho zde nepodařilo jakkoli dohledat, ale rozhodně zpracovává téma podstatně lépe, než hrané pasáže tohoto dokumentu... ()

Hwaelos

Alespoň trochu informovanému Čechovi nedají faktografické údaje o dění v Praze za tzv. pražského jara v stejnojmenném dokumentu nic extra navíc. Na druhou stranu, nedávno jsem viděl smutnou anketu mezi středo- a vysokoškoláky, která ukázala, že těch "průměrně informovaných" ani mezi studenty není moc. Nevím, jak moc se na tom podepisuje nezájem české mládeže o naše dějiny a nakolik jde o dluh nedostatečného odstupu od dob komunismu, se kterým nejsou schopni se naši učitelé vypořádat. Hodně mých vrstevníků popisuje, že na školách se v dějepise k druhé polovině dvacátého století vůbec nedostali, protože jejich vyučující nebyli schopní nebo nechtěli o době, kdy sami vyrůstali, mluvit. Pro mě byly ale cenné informace o pohledu z rakouské strany. Bylo pozoruhodné sledovat, jak se se situací v Československu vypořádávali naši sousedé. Zejména pokud šlo o dobu podzimní invaze vojsk Varšavské smlouvy. Druhou, možná ještě zajímavější výpověď dává dokument hranými rekonstrukcemi (Hrušínský byl vynikající!), které mi pomohly si uvědomit, jakému tlaku byl Dubček po celou dobu uvolnění poměrů vystaven. O to víc obdivuju jeho odvahu a jen marně přemýšlím, proč se stále mluví o tom, zda postavit Benešovi sochu, když Alexandr Dubček by takovou připomínku osobní statečnosti zasluhoval zcela nesporně. ()

liquido26

Docela zajímavý dokument. Jenom je trochu škoda, že to bylo dělaný ze zahraničního pohledu a tolik tam byla zdůrazňovaná úloha rakouské televize ORF, ale na druhou stranu hodně věcí bylo zjednodušeno. (např. Kde by padla nějaká zmínka o Indrovi, Bilľakovi a dalších stalinistických zvatelích a kolaborantech? Ani slovo. A díky tomu potom působí věta toho estébáka, co přišel na ÚV "zatýkám vás jménem revolučního tribunálu" poměrně nelogicky. Naprosto stranou jsou tedy ponechány všechny snahy kolaborantů o ustanovení rolnicko-dělnické vlády, brutálně stručné je to jednání v Moskvě, zcela přehlédnutá je postava Ludvíka Svobody a takto bych mohl vyjmenovávat do nekonečna. Dokument se prostě zaměřuje pouze na Dubčeka a zcela opomíjí stalinisty na jedné straně a upozaďuje reformisty na straně druhé, což je škoda). ___ No ale když odhlédnu od těchto bodů, tak je dokument jako celek velice působivým svědectvím o Pražském jaru a o srpnové tragédii. __ ty hrané pasáže byly docela dobře udělaný, ale zase strašně zjednodušený, ti herci se mi většinou na role příliš nehodili (Brežněv např. vypadal jako docela hodnej a férovej chlap a rozhodně ne jako ta svině prvního formátu, jakou ve skutečnosti byl), no a o tom, že Dubček mluvil česky a ne slovensky ani nemluvě. __ Škoda, že podobný hraný dokument anebo rovnou film zabývající se srpnovými událostmi z pohledu reformních komunistů nevznikl i u nás. ()