Príbeh svätej Rity z Cascie, talianskej vizionárky a rehoľníčky... Rita Lotti sa ako mladučké dievča vydala za Paola Manciniho, ktorý bol na rozdiel od nej z bohatej patricijskej rodiny. Tá však bola v dlhodobom spore s inou rodinou a obeťou tohto konfliktu sa stal aj Ritin manžel. Keď prišla i o oboch synov, zasvätila svoj život snahe nájsť odpustenie a zmierenie... (RTVS)

Arsenal83

Videl som dlhočiznú cez 3-hodinovú verziu, nebol som sklamaný, avšak film nepriniesol emotívnejšie chvíle. Teda ak za emotívne nepovažujete, že v renesančnom Taliansku bolo normálne, že sa mocné rodiny mesta len tak vyvražďovali a nikto ich za to nestíhal. Skrátená verzia je teda zrejme lepšia. Film je natočený podľa toho, čo vieme a tým pádom by som povedal, že správne a pre veriaceho diváka prijateľne.Názor KrestanFilms, že nie je podľa skutočnosti je úplne scestný, veď aká bola tá realita? Kto z nás to vie presne? Takisto výčitka, že film je katolícky, je úplne mimo. A ktorá iná cirkev uznáva svätých? Mimochodom Vittoria Belvedere sa veľmi v tomto filme podobá na našu herečky Mary Bartalos - jednu z mála nášho mainstreamu, ktorá nepodľahla liberálnemu úpadku a razí si svoje tradičné hodnoty. U filmu ešte vyzdvihujem takisto silnú hudbu, ale oni to v tých kresťanských filmoch naozaj vedia dobre vybrať. ()

PTuranyi

Slušne natočený príbeh krásnej Rity da Cascia, ktorá sa svojou láskou pokúsi vytrhnúť z kolobehu vrážd a násilia. Herci, produkcia aj kamera sú na veľmi dobrej úrovni. Film však trpí zo svojej podstaty neduhmi všetkých náboženských filmov. Scenár je natlakovaný emóciami, postavy sú čiernobiele a až na hlavných kladných hrdinov ploché. V druhom dieli rastie náboženský pátos, scenár rýchlo skĺzne do klišé a herci prestávajú byť uveriteľný. ()

Bast

Příběh Rity, které kruté intriky a vzájemná stará nenávist mezi znepřátelenými rody připravila jak o manžela, tak i o dva syny, příběh hluboce věřící katoličky a silné ženy, která se zapříčinila o usmíření těchto dvou rodů a později zasvětila svůj život bohu. Papež ji prohlásil za blahoslavenou a později ji nějaký jiný papež vyhlásil za svatou. ()

Matematicka

Viděla jsem nezkrácenou verzi. Bez ohledu na zpracování mě zaujal životní příběh sv. Rity. Je až neuvěřitelné, že jedna žena v její době by mohla tolik dokázat. Co se týče "skutečnosti" příběhu, ráda bych si rozšířila obzory i z jiných pramenů, ale obávám se, že jich v češtině moc nebude? Pro mě příklad žité bezpodmínečné lásky k manželovi i k synům a výzva k následování. Zajímavé komentáře: Anduril, Bast, Diamant. ()

pm

Docela mne mrzí, že kapli sv. Rity na útesu, Roccaporenu a klášter v Cascii jsem navštívila dříve, než jsem viděla tuto televizní limonádu. Zajímá mne, jak bych asi dílo hodnotila, nesvázaná sympatiemi k postavě. Jsa jednou z nich, mám slabost pro maminky dvojčat... zaokrouhlila jsem nahoru, jak jinak. No jo, životopis mojí nejoblíbenější světice ležel na okně v kuchyni u sucholozké babičky trvale, takový samozřejmý doplněk letních prázdnin. A pohled filmařů je podobně naivní, jako je mladá dívka s vírou, že lze změnit muže svých snů. Pohádka o tom, že láska hýbe světem, formálně ovlivněná americkým mainstreamem, tak skrz romantizující optiku ztrácí ambice oslovit i jiné diváky než desetileté holky na hodinách náboženství nebo jejich staré babičky. ()