Mezi vesničkami Zbořov a Spáňovice je každý týden přemisťována pojízdná kaplička svatého Floriána. Sedláka Floriána Jírovce, který musí pro tuto akci poskytovat své koně, už to nebaví, a podporuje proto návrh, aby byla postavena ve Zbořově řádná zděná kaplička. V noci ho navštíví sám světec a za jeho snahu se mu odmění zázrakem. Sešle mu s nebe zlatou šňůru, kterou lze regulovat počasí. Jírovec brzy udivuje své spoluobčany přesnými meteorologickými předpověďmi. Na nedělních mších se v blízkém městečku Caparticích schází místní smetánka v čele se senilním baronem Hubertem. Sedlákovým údajným schopnostem se vysmívají. Ten však předpoví sníh, který doma spustí tajně jeho žena Markyta, a Jírovec se proslaví. V jeho vsi se začnou lidé bouřit proti stálým změnám počasí. Uražený Jírovec proto celé léto nechá pršet jen na své pozemky. Vytvoří tak rajskou zahradu, která se stane poutním místem. O ruku Barušky, dcery slavného Jírovce, se začnou zajímat nápadníci. Ta však už dlouho miluje svého Václava a panský život odmítá. Ani Markyta nechce dělat "dámu". Baruška proto podstatu zázraku prozradí Václavovi, a ten v noci přetne šňůru, která se vznese do nebe. Vše se tím vrátí k normálnímu pořádku. (oficiálny text distribútora)

insurgentes

Já to dětem stáhnul jako pohádku, a až v půlce mi došlo, že to je nějaká podivná agitka o kulakovi a frajtrovi, navíc v nechutných kulisách a dosti experimentálně natočená - je to děsná škoda, protože v tom hráli téměř všichni mí nejoblíběnější herci té doby (až na Beka, ale i ten byl kupodivu skvělej) - a přes všechno to výborný herectví to bylo v celkovém dojmu o ničem. ()

D.Moore

Místy je to velmi jednoduchý a navíc jaksi ulepený (nevím, jak ten pocit popsat lépe) film, ale pořád se na něj dá dívat bez větší úhony. K takovým Hrátkám s čertem mohou sice kulisy jen obdivně vzhlížet, ale Florián je zase plný výborných herců, na něž je radost pohledět (všem samozřejmě kraluje Jiří Sovák), a nejrůznější vtipy se tu skrývají úplně všude - i v hudbě. ()

otík

Těžko říci, co autoři tímto filmem zamýšleli. Mělo to být umění, pohádka, parodie, satira nebo jen obyčejný útok na maloměšťáctví a vesničanství? Každopádně poměrně jednoduchý příběh radního, který získá díky daru sv. Floriána moc nad počasím, je zasazena do pohádkově malovaných kulis, v nichž se představí známí a dobří herci, aby spíše přehrávali a za občas šílené hudby na sebe pořvávali. Nelze zapomenout na parodii na církev a její představitele, jimž se filmaři buď chtěli vysmát nebo ukázat, kam vede lidská pýcha, hloupost a chamtivost. Každopádně film, u kterého se moc smát nedá. ()

Mariin

Povětrnostní groteska s variací na svatého Floriána a nesvatého starostu Floriána Jírovce. Neobyčejná malebnost kulis a kostýmů od výtvarníka Vladimíra Dvořáka, jenž se m.j. postaral též o pohádkové scenérie např. v Hrátkách s čertem či Dařbujánovi a Pandrholovi. V tomto směru je to naprosto dokonalé! Navíc hvězdné obsazení herců, kteří¨"tehdy byli ještě mladí" a už v roce 1961 je můžeme vidět všechny v barvách! Půvabné karikatury venkovských i maloměstských lidiček (záletník regenschori Josef Bek, starosta Jiří Sovák, farář Rudolf Hrušínský atd.). Zásadně nesouhlasím se zdejšími nízkými hodnoceními a dávám vyšší počet. Machův Florián je správně praštěný, jako pravá groteska! Má to něco z Limonádového Joa i Hrátek s čertem. Srdečně jsem se zasmál... ()

troufalka

S malovanými kulisami uspěl Mach už v Hrátkách s čertem. Florián je silně stylizovaná satira v krásných maskách a kulisách Vladimíra Dvořáka (Josef Lada to opravdu není!!). Roztomilá záplatka a moc pěkné legrácky, které jsem plně docenila až při druhém sledování. "Čím víc bude na světě Floriánků, tím líp!!" ()

• Snímek byl natočen na motivy humoresky spisovatele Karla Matěje Čapka-Choda "Jírovec a jeho svatý patron". (Terva)