Čtrnáctiletá Nell Trentová žije se svým dědečkem, který ji nade vše miluje. Závislost na hře v karty ho ale připraví o živobytí. Aby mohl hrát, tak se zadlužil u lichváře Daniela Quilpa, který má spadeno nejen na jeho starožitnictví, ale i na hezkou Nell. Když Quilp shromáždí dostatek dlužních úpisů, přijde obchod zabavit. Zjistí ale, že v něm už nic cenného nezůstalo. A tak dědečkovi s Nell nezbývá nic jiného než před věřitelem uprchnout. Bloudí po venkově a snaží se nějak udržet při životě. V patách mají nejen lichváře a tajemného cizince, ale také staršího bratra Nell, který je přesvědčený, že dědeček je bohatý. Uprchlíkům se daří hůř a hůř a dědeček nutí Nell žebrat… (Nova Cinema)

heavy

Kdo by neznal (aspoň z doslechu) jména Oliver Twist nebo David Copperfield (ne, to není ten kouzelník)? Malá Nell možná není tak všeobecně známá postava, ale je docela možné, že se vryla do srdcí čtenářů nejhlouběji. Specialitou Charlese Dickense byli chudí sirotci, nelítostně zmítaní osudem. Zatímco kritici se pohrdlivě ošklíbali a předpovídali jepičí budoucnost, šest tisíc lidí čekalo v newyorském přístavu chladného rána roku 1841, až jim loď přiveze poslední kapitolu románu a volali na námořníky: "Zemře Malá Nell?" dychtiví se co nejdříve dozvědět, jak to dopadne se statečnou hrdinkou Starožitníkova krámu. A ne náhodou to není ani Oliver Twist ani David Copperfield, ale právě lidmi milovaná Malá Nell, která v parku ve Filadelfii dělá společnost jeho bronzové soše v životní velikosti, obdivně vzhlíží ke svému tvůrci, i když na ni mohl být o něco hodnější... Potěší i menší role Martina Freemana, ještě předtím, než se stal hodně, ale opravdu hodně slavným. ()

filmmovier

Knih od Dickense jsem moc nečetl, ale jeho filmová zpracování vyhledávám rád a ještě nikdy mně nezklamaly. A jsem moc rád, že tímhle filmem mi Nova Cinema vyšla naproti a děkuji tvůrcům, že ani Starožitníkův krám mně nezklamal. No jo, Britové tohle prostě umí. Umí toho spoustu, obzvlášť adaptovat své nejlepší spisovatele, ale v adaptacích Dickense jsou skutečně nejlepší. Skvostné filmy se skvostnou atmosférou (ach, jak já tu dobu miluju) a se skvostným hereckým obsazením (a že těch jmen je tady skutečně požehnaně!). Derek Jacobi byl skvělý a Quilip je patrně nejodpornější Dickensova záporná postava a ve ztvárnění vždy vynikajícího Tobyho Jonese je obzvlášť ďábelský. A navrch pořádně smutný příběh... tohle je prostě esence správného Dickense a špičkové filmařiny. ()

blackrain

Já mám s panem Dickensem problém. Už od dob školní docházky mám z jeho knih trauma, které si v sobě nesu i v dospělosti. Tím, ale nechci říct, že je to špatný spisovatel. V jeho domovině na něho můžou být po právu hrdí. Lichvář Daniel Quilp je pěkně hnusná figura.To byl parádní slizák. Patřilo mu to. Malá Nell si zaslouží být milovaná. Tak nějak jsem doufala v lepší konec. Bylo prima vidět zase ve filmu Dereka Jacobiho a Martina Freemana. ()

Morien

Ano, věděla jsem, kdo je autor předlohy, ale podle názvu jsem přece jen čekala něco méně temného. Zpracování je nicméně takové pohádkové, předpokládám, že kdyby jeden chtěl, tak by to ťalo do živého mnohem víc. Od Dickense jsem myslím ještě nic nečetla. Chystala sem se na Nadějné vyhlídky, ale možná bych se teď raději podívala, jak to v knižní podobě vypadalo s Malou Nell. Předpokládám, že filmaři v příběhu provedli nějaké změny, aby všechno zhoustlo a pořád bylo srozumitelné ve zkrácené podobě, ale zajímalo by mě, jak/jestli změnili celkové vyznění. Protože jaký smysl měl v tomto konci divák najít? Melancholická hudba Stephena McKeona mě při finálním záběru bodla do srdce, ale že si tam sedí děde(če)k zpátky doma a spokojeně hraje šachy, to mi přišlo až jako výsměch. ()