Kaiba je jméno rostliny, která požírá vzpomínky, a rovněž hlavního hrdiny, který své vzpomínky pozbyl a jemuž zůstaly jen díra v hrudi, trojúhelníkovitý znak na břiše, rozmazaná fotka neznámé dívky v přívěsku na krku a zmatené probuzení na neznámém místě. Otázek je mnoho a nalezení odpovědí ve světě, jehož obyvatelé si mění těla a upravují (případně jsou jim upravovány) vzpomínky, nebude nejsnazší. (yenn)

Skejpr

Tvorba studia 4° mě zajímá a v jistém směru fascinuje už od seriálu Kemonozume. Ten šel sice ve finále do háje, měl ale spoustu světlých momentů (a tu opici už mu nikdo neodpáře). Následovalo Mind Game a Nekojiru So, doplněné o kraťas Beyond, který se stal součástí Animatrixu. Verdikt? Ti lidi mají koule!! K jejich seriálu Kaiba jsem tedy shlížel s velkým očekáváním. Epizoda 1 - The Name is Warp: První díl zaujme od začátku skvělým openingem (překrásná hudba a nastíní proměnu těl - styčný to bod s jednou ze špičkových pasáží staršího Mind Game), aby následně začal klást otázky, servírovat surrealisticky poskládaný (přesto nějakým způsobem pohromadě držící) svět a neustále fascinoval atmosférou a hudbou. Závěrečná scéna v doku je geniální... (todle slovo asi ještě párkrát uslyšíte :)) Po prvním díle jednoznačně ***** / Epizoda 2 - The Stowa-ways: Udržet vysoko nastavavenou laťku prvního dílu bylo pochopitelně zcela nemožné, nicméně autoři se s tím poprali více než dobře. Začíná se plně rozpracovávat mytologie světa, v němž se Kaiba odehrává a definitivně se ukáže, že navzdory velmi dětské stylizaci tenhle seriál opravdu není pro děti ;) **** / Epizoda 3 - Chroniko's Boots: 4° překonaly samy sebe a svoji Nekojiru so. Ta pro mě až doteď předstvavovala naprostou špičku, co do nepoměru mezi reálným časem a jeho subjektivním vnímání. Třetí díl se při své 25 minutové stopáží pocitově jeví jako slabá desetiminutovka, něco takhle rychle uplynuvšího jsem snad opravdu ještě neviděl. S obsahem je to trochu horší, dá se ale předpokládat, že to něco málo, co se stalo, bude mít jistě v dalších dílech opodstatnění a další vývoj. Na plno se ovšem rozvinula zrůdnost světa, v němž se Kaiba odehrává. Mimoto, finální gradace, byť slabší, než v prvním díle, je opět mimořádná... **** / Epizoda 4 - Grandma's Memory Room: Co do animace doposud nejživější díl. Je až neuvěřitelné, jak parádní pohyby lze vytřískat i ze značně zjednodušené výtvarné stylizace. Jinak velmi citlivý příběh jedné rodinky a polemika nad skutečnými hodnotami. Navzdory takřka nulovému tempu velmi zábavný díl a také velmi působivý. ***** / Epizoda 5 - Utopia on Abipa: Vizuálně naopak velmi expresivní, pokřivený a nelíbivý díl, na druhou stranu ale zcela jasně korespondující s motivem. Atmosféra rozhodně zajímavá, i když tempo poněkud pomalejší... **** / Epizoda 6 - The Muscular Woman: Atmosféricky opět velmi specifický díl, v němž je snad všechno. Od rozvíjení psychologie postav a mytologie světa, přes strašidelno i dadaistické komično až po úchylné genderové hrátky s charaktery. Za plný počet, i když lehce slabší. ***** / Epizoda 6 - The Man who doesn't Stay in Memories: Výjimečnost této epizody předznamená hned z kraje absence klasického předtitulkového monologu. Následující děj není příliš zajímavý, vše se ale zvrtne v polovině. Jak retrospektiva, tak závěrečná gradace patří k tomu nejlepšímu, co seriál doposud nabídl. Emoce ukrutné, zvědavost náramná. Jen se bojím, aby to 4° dotáhli nějak rozumně do konce. Jejich na první pohled špičkové Kemonozume se s šestým dílem začalo lámat, aby nakonec skončilo jako nevkusná fraška. Zatím ale paráda a skladby The Tree Song a Initialize Me se mi začínají zatraceně zarejvat pod kůži. ***** / Epizoda 8 - Disguise: Ano, přehoupli jsme se do druhé půlky seriálu. Klasický prolog je ten tam. Jinak ale výrazně nejslabší díl. Přesto, že obsahuje zcela zásadní informace, které posouvají vývoj věcí dost razantním způsobem dopředu, nenajdete v něm žádný vrchol, nic, co by stálo za zapamatování. Jen obyčejná výplně mezi parádním 7. a (douufám, že zásadním) 9. dílem. BTW myslím, že tuším, kdo je ta poletující věcička :)))) *** / Epizoda 9 - Shoot Warp: Tak s věcičkou jsem měl pravdu :)) Potud dobrý... Bohužel, se zbytkem už to tak slavné není. Začínají vyplývat na povrch věci, které zpětně postrádají logiku. 4° stále ještě dokáží inscenovat montáže a haluzní prvky takovým způsobem, že se člověku až tají dech, to, proč jsem si Kaibu od začátku zamiloval je ale pryč... Překombinované a rádoby spektakulární sekvence prokládané konspiračními šmodrchanci na ovládnutí světa začínají až nebezpečně připomínat Kemonozume... Chci zpět poletování z planety na planetu (které se ve světle posledních dvou dílů jeví jako absolutně zbytečné). Chci zpět tu nenucenou působivost a mohutnost docílenou prací s emocemi a pečlivým gradováním... Oboje se vytratilo. ** / Epizoda 10 - Kaiba: Vzpomínkový díl, který věci hezky spojí dohromady (ačkoliv logika některých prvků je stále diskutabilní) a má i docela atmosférický konec. Leč na víc jak tři hvězdy to stále nemá... *** () (menej) (viac)

