Život nemůže být horší... Tedy minimálně pro sedmnáctiletého Danea a jeho desetiletého bratra, kteří se přestěhovali z New Yorku do malého ospalého městečka... Jenže pak najdou zlověstnou díru pod zamčenými podlahovými dveřmi ve sklepě... Tento thriller z dílny legendárního režiséra Joa Danteho (Gremlini) zkoumá obavy a tajemství pohřbené hluboko v lidské mysli. Život už nemůže být horší... Tedy minimálně pro sedmnáctiletého Danea a jeho desetiletého bratra, kteří se se svou matkou Susan přestěhovali z New Yorku do malého ospalého městečka Bensonville. Dane vidí jediné pozitivum v tom, že hned vedle bydlí krásná Julie. Susan tráví stále více času v práci, a tak Dane s Lucasem bez dozoru důkladně prozkoumávají svůj nový domov. Dane se však mnohem víc točí kolem Julie a svému mladšímu bratrovi něvenuje příliš času. Jednoho dne však najdou zlověstnou černou díru ukrytou pod zamčenými podlahovými dveřmi ve sklepě. Chlapci jámu prozkoumají a zjišťují, že je patrně bezedná. Když do ní hodí minci, nikdy neslyší cinknutí na znamení, že dopadla na dno. Když do díry spustí baterku, světlo po chvíli pohltí temnota. Bratři doufají, že jim záhadu pomůže odhalit Julie, když jim poví něco z minulosti domu, a tak jí ukážou svůj objev. Jenže mezitím se začne z podivné díry šířit zlo. Podivné stíny číhají za každým rohem a noční můry z minulosti ožívají... Trojice dětí se bude muset postavit tváří tvář svým nejtemnějším obavám... (HBO Europe)

S.Quentin QUALE

Pokud si někdy koupíte novej barák, a ve sklepě najdete zabéčéné turecké hajzl, potom se zaradujte. Už nikdy nebudete muset řešit nějakou kanalizaci nebo hovnocuc. Všecko tam dycky pěkně zaneste, protože takový díry jsou bezedný, ba co víc, může se v nich skrývat celej přiblbej paralelní svět, na kterej je potřeba pořádně nasrat. První půlka filmu se opravdu dá, je poutavá, obsahuje i pár lekaček, ale po čase začnete mít oprávněné podezření, že není-li vám do 15 let, nejste tou pravou cílovou skupinou. Pro 10letý děcka na připosrání před spaním OK, objektivně 50%. ()

Psema

Nejvýraznější vadou je fakt, že dnešní děcka (na rozdíl od těch z osmdesátek) něco podobně staromilského bohužel těžko přijmou. Jinak si Dante podle očekávání vytírá s přehledem řiť především s kompletní skvadrou z Platinum Dunes, která může mít po ruce hororové legendy, ale bez talentu nemá šanci. Námět Díry si sice půjčuje témata odevšad, spokojeně se rochní v žánrových klišé, ale nečiní tak podle mě z nouze, ale s radostí a odhodláním ukázat divákům-nováčkům, že atmosféra se nebuduje vyhřezlými střevy a roční zásobou krevních konzerv, ale technickou zdatností, znalostmi žánru a v tomto případě i bohatými zkušenostmi. Všeho má Dante na rozdávání a zase jednou dokazuje, že si nezasloužil skončit po boku kreslounů z Looney Tunes. Díra je však rovněž důkazem, že se nedokázal/nechtěl přizpůsobit době. Vzhledem k poslabšímu (a z celého filmu zdaleka nejdigitálnějšímu) finále jsem za to ale rád... mohl jsem se po dlouhé době spokojeně vrátit do dětství, zahodit povědomí o hororových postupech za záda a nechat se strašit vnitřními přizraky stejně, jako tomu bylo kdysi s Gremliny. P.S.: Vidět Díru v kině, měl bych z jejího zpátečnictví větší radost, než ze všech letošních "osmdesátkovin" dohromady. ()

Kudly4

K filmu mě přemluvila má oblíbená, krásná, tady ještě mlaďounká Haley Bennet. Jak už je tu několikrát psáno, Horor je to spíše pro mladší diváky, ale to jsem očekával, takže ve výsledku s ním nemám větší problém. Možná finále mohlo být jiné, na mě to bylo až moc hloupoučké, ale je to z roku 2009, tak budiž. První polovina filmu mě bavila víc než ta druhá. Na jedno zhlédnutí je to oukey. ()

schizmo

Díra. Aneb jak zabít velmi nadějný nápad neabiciózní režijí, velmi ledabylými hereckými výkony (já vím, že mrtvých dětí leze 666 v každém filmu, ale přecejen bych očekával od herců větší přesvědčivost ve vyjádření srachu :D) a po první třetině do jasné záhuby řítícím se vývojem celého děje včetně tragikomického vyústění v samotném závěru. Přitom od začátku se to celé tvářilo velice sympaticky a nadějně. Tenhle film rozhodně díru do světa neudělá a zůstane jen u výkopu ve sklepě... ()

Flopik

Taký rodinný horor, ktorý nevystraší a je točený asi tak pre vekovú kategóriu do 15 rokov.Herci v pohode, malý Lucas je frajer a keď hodí loptu bratovi do hlavy alebo porazí klauna a sedí v pivnici ako najväčší frajer tak sa aj zasmejete. Poteší aj Haley v plavkách nebudeme si klamať. Priemer na ktorý zabudnete veľmi rýchlo. ()

• Dick Miller, častý herec vo filmoch Joe Danteho, si tu zahral cameo ako roznášač pizze. (beso74)
  • Natáčanie scény bitky s bábkou klauna trvalo 4 dni. (beso74)