Seriózny muž

• Česko Seriózní muž (viac)

V rádiu hraje Jefferson Airplane, píše se rok 1967 a Larry Gopnik (Michael Stuhlbarg), profesor fyziky na klidné univerzitě na Středozápadu se právě dozvěděl, že ho jeho žena Judith (Sari Lennick) opouští. Zamilovala se do jednoho z jeho okázalejších známých, Sye Ablemana (Fred Melamed), který na ni působí rozhodněji než nesmělý Larry. V bytě s nimi bydlí jeho věčně nezaměstnaný bratr Arthur (Richard Kind), Larryho syn Danny (Aaron Wolff) je neustále v potížích a dcera Sarah (Jessica McManus) krade Larrymu peníze z peněženky a spoří na plastickou operaci. Anonym se ho snaží připravit o místo, jeden ze studentů ho uplácí a současně vydírá a sousedka odvedle ho mučí tím, že se opaluje nahá. Zoufalý Larry se vydá s prosbou o pomoc za třemi různými rabíny, aby mu pomohli vypořádat se s jeho problémy a stát se lepším člověkem. Seriózním mužem. (oficiálny text distribútora)

MrCreosote

Po předchozí černohumorné taškařici, do které Coenovi obsadili hvězdné herce a mně nezbývalo nic jiného, než se celou dobu válet smíchy po podlaze, dochází k obratu o 180 stupňů. Humor je zde sice opět přítomný, ale vyvolává spíš jenom letmé pousmání, příběh je totiž v podstatě vážný - looser, kterému se všechno sype pod rukama a on se s tím musí nějakým způsobem vyrovnat - a z předchozích snímků bratrského dua mi nejvíce připomněl Bartona Finka. Svou hutností, lehce absurdními scénami, jakýmsi vnitřním napětím, které ale nikdy nevytryskne na povrch a navíc bez absence gradace se A Serious Man pravděpodobně nestane diváckým hitem, ostatním ale poskytne námět na hodně dlouhé zamyšlení. Prozatím 4*, o zvýšení hodnocení se rozhodnu až po druhém zhlédnutí. ()

Anderton

Arthur závidí bratovi, že mu Boh dal všetko, čo musí šťastný muž mať. A možno Larry závidí bratovi jeho bezstarostnosť a mentálnu poruchu, vďaka ktorej je zbavený zodpovednosti za všetko, za čo musí byť zdravý chlap zodpovedný. Táto scéna ale nasleduje po sérii sekvencií, vďaka ktorým vnímame Larryho život ako jednu veľkú mizériu. Doma teenageri, podvádzajúca manželka, onen brat, nejaká tá autonehoda, vyhrážajúci sa študent a odpovedí sa u rabínov skrátka nedočká, jedine že by sa na svet začal pozerať inou perspektívou. Ale je to možné, keď na zmenu perspektívy nie je vôbec životný priestor? Coenovci si nakrútili Seriózneho muža len tak pre seba, film má nulový divácky potenciál, takpovediac je určený skôr len pre ich tvrdé fanúšikovské jadro a Židov v ňom, ktorí budú mať z filmu asi viac. V podstate je zázrak, že film mal nejakú medzinárodnú distribúciu. ()

Janek

Coeni letos dávají divákům pěkně po držce. Kompozičně né uplně nepodobné Big Lebowskému, na hlavního hrdinu se nabalují problémy a on se je za chodu snaží řešit; s tím rozdílem, že zde chybí vševědoucí kovboj, a právě hrátky s rámcem se mi na Serious Man velmi líbili, žádný zde totiž není. Film se bude odsuzovat hlavně kvůli jeho tempu. Nicméně práce s herci, s detaily a s momenty je u Coenů bezkonkurenční. Pro mě zatím nejlepší film letos. ()

B!shop

No zadnej masterpiece se nekona. Dokonce bych rek, ze si Coeni uvedomili, ze v ruce nedrzi buhvijakej scenar a proto to cely zasadili do zidovsky komunity. Coz filmu pomaha v tom smeru, ze vypada radne divne. Divny postavy se chovaj divne a obcas pronasej nesrozumitelny veci. Ale jinak to je takovej ne zrovna dvakrat originalni pribeh o skoro looserovi, co mu kazdej dela problemy a presne se stalo, co jsem cekal. Proste me kazdej druhej zacal srat a doufal jsem, ze mu hlavni hrdina nakope prdel. Jenze od tohohle schematu se Coeni ke konci odklonili, takze ve vysledku je celej film proste takovej divnej a vypada jine, az je to svym zpusobem originalni. Navic obcas, misty docela necekane, tam Coeni flaknou nejakej brutalni cernohumornej for, ale jinak to zadna velka komedie neni, spis drama. Co se tyce hercu, nikdo nehraje spatne, ale jsou to pro me samy neznamy, divny xichty. No a co se tyce konce, docela nastve, ze tu zadnej konec nebo pointa nejsou a tak ty jednotlivy dejovy linie zustanou otevreny a vsechny vyzni do prazdna. Takze nevim, jak hodnotit. Na jednu stranu Coeni maj na vic a film me buhvijak nebavil, hlavne v prvni polovine, ale jakmile jsem si na ten divnej look filmu zvyknul, tak se z toho stala docela zajimava podivana. ()

3DD!3

Co to Coenovci proboha provedli? Možná to je tím, že nemám rád filmy s židovskou tématikou a 70tá léta taky zrovna nemiluju, ale byl bych ochotný se s tím vyrovnat kdyby tu byl alespoň nějáký příběh. Myšlenka je dobrá, ale pár zajímavých útržku, několik režisérských fines a působivý závěr je, aspoň pro mě, trochu málo. ()

• Právník přes trestní právo, kterého si Larry najal, Ron Meshbesher, je skutečný oblastní právník z Minneapolis. Je z firmy Meshbesher and Spence. Adresa na obálce Larryho účtu je skutečná aktuální adresa jeho praxe. (c.tucker)
  • Rozpočet: 13 000 000 dolarů. (Saku)
  • Je nejasné do jakého roku byl film situován; Rabín Scott má v kanceláři kalendář roku 1967, ale výběry the Columbia House zmiňované Dickem Duttonem (Santanův "Abraxas" a Creedence Clearwater Revival's "Cosmo's Factory") byly vydány v roce 1970. (c.tucker)

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky