Rock Hudson a oslnivá Gina Lollobrigida hrají hlavní role v této ...peprné romantické veselohře (Motion Picture Herald), která se odehrává na překrásné, sluncem zalité italské riviéře. Každý rok v září odjíždí úspěšný newyorský obchodník (Hudson) do své letní rezidence v Itálii. Pravidelně zde nachází odpočinek a také svou přítelkyni z Říma (Lollobrigida). Ale když jednou přijede neohlášen už v červenci, čeká ho velké překvapení! Během jeho nepřítomnosti začal dům fungovat jako hotel. Hosty je právě skupina krásných děvčat z Ameriky, za nimiž se neustále honí neodbytní místní chlapci. V zoufalé snaze vzít kontrolu opět do svých rukou, ztrácí Hudson soukromí, přítelkyni a nakonec i rozum. Pokud se má všechno v dobré obrátit, bude muset přijít s novým plánem! V tomto filmu se poprvé na stříbrném plátně objevil slavný zpěvák Bobby Darin. Deset dní po skončení natáčení si vzal svou pohlednou kolegyni, herečku Sandru Dee. Italské prázdniny se pyšní výbornou kamerou oblíbeného kameramana Grety Garbo, Williama Danielse. Skvostné róby Giny Lollobrigidy vytvořil slavný návrhář Morton Haack. (oficiálny text distribútora)

Sarkastic

„Láhev je na terase. Dojdu pro ni.“ - „Roberte, až budeš na terase, uděláš pro mě něco?“ - „Jistě.“ - „Skoč dolů!“ Ve chvílích, kdy se film soustředí na ústřední dvojici a majordoma, nelze mu vytknout vůbec nic. Jenže s tím, jak se snímek poměrně rychle vzdálí od své původní zápletky (možná naivní, ale překvapivě fungující), se začne pozornost dělit mezi výše zmíněné a „omladinu“, která ovšem příliš humorná není (střet generací sice docela baví, avšak dát „mladé krvi“ menší prostor by bylo jen ku prospěchu věci). Hudson sice není Grant, ale charisma mu nechybí (navíc jeho postava rozesmává neustálými trefnými příslovími), Lollobrigida je naprosto přesná a již zmíněný pěkně vyčůraný Slezakův Maurice září. Film se postupně překlápí do crazy komedie a přináší tím stále víc vtipných situací. Úsměvný konec pak potěší. K 5* opravdu moc nechybí, bohužel spíš přebývá. „Co se jim může stát? Jsou tam 4 hoši a 6 dívek. To je dohromady 10. V jednotě je síla!“ - „Matematika není jen o sčítání. Ti hoši se zdají být schopní dělení i násobení!“ ()

cheyene

Režisér Robert Mulligan mne tímto svým romanticko-komediálním nášupem značně pobavil a zaujal. Do hlavní role obsadil sympatického Rocka Hudsona (těžko uvěřit, že byl homosexuál) a šťastnou ruku měl i při výběru ostatních herců, zejména pak u skupinky divokých studentů z Ameriky. Humor je tu servírován vkusně a nevtíravě, což se často u amerických komedií nevidí (ovšem v tomto období ještě ano). Řada scén je nezapomenutelných (pijatyka studentů s Rockem, výlet na skútrech, taneční zábava či příjezd nic netušícího hlavního hrdiny do své rezidence) a díky úžasnému prostředí a celkovému zpracování nemohu jít s hodnocením níž. ()

Oskar

Věčná škoda, že má film dvě různé zápletky - rozkošný nápad o prázdninové vile v Itálii, která mimo sezónu bez vědomí amerického majitele funguje jako hotel, a mládežnicky rozjívené namlouvání zaměnitelných teenagerů a konfrontaci jejich taktiky se starším párem. Záměr je jasný - zacílit film na dvojí publikum. Strojené teenagerské komedie se Sandrou Dee typu Slečna Škvrně byly tehdy v módě, ale dnes se bohužel jeví jako zastaralé. Cokoli se týká hlavní dvojice, je ale velmi vtipné a zejména dialogy převyšují dobové standardy. Scénář údajně vznikal s myšlenkou dát znovu dohromady Caryho Granta a Sophii Loren po úspěšném Houseboatu. Odmítnuvší Grant byl jako i v jiných případech nahrazen svou mladší replikou Rockem Hudsonem a Sophie nenáviděnou konkurentkou Ginou Lollobrigidou. Hudson Granta napodobuje tak věrně, že je to až děsivé. Chůze, gesta, tón, výraz, každé přimhouření očí nebo náklon hlavy je jako odraz v zrcadle Caryho Granta. Ale překvapivě není horší. 80% ()

dopitak

Můžu jedině souhlasit s kolegou Oscarem. Přeměna sezónního domu v tříhvězdičkový hotel je zábavnou částí, čtveřice sexuchtivých mladíků (což není ve filmu explicitní, ale všichni "dospělí" o tom mluví) tou částí otravnou. Sympaťák Rock sedí do role dobře, v některých záběrech a při určitých svých psích pohledech mi připadal jako starší brácha Patricka Duffyho, místo Giny mohla klidně obsadit pohlednější Sophia. Vtipy se tu střílí na všechny strany a já bych rád pochválil citlivě přeložené české titulky (z neznámého zdroje). ()

Anderton

Nuž najväčšími kladmi menej známej snímky sú dve veľké hviezdy v hlavných úlohách a krásne prímorské prostredie. Chápem, že tá feel good atmosféra môže mnohých očariť, ja som sa ale pri riedkej zápletke a dialógoch skôr nudil a sústredil sa na tú atmosféru. Čo rozhodne neplatí pre také Prázdniny v Ríme s dokonalými dialógmi. Úžasne vymyslená je ale žiadosť o ruku, Rock mimochodom pri ňom drží v rukách sliepku. Čo tí dvaja ale za problémy riešia, to by sa jeden fakt čudoval, najmä ak máte v živote vážnejšie problémy. ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v mestách Rím, Miláno, Santa Margherita Ligure, Rocca di Papa a Portofino. (dyfur)