Mon meilleur ennemi

• Veľká Británia My Enemy's Enemy
Francúzsko / Veľká Británia, 2007, 87 min

Ruce válečného zločince Klause Barbieho potřísnila krev tisíců lidí. Za druhé světové války byl velitelem gestapa v Lyonu a do historie vstoupil zejména zatčením a mučením Jeana Moulina, velitele francouzských odbojářů. Po konci války nebyl odsouzen, ale začal nový život s pomocí amerických tajných služeb. Zachránily ho totiž jeho vědomosti a schopnosti, které přišly v atmosféře postupujícího strachu ze světového komunismu velmi vhod. Vynikající sběrný dokument režiséra Kevina Macdonalda zachycuje život Klause Barbieho, nacistického mučitele, amerického špiona, školitele v krutostech a celoživotního nacisty od doby jeho působení v gestapu přes léta strávená v Latinské Americe až po jeho konec. Autoři filmu poskládali archivní záběry z více než čtyř dekád 20. století dohromady s osobními svědectvími lidí, kterým setkání s Barbiem navždy změnilo život. Snímek pouze nesoudí hrůznou povahu Barbieho, ale především s mučivou výmluvností sahá do svědomí vlád některých západních zemí, když odhaluje principy, jež mnohé z nich po svém válečném vítězství přijaly. (Jeden svět)