Japonsko, má láska

Réžia:

Jan Špáta

Scenár:

Jan Špáta

Osobitý pohled dokumentaristy Jana Špáty a japanologa Martina Vačkáře na zemi vycházejícího slunce.

Země vycházejícího slunce je známá veřejnosti především svými výrobky se kterými se setkáváme na našem trhu. Japonsko je ovšem země, která v sobě skrývá velké odlišnosti, rozpory, duchovní život, staré rituály budhistického náboženství, nejnovější technické vymoženosti, tradici a současnost.
Dokumentarista Jan Špáta a japonolog Martin Vačkář se pokusili sdělit svým filmem, natočeným (v roce 1992) s brilantností zkušeného tvůrce dokumentů a komentovaný zasvěceně člověkem, který Japonsko dobře zná, všechno, co může zajímat současného diváka. Soukromí obyčejného občana, zemědělce, úředníka, mnicha i dělníka, studenta i hudebníka, život ve škole, svatby i náboženské rituály, noční život i nápor amerického způsobu života. Prostě ve zkratce všechno, co Japonsko trápí a čím žije každý den. (oficiálny text distribútora)

gonga

Ne tak dobrý dokument klouzající po povrchu, pochopitelně poplatný době vzniku a osobě vypravěče. Myslím, že mu Vačkář coby průvodce trochu uškodil, přece jen poslouchat jeho neustálé narážky na "Japonečky" a jejich krásu nesedí každému. Je zajímavé, že způsob, jakým se o ženách vyjadřuje v tomto dokumentu je dnes již poněkud přes čáru. ()

KrajicHlad

Chceme-li založit oheň, musíme sami hořet. Martin Vačkář je ve Špátově filmu tím pravým průvodcem−žhářem. Otvírá kontrasty. Pohyb a zastavení, blízkost a samotu, kýč a estetické cítění, slova a mlčení... Závidím netrousení tradic, schopnost vystoupat, ale zároveň si být vědom místa, na němž stojí žebřík. ()

LeoH

Jeden absolutní nadšenec do všeho japonského a jeden šikovný filmový řemeslník se sešli a natočili takovou čapkovskou cestopisnou idylku; pokud tento způsob máte rádi, hvězdičku si přidejte. Já se celou dobu usmíval jako měsíček, to nepopírám, ale že bych se o Japonsku dozvěděl něco podstatně jiného než obecně známá klišé nebo byl dílem nějak duševně pohnut, to zas ne, takže u mě lehký nadprůměr. ()

gudaulin

Když se vydat do Japonska, pak se znalcem japonské společnosti a kultury v podání Martina Vačkáře a s výborným dokumentaristou Janem Špátou. Vačkář dokázal vybrat to nejzajímavější z Japonska a Špáta jeho ukázky vhodně sestavil a sestříhal, takže vznikl působivý a informačně hutný dokument o tom, co představuje moderní Japonsko a dnešní japonská společnost. Jediné, co bych filmu vytkl, je příliš obdivný a nekritický pohled na život v Japonsku. Chtělo to poodhalit víc tu odvrácenou stranu japonského úspěchu a ukázat život i těch méně šťastných obyvatel. Celkový dojem: 85 %. ()

d-fens

Až prílišná zaujatosť pana Vačkáře prechádzajúca až do nekritického obdivu v podstate bežných vecí uberá dokumentu tú jednu hviezdičku.... ale určite je na spoznanie krajiny väčším prínosom takýto dokument, kde človek navštívi aj rôzne japonské rodiny, ich zvyky, spôsob života, ako dokumenty ktoré iba suchopárne vymenúvajú notoricky známe turistické zaujímavosti danej krajiny... a dosť mi tam chýbalo aspoň okrajové spomenutie japonského fenoménu - mangy ;) ()