Jean Gabin osobně

• Česko Jean Gabin, aristokrat a venkovan (viac)

Portrét slavného francouzského filmového herce. Hrál přesně ve sto filmech a dokumentární portrét, který uvádíme, vytvořil jeho přítel.
Původně se jmenoval Jean-Alexis Moncorgé, narodil se ve znamení Býka v roce 1904. Patřil mezi největší francouzské filmové hvězdy; měřil sto sedmdesát centimetrů. Hrál i na divadle a zpíval, ale nikdy se nesmířil s herectvím. „Obdělávat půdu je slušnější povolání než pracovat u filmu. Herectví není normální profese," tvrdil. Pověstný je i jeho další výrok: „Nejsem u filmu pro slávu. Pracuji pro peníze, které přepočítávám na krávy. A komisař Maigret, to je už pořádné stádo." Poslední film natočil v roce 1976 jen pár měsíců před svým odchodem ze života. Tehdy už všichni věděli, že bojuje s leukémií. Nemoc ho přemohla 15. listopadu 1976. Gabin v sobě nezapřel starého vojáka a námořníka. Přál si pohřeb s vojenskými poctami. Účinkoval ve sto filmech. Autor komisaře Maigreta, spisovatel Georges Simenon považoval Gabina za ideálního představitele titulního hrdiny. V roce 1962 byl jmenován důstojníkem Řádu čestné legie. Při natáčení komedie „Tetovaný" (1968) se jen těžko snášel s Louisem de Funésem. Mimo natáčení spolu nepromluvili ani slovo. Poslední část života strávil na své farmě v Normandii. Jeho popel byl rozptýlen do vod Atlantiku. (Česká televize)

Skuby47

Obsažné se spoustou informací. Tak nějak by měl vypadat každý životopisný dokument. Je v něm vše o životní cestě tohoto mimořádného herce. Vypráví velmi poutavě životní příběh této herecké legendy od dětství a mládí, až po profesní divadelní i filmovou kariéru, a zmiňuje i rodinu. Je to skvělý dokument o skvělém člověku. ()

subic

Jean Gabin se stal top star francouzského mluveného meziválečného filmu. Dokument ukazuje jeho dětství, dospívání, studia, začátky na prknech, co znamenají svět a na prkna Moulin Rouge, odkud se dostal k filmu. O tom jak jeho hvězda stoupala, dokument celkem detailně vypráví 2/3 dokumentu a kdy se stihl i 2x oženit a rozvést. Zkoušel to za války i v Hollywoodu, ale... Druhou kariéru zažil v padesátých letech už jeho prošedivělý a podsaditý čerstvý padesátník opět ve francouzkém filmu. Po jeho boku vyrostly další megastar jako Ventura, Funes, Belmondo, Delon a další. Na stará kolena si pořídil statek v Normandii, skupoval draze i okolní pozemky, měl 15 zaměstnanců, choval koně... ale ne úplně šťastně, sousedská závist je všudepřítomná. Je to asi jediný dokument o něm, jinak na něj dál vzpomínají ve svých dokumentech i Belmondo a Delon. ()

marhoul

Tomu říkám dokument! Osobnost Jeana Gabina je skutečná studnice informací, hrdinství a důstojnosti a v tomto dokumentu toho tvůrce využil se vší vervou. Gabina miluji, je to první herec, kterého jsem znala už asi jako tříletá. Výrazně se mu totiž podobal můj dědeček a říkali mu to cizí lidé, když byl se mnou například na procházce v parku. :) ()

vesper001

Jeana Gabina jsem vždycky viděla jako medvěda – bručivého, velkého, silného i chumlacího. A tenhle dokument můj dojem potvrdil, byť jsem místy nestíhala ten vodopád informací vůbec pochytat. Trochu jsem se jen mračila na Florence Moncorgé-Gabin, když tvrdila, že Annie Girardot debutovala filmen Maigret klade past a „předtím natočila jen Rocca a jeho bratry, nic zvláštního“ (ehm!). Rocco vznikl o dva roky později a říct „nic zvláštního“ o Viscontiho filmu je tak trochu svatokrádež. Alespoň pro mě a možná i pro Annie. Ale celkově to bylo pěkné a poučné. Taky bych byla ráda pohřbena v moři. Určitě se mi ta představa líbí víc než náhrobek s umělou květenou a nápisem: „Zde leží Vesper. Měla doma uklizeno.“ ()

Snorlax

Velmi detailní dokument o životě velkého herce se možná až příliš věnuje stastickému výčtu rolí Gabina na divadle. Tato pasáž byla nudná. Jinak je dokument velmi zajímavý, takže výsledný dojem je tak někde mezi 4 a 5. Gabin si nezaslouží, aby dokument o něm měl nudné mezery, čili z úcty ke Gabinovi to musí být 4. ()