Pražský Sherlock Holmes

(TV film)

Malá komedie podle Eduarda Basse vypráví o tom, jakou roli může sehrát znalost kvality piva v kriminálním pátrání. Mladá služka (I. Janžurová) jde starou Prahou se džbánem piva. Zahlédne zloděje, vyleká se a prchá před ním. V Praze se ještě nevyzná, přijela nedávno z venkova, a tak se ztratí. Na policejní stanici z ní nemohou dostat slovo, ukáže se, že nezná ani adresu pánů, u nichž slouží. Policejní složky si ale poradí a podle kvality piva nakonec dojde k nalezení hospody a následnému vypátrání lupiče. (Česká televize)

SOLOM.

Lehce detektivní jednohubka, určená spíše pro zasmání. Janžurka se džbánkem plným piva se zalekne lupiče a ztratí se v pražských uličkách. Policajti z ní mají nejdřív prdel, ale pak se snaží uhádnout, kde se čepuje „zvětralé pívo“. Hlavně díky hereckému obsazení a slušným výkonům se z toho stala poživatelná podívaná, která uteče strašně rychle a sami u ní dostane chuť na jedno vychlazené. ()

D.Moore

Pražský Sherlock Holmes je sice o něco málo zábavnější než Čirok, jiná nemastná neslaná mikrokomedie podle Bassovy předlohy, ale že by mě nějak nadchl... To se říct nedá. Takže opět dvě hvězdy za herce. ()

ostravak30

S dobrými herci nakonec filmeček vyznívá lépe než jak by asi mohl. Vlastně jako by šlo o drobnou epizodku Hříšných lidí města pražského. Jinak je to ale hrozná blbost. Na druhé straně ji napsal Eduard Bass, což taky vypovídá nějak o době a vztahy mezi policií a veřejností... Zkuste se na chvíli zamyslet nad dnešními vztahy policie a veřejnosti a nad její rolí dnes (myslím policii samozřejmě). ()

WScully

Příjemná oddechová komedie, u které mi krátká stopáž vůbec nevadila. Kdyby se vytvořil celý seriál, který by se převážně odehrával na policejní stanici a s touto samou sortou charakteristických postaviček představovaných těmi samými herci jako v tomto krátkém filmu a který by měl stejnou stopáž, bylo by docela možné, že by vznikl kultovní český ''sitcom''. ()

vypravěč

Většinu idylických pragensií natočených v šedesátých letech spojuje nostalgický ohled k První republice či k přelomu století, který paradoxně vyjímá zachycené dění z času a skutečnosti. Básní se zde vysněnými (protože aktuálně postrádanými) ctnostmi – mravností, úctou k řádu, hravostí, důvěrným a ohleduplným vztahem k prostředí (Praze) i velkorysostí v řešení i těch nejosudovějších dramat. Mám za to, že nakonec lze tyto filmy sledovat – jako melancholické snímky zapadlých zákoutí odolávajících proměnám a asanacím, relikty minulosti a časové propusti – jako idealizované obrazy tonoucího dnešku, uchované zkušenosti odťatých dekád, bezmocné vůči řízenému veřejnému úpadku. Jsou to jakoby imaginární portréty zastřených let, v nichž byly natočeny, zlomků periferně přežívající ušlechtilosti, vzdorujících vzpřímených. Pražský Sherlock Holmes je právě takovou skicou, úspěšnější nad jiné naprostou koncentrací, s níž jasně a přesvědčivě charakterizuje každou z postav (typ) a integruje je do logicky vystavěné anekdoty. Vypravuje jasně, hravě, ohleduplně i velkoryse a potvrzuje, že vědomí řádu kdysi či nedávno – v mýtickém bezčasí věčné Prahy – mělo i svou konkrétní, žitou podobu. ()