liquido26

Black Hand se odehrává v italské komunitě v New Yorku na počátku století v letech 1900 a 1908 a částečně také v Neapoli. Johnny Colombo, kterému na začátku filmu oddělala mafiánská organizace Černá ruka tátu, který jim nechtěl platit, se vrací do států, aby si vyřídil účty. Když zjistí, že to nepůjde jen tak jednoduše vyřídit nožem, spojí se s policejním detektivem a jdou na to legálně. Už hodně dlouho mě žádný noir tolik nevtáhnul do děje a neužil jsem si ho od začátku až do konce. Jedinou slabinou je to, že Gene Kelly jakožto hlavní hrdina má podle mě má docela málo prostoru. ()

Topco

Príbeh pomsty z talianskej komunity v New Yorku. Mladík prichádza do USA a vydáva sa po stopách organizácie Čierna ruka, ktorá mu pred rokmi zavraždila otca. Nenechajte sa odradiť mafiánskou premisou s vendettou a zasadením do roku 1908; toto je noir ako bič! Ak sa vám páčil A-čkový macho noir Cry of the City (r. Robert Siodmak, 1948), nemáte dôvod váhať. Gene Kelly má ako Johnny Columbo maximálne uveriteľnú „tough guy“ charizmu, dej odsýpa slušne a scény v nočných uliciach majú pravú noirovú atmosféru. PS: Je vtipné, že aj keď celú minutáž nemáme jednu scénu s dažďom, vždy ak príde noc, tá dlažba sa krásne leskne a odráža sa v nej svetlo nočných lámp. Aj o tomto sú pulpové Bčka. ()

Slasher

Prostředí čtvrti "Malé Itálie" na počátku minulého století, šikana a vydírání chudáků přistěhovalců, vendetta mladíka, jehož otec zařval právě vinou sráčů z mafie. Původem irský Gene Kelly tu na charisma vystačí, je to prostší a lacinější práce kde sice dojde na nějaký ty temný uličky, ale chybí pořádný záporák. #Noirvember ()