Frigo se živí jako pouliční fotograf. Jednou se setká s krásnou reportérkou a touží se s ní setkat znovu, proto usiluje o práci kameramana v redakci, kde dáma pracuje. Bohužel, kromě neustálého vysklívání dveří od redakce se svou kamerou neumí nic jiného. Přesto neztrácí trpělivost a nevzdává boj o ženu svého života a o místo kamermana. (Rosana)

dopitak

Filmů vzniklých před rokem 1930 jsem zatím viděl jako šafránu (přesněji je Kameraman desátý dlouhometrážní), ale přinejmejším Muž s kinoaparátem a Příšerný host na mě zapůsobily více. Začátek je vyloženě slabý, dokud Buster nezačne točit, kabinka hrozná, ale pak se gagy kupodivu daří a konec už byl celkem paráda. Viděno v brněnském letním kině Na Dobráku v rámci projekce s živou hudbou kapely FruFru. Titulky byly ovšem k filmu přeloženy velmi nepřesně. ()

classic

The General - Frigo na Mašine je dva roky pred kameramanom totálna pecka, a v tejto tradícii ide aj Kameraman, ktorý je poctivou dávkou dokonalej grotesky s človekom, ktorý patrí do V. I. P. komikov, ktorí sú machrami šialených, humorných, perfektných, komických situácii, kde tu sa to po celý čas deje, lebo pocta kameramanom v dejinách vzniku, oni priniesli množstvo materiálu, kde sme mohli vidieť jednotlivé udalosti, a Buster Keaton chce ísť v ich stopách, spočiatku berie na seba ťarchu nezodpovednosti, ale všetko bude inak... Na ulici stretne krásnu babenku, do ktorej za zamiluje, zistí, kde pracuje, tam potrebuje kameru do ruky, keď je akcia predo dvermi, tak kameramani z redakcie vyštartujú nakrúcať najlepšie zábery, ktoré Busterovi zo začiatku zamotajú hlavu, lebo všetko nakrúca pospiatky, a tým vyvoláva čulý rozruch na uliciach a v redakcii... Nie je mu to súdené byť na piedestáli najlepších, ale finále v čínskej štvrti a na pláži s opičkou, je maximálne ukončenie grotesky, ktorá je patričnou satisfakciou udalostí, ktoré sprevádzali Bustera, čo o to ide v týchto nemých komédiách, je kráľovská zábava, ktorá sa dostavila s nadšením starého snímku, ktorý vlastne starý nie je... ()

Iggy

Jeden z nejlepších Keatonových filmů, jeho první u mamutího studia MGM a zároveň poslední, při jehož tvorbě mu byla ponechána naprostá volnost (a to až po nátlaku na šéfa výroby Thalberga) a bohužel také „poslední pravý keatonský film.“ Keaton si tu opět pohrává s filmovým médiem, tentokrát přímo jako kameraman, který se snaží zalíbit sekretářce z kanceláře filmového týdeníku MGM-News. Po mnoha nesnázích a útrapách nakonec Buster i se svou předpotopní kamerou a s pomocí chytré opičky prokáže svůj talent a dojde kýženého štěstí. Keaton tu opět srší neuvěřitelnými nápady, úžasnými gagy a řekl bych, že Kameraman má snad každou scénu naprosto dokonalou (snad až na scénu převlekání v kabince, která mi dnes přijde už trochu vyčpělá). Filmová báseň, čistá krása ve své prvotní a nezkalené podobě, Buster Keaton na vrcholu svých sil. ()

Rozjimatel

4,5  Škoda tých niekoľkých zdĺhavých a nevtipných scén (na baseballovom ihrisku, v šatni na plavárni), inak by to bola skvelá, 5-hviezdičková záležitosť. Scény ako tie u Sally, na plavárni, či v Čínskej štvrti sú luxusné! Kostru filmu tvorí príbeh smoliarskeho kameramana Friga, ktorý sa zaľúbi do krásnej reportérky Sally. Funguje to výborne ako po emocionálnej, tak po humornej stránke. Tá chémia medzi nimi je perfektná, predstaviteľka Sally je naozaj krásna a sympatická. Záverečná pointa s filmovým záznamom nemá chybu. ()

D.Moore

Tedy za počáteční, asi dvacetiminutovou rozvleklou nudu mám chuť hvězdičku ubrat, nicméně od chvíle, kdy začne rande, je to naštěstí opět starý dobrý Buster Keaton se vším všudy včetně skvělé opičky. Válka čínských gangů patří dokonce k tomu nejlepšímu, co kdy stvořil. A navíc jsem se dozvěděl, kde Mr. Bean odkoukal vtip se skokem (no, spíše pádem) do bazénu a následnou ztrátou plavek. ()

• Ve filmu je použito několik záběrů z filmových týdeníků. (everlong)
  • První Keatonův snímek, který byl točený podle připraveného scénáře. (formelin)
  • Na scénáři spolupracovalo kolem dvacítky scénáristů společnosti MGM. Buster Keaton však nebyl zvyklý pracovat s přesným scénářem a tak první natáčecí dny dopadly katastrofálně. Naštěstí pak scénář odhodil a pracoval svým stylem - proto vznikl divácky a hlavně komerčně úspěšný film. V další filmech pro MGM už neměl Keaton šanci vzdát se scénáře, filmy byly prodělečné a MGM mu dala výpověď. (Rosana)