Po stopách Van Gogha

(TV film)
  • Francúzsko In the Footsteps of Van Gogh
všetky plagáty
Francúzsko, 2000, 55 min

Portrét génia postimpresionismu.  Vincent Van Gogh (1853–1890), holandský malíř a grafik. Ovlivnil hlavně expresionismus a fauvismus. Prodal jediný obraz. Z počátku Van Gogh maloval krajinomalby a figurální kompozice temných barev. Zobrazoval sociální náměty z drsné reality venkovského života. Po roce 1885 se začala jeho barevnost projasňovat, jeho vzory se stali Rubens a Millet. V Paříži navázal kontakty s impresionisty, osvojil si jejich techniky, nikdy se však nestal členem jejich hnutí. Byl ovlivněn japonským dřevořezem. Vytvořil si osobitou techniku malby: jasné až žhavé barvy nanášel silnými krátkými tahy na plátno, často je vymačkával v silných nánosech přímo z tuby.
V dopisu bratrovi Theovi, který už nestihl odeslat V. Van Gogh píše: „Bohužel prožíváme poměrně hlubokou a vleklou krizi, kdy mezi obchodníky s obrazy a umělci zavládlo napětí a nevraživost. Kvůli malování jsem hazardoval se životem a přišel částečně o rozum. Rád bych ti napsal o tolika věcech, ale nemám sílu… A taky by to bylo zbytečné… Kdyby tak člověk uměl mlčet ve všech jazycích světa. Myšlenka, že umělce přežije jeho dílo, je mi lhostejná. Umělci si jen předají pochodeň… A pak je tma?“ (oficiálny text distribútora)

asirtes

"Van Gogh si usekol ucho, dal ho prostitutke, ktorá ho naprosto znechutená zahodila. Van, kurvy nechcú uši, chcú prachy. Myslím, že preto si bol tak skvelý maliar, skoro ničomu inému si nerozumel." Charles Bukowski ()

Jimmy15

Zklamání. Celých 50 minut se jen čtou Vincentovy dopisy, ze kterých člověk poznává jeho náladu a život. Vše je pak doprovázeno jeho obrazy. Vydržel jsem to 20 minut, ale pak mě to prostě nebralo. ()

alonsanfan

Krásný dokument o Vincentu van Goghovi sestavený z jeho obrazů a dopisů (především bratrovi Theodorovi a rodině) i návštěvy míst, kde jeho obrazy vznikaly. Kdo ho má rád jako malíře, určitě ocení. ()