Pandorina skrinka

(festivalový názov)
  • Turecko Pandoranin kutusu (viac)

Dvě sestry a jejich bratr žijí v centru Istanbulu a tito třicátníci a čtyřicátníci vedou velmi odlišný sebestředný život vyšší střední vrstvy. Jednoho dne je telefonát, že jejich matka zmizela, donutí vydat se na cestu po malých vesnicích a městečkách, která je zavede do jejich rodného města na břehu Černého moře. Napětí mezi sourozenci vyvolané vzpomínkami na matku postupně roste, až se Pandořina skříňka otevře a z ní se vyvalí nevyřešené spory. (Cycake)

Anderton

V poslednom čase som videl tri turecké filmy a mali veľmi podobné styčné prvky. Viac menej neboli zamerané na dej, ale na vzťahy a psychológiu postáv. Viac menej boli počas svojich fáz buď príliš ukecané, alebo takmer bez slov. Viac bol Zimný spánok, menej Vzdialený a v Pandorinej skrinke raz tak a potom zas inak. Väčšinou bola ale konverzačná dosť, len si predstavte troch tureckých súrodencov počas dlhej cesty autom. Podobných filmov, zameriavajúcich sa na rodinné vzťahy, eskalujúce vďaka chorobe jedného z nich, je neúrekom. Preto vás tento film zrejme neohúri originalitou. Ale odohráva sa v pre nás filmovo exotickom prostredí a preto bude mať v Európe aj vysoké hodnotenia. Áno, aj Turci vedia točiť filmy, sledujú medzinárodné trendy a vedia, ako osloviť v zahraničí na festivaloch. ()