Ghost in the Shell 2.0

(festivalový názov)
  • Japonsko Kōkaku kidōtai 2.0

V Japonsku roku 2029, v době, kdy každá část těla lze nahradit kyberimplantáty a většina lidí je neustále připojena k síti, vzniká speciální jednotka (sekce 6) určená ke stíhání hackerů. Když ovšem zatknou hackera, který si říká loutkař, zjistí, že to není člověk, ale pouze samoudržovací program zhotovený pro státní účely. Stojí tedy před otázkou, zda je tento program, který si vyvinul osobnost, bytost nebo ne.
Ghost in the Shell 2.0 je pouze remake původního filmu z roku 1995. Je překreslený do moderní animace a jsou přidány realističtější zvuky. (Mello)

kulyk

Slušná animace, nosná myšlenka by tem někde také blila.... to, z čeho bych většinou dělal největší povyk, tedy táhlé a umučené sekvence ala ,,děláme stlašně temnou atmosfélu, Kulyk-san" tentokrát i odpouštím. Skoro. Ovšem kolem logiky jednání postav bych drahým Japoncům jednou pro vždy a tak, aby tomu i oni porozuměli, vzkázal toto: náhodné shluky čar, náhodné shluky čar, obrázek leknínu, čůráci! ()

Gemini

Při současné oblibě různých reedic a reduxů a (ve světě her) HD remaků se asi nedá proti (byť už téměř dekádu staré) revitalizaci klasiky všech anime klasik nic namítat. Faktem je, že jsem se ke GITS 2.0 dostal až v roce 2016, a musím říct, že paradoxně díky snaze držet se tehdy aktuální vizuální CGI špičky do dnešní doby zastaral výrazněji, než by bylo milé. Asi je čas na GITS 3.0;) Pokud bych to viděl v době premiéry a neměl zkušenost s originálem z roku 1995, pěl bych tu patrně ódy na úchvatné kyberpunkové sci-fi (jak ostatně na patřičném místě činím). Ale protože jsem "odkojený" původním dílem pana Oshiiho, pak můžu GITS 2.0 hodnotit i jako aktualizaci, a tady jde říct jen to, že "dvounulka" nepřináší nic nového krom několika minut trikových scén z hlubin různých sítí a vizualizací schématických 3D map (sledovačky apod.). A z tohoto pohledu to může být pro někoho i zklamání. Já si to pro sebe uzavřu tak, že je to pro mě osobně zbytečné přikrášlení něčeho pro "novou generaci", ale je to pořád Kōkaku kidōtai, s tou samou atmosférou, s tou samou geniální hudbou, a tak dále, takže nemám důvod řešit to jinak, než jak činím při každé další repríze příběhu o duchu majorky Kusanagi a jeho schránce. To znamená 2501%;) ()

Djkoma

Točeno jen(!) jako CGI remake? Opravdu tam nemohlo být něco navíc, co by z 2.0 udělalo smysluplný projekt a ne jen vyleštění starého filmu do atraktivního vzhledu pro moderního diváka? Za těch pár hezčích vizualizací virtuálního světa díky, jinak mírné zklamání z opáčka, které pro mě má několik much na svém vyleštěném pozlátku. ()

TheDarKnig

existencionální bladerunnerovská temná scifi, plná promyšlených sekvencí a dialogů o tom, co je opravdový život. Jedno z vrcholů scifi, i přes pár slabších pasáží. Celý příběh ale je zvlášť konzistentní, a v některých momentech ta hloubka a propracovanost vylezá na povrch v nádherném vítězství nad rádoby chytrostí mnoha dalších děl a taky diváka, který pak musí zapojit všechny mozkové bunky, aby se udržel v ději. Nakonec dochází k otázce, kdo je vlastně zlo? A závěrečná slova jsou opravdu promyšlené do posledního detailu. Inteligentní jako hrom. The Net is vast and infinite. PS: co se týče vizuálu, po většinu času udržuje tu až snovou a přetechnizovanou atmosféru, Cgi scény ale zbytečné. Vylepšení dalších scén ale zcela funkční a přitažlivé. A ústřední hudba je dokonalá ()

petero

I keď som sa obával nového vizuálu zakomponované do staršej animácii, nakoniec to zapadlo hladko a ťažko dať iné hodnotenie ako 1.0. ()

Tom_Lachtan

Geniální dílo ohnulo svá kolena do prachu a dobrovolně se nechalo zmutovat do čistosti a občasného cgi vizuálu, který dokáže kompletně zprznit některé neskonale ikonické a geniálně dokonalé scény (úvodní titulková sekvence) a udělat z nich něco podřadného, ve srovnání s původní verzí, proto taky hodnotím o jednu hvězdičku méně, místo krásně nedokonalé oku lahodící kresbě je tu totiž animace moc čistá a co je nejdůležitější, je o mnoho méně atmosferická a nehezké 3D vytrhávající z pozornosti a zcela se nehodící je dalším rezavým hřebíčkem do téhle jinak velice úhledné kyber-rakve. Dejte božstva všech pohanských národů, aby se Mamoru Ošii neinspiroval u George Lucase a nedělal další a další verze jako on u Star Wars. Leda by tu Jawové kradli kusy kyborgů. ()

Hromino

Hodnotit tohle a původní GITS je jako hodnotit původní a remasterovanou verzi staré trilogie Star Wars - trochu nesmysl. Identické filmy, rozdílné audiovizuální zpracování - ale hodnotí se to tu jako dva samostatné filmy. Za těchto podmínek samozřejmě musím dát plný počet, protože GITS je trochu taková moje... no, srdeční záležitost. :) ()

HAL

Když pominu fakt že Ghost in the Shell je geniální dílo patřící mezi ty nejlepší filmy jaké kdy může člověk vidět... tak jeho remasterovaná verze za mnoho nestojí. 3D scény jsou vizuálně VELMI nabušené a vypadají nádherně, leč ke 2D zbytku dosti výrazně nesedí a tudíž jsou rušivé, minimálně tedy pro člověka znalého originálu. A krom pozlátka mainstreamově "líbivějšího" vizuálu už verze 2.0 nepřináší nového nic, jen mírně opravený zvuk (což ale naopak potěší dost). Takže mezi dvěma póly "vylepšení - prznění" se přikláním spíše mírně k tomu druhému. Je to pořád GitS, takže 10/10, ale remaster samotný je 6/10 ()

Idaho

Dlouho jsem ten film nechtěl vidět, ale když jsem se k němu dostal v rámci korektur na Animefest 2009, nemohl jsem jinak. Jasně, jde o tentýž film, a proto jeho rozdělení na dvě samostatné položky naprosto nechápu – stejně jako v případě Ashes of Time. To by už tu mohlo být rovnou několik „Blade Runnerů“. Ale co, když jsem ohodnotil Ashes of Time: Redux, tak proč ne tohle? 100 % ()

klerik

Zmien je tu údajne viac, ale bez porovnania s pôvodným filmom je viditeľná len úvodná scéna v tridéčku a asi ešte vizuál virtuálnej reality. Stále však funguje atmosféra, filozofia a samozrejme akcia... ()

MonaSax

Tak z tohohle filmu mi v hlavě utkvěla velice zvláštní hudba a proto mám na něj vesměs příjemné vzpomínky, do pozadí to potlačilo i to, že mi během filmu bylo celkem divně z toho, co se dělo na plátně, nevím ani jak to popsat, ale myslím si, že to znova už vidět nechci. Je to skvělý film, mám ráda anime a tohle je kultovní snímek, ale opravdu se dostane člověku pod kůži a tam vibruje a to není zrovna dvakrát příjemný. Jinak opět viděno na velice příjemném festivalu Future Gate v Bio Oko, který doufám navštívím i následující rok. ()

st.ranger

Může mít kyborg duši? Zpočátku zamotaný film, který se zaobýrá existencionalismem umělé existece. Oproti původnímu hodnocení jsem navýšil za vylepšený design. ()

ScarPoul

Upragednutá verzia jedného kultu. Anime moc nemusím, ale Ghost in the Shell je moja srdcovka. Skvelá atmosféra a filozofické úvahy o zmysle existencie zasadené do budúcnosti a sveta plného heckerov, robotov a robotických vylepšení. Mamoru Oshi hľadá v tomto svete ľudskosť. Kawaiová hudba je vysoko návyková a neviem ju nikdy po dopozeraní dostať z hlavy. Rozhodne sa jedná o jeden z najlepších soundtrackov. Všetko ďalšie je len čerešničkou na torte už aj tak dokonalému príbehu. Pokračovanie aj smerovanie série je rovnako dobré, ale atmosférou a akýmsi utopickým až depresivným vyznením je toto môj najobľúbenejší fragment z celého sveta GITS. ()

Terva

CITÁT - Tancem okouzlím ženu, tancem zastíním svit Měsíce............ Úvodní píseň je nádherná a zazní ve filmu hned třikrát. Při jejím druhém poslechu někdy okolo 66 minuty si můžete vlastně vychutnat krásný videoklip souboje Monoko s obrněným obranným tankem - nádherná scéna. Také co chcete od kyborka v lidském dívčím těle. To japonská manga prostě dokáží - udělat z lidského ženského těla umělecké dílo. Stroj s duchem v těle toužící překročit hranice bránící mu v expanzi. CITÁT - Každý program má svou chybu....... Na příběhu je nádherné to, že už asi v druhé třetine chápete, jak příbeh bude končit a jste tak rádi, že to víte, že se už jen těšíte na to, jak se vám to potrvdí. Tenhle příběh je tomu důkazem. Krásně kreslené, krásně ozvučené a s krásným scénářem. To je příběh pro který stojí za to žít. CITÁT - Tak co budu dělat teď, Tahle síť je opravdu obrovská............ ()

m@rz

Oproti prvnímu dílu podstatně horší. Slabší a méně výrazná hudba. Příběh postrádá trochu rozumnější přístup. A taky bych ocenil víc hlavní postavy z prvního dílu. ()

C0r0ner

Zajímalo by mě, proč tohle existuje. Oficiálně lepší vizuál (což je dost subjektivní, mně se třeba víc líbila původní verze) a jinak beze změny? K čemu je něco podobného v žebříčku? Celek jako takový viz komentář k filmu z roku 1995, ale tohle je naprostá zbytečnost. 10% ()

Plangi

Některé filmy zanechají hodně v divákovi pouze prvním zhlédnutím. Měl jsem u něj zůstat. Opakovaná projekce bohužel postrádá ten efekt okouzlení a hned tu jsou podstatné výtky. Stopáž necelé hodiny a půl se strašně vleče, protože se víceméně nic neděje. Možná to chtělo dát si práci nejen s dokonalostí formy. A hlavní myšlenka? Ta bude krmit nejedno cyberpunkové dílo včera, dnes a zítra, ale chtělo by to trochu zapracovat do hloubky a ne jen filozofovat a suše participovat na již mnohem sofistikovaněji zpracovaném v roce 1982, tedy 0 filmové kyberpáně. Soundtrack jeden z nejlepších, co jsem kdy slyšel. 75% ()

SoolenJV

Vizuálně skvělé, ale úplně stejné jako kultovní původní verze. Škoda, bohužel ničím nepřekvapí. Jsou to sice obrazové orgie a filozofovat jsem mohl i u verze 1.0. ()

Festival sci-fi filmů

Festival sci-fi filmů

07.03.2014

Lákají vás neprobádané hlubiny vesmíru? Rádi přemýšlíte o tom, jak by mohla vypadat budoucnost lidstva? Pak by vám neměl uniknout první ročník festivalu sci-fi filmů Future Gate. V pražském kině Bio… (viac)