yenn

První, co na Kaibě zaujme divákovu pozornost, je pochopitelně vizuál. Jednak poměrně jednoduchý, leč vysoce osobitý styl kresby. Jednak bizarní architektura a vzhled prostředí celkově. Obé je zvláštní, obé v pozitivním slova smyslu. Hudba už tak netradiční není (pominu-li tu z úvodní znělky, která je však nezvyklá hlavně v porovnání s jinými OP), ovšem skvělá je taktéž. Obzvláště jedna skladba je úžasná a scénám, v nichž hraje, dodává snad 50 % působivosti. Zhruba polovina epizod (především v první polovině seriálu) má spíše epizodický ráz, kdy Kaiba putuje po planetách a seznamuje je se s životními příběhy některých jejich obyvatel. Většina otázek, jež se týkají ústřední zápletky, je zodpovězena později. Zvláštnost prostředí se promítá i do děje, takže i některé události, jež by v jiném anime možná působily poměrně obyčejně, zde zaujmou. Tentokráte se Masáki Juasa svým seriálovým počinem do mého vkusu trefil. 8/10 ()

Jeoffrey

O tom jaký je vizuál a že to může odrazovat, se už tady zmínili jiní, ale já bych za sebe naopak autory za tohle ocenil, ten kontrast mezi tím, jak toto dílko vypadá a tím o čem vlastně je, je pro mě něco neskutečného a tak jsem většinu času zíral s očima na vrch hlavy a snažil se pochopit, jak něco takhle šíleného může mít takhle hluboký, temný, místy až depresivní příběh a jak je možné, že ta kombinace takhle skvěle pasuje dohromady. Navíc v momentě kdy jsem překonal počáteční překvapení a začal pobírat na co se to vlastně koukám jsem zároveň zjistil, že jsem dokonale chycen naprosto unikátní atmosférou a ta vydržela až do posledního dílu. Vůbec celé to šílené prostředí v kombinaci s geniální myšlenkou světa, kde můžete přesouvat svou mysl a vzpomínky a doslova obchodovat s těly, v provedení, které se nebojí ukázat i ty zvrácené a odvrácené stránky věci, je něco nadmíru unikátního a tak si tohle dílko vysloužilo mé plné uznání. ()

WildevilCZ

Animace je strašná, vypadá to jako animačka pro děti do 7 let, na druhou stranu je zde ale velmi zajmavý příběh, který už tak jednoduchý jako kresba rozhodně není :) Kdyby seriál měl pěknou animaci, tak bych mu dál určitě lepší hodnocení.... 1.1.2009 = Seriál mi pořád leží v hlavě, usuzuju, že seriál má své kouzlo a zajmavé pozadí, proto 90%..5* ()

Reanimated

Yuasa podle mě není originální tak, jak by si fanoušci přáli. Kaiba je v podstatě jen love story zasazená do neotřelého kontextu. Těch pár opravdu nezapomenutelných momentů a obrazová smršť umělecké tvořivosti ale bohatě stačí na vybudování kultovního statutu a pozice jednoho z nejlepších anime roku 2008. (Výňatek z mé recenze) ()

Tomihiro

Pod lehce zjednodušeným vizuálním obalem (připomínající práci Osama Tezuky), ale působivým s tunami nápadů, se skrývá pěkně šťavnatý filozoficko-poetický příběh. Příběh, který slouží jako reflexe člověka a lidské existence. Brilantní! ()

q66

Kaiba je dobré anime, které ale dává do popředí styl před substancí... víceméně se jedná o cyberpunkovou dystopii (i když to z vizuálu tak nevypadá) a většina konceptů a částí příběhu se už objevila mnohokrát předtím, což sice není nutně na škodu, ale bohužel tady to autoři ke konci nějak nezvládli - začátek je sice výborný a úroveň si seriál udržuje po asi dvě třetiny, ale pak se začne ukazovat, že 12 epizod je prostě málo a spadne do pasti převysvětlování (které stejně tak jako charakterizace a vývoj některých vedlejších postav není moc uvěřitelné), jak se snaží na poslední chvíli vyřešit všechny ty volné konce a v procesu přinese i několik děr... a pak ten předvídatelný klišé konec. To je můj hlavní problém s Kaibou a zároveň asi jediný velký - u seriálu jsem se i tak bavil, vizuální stránka je výborná a stejně tak samotná animace, a soundtrack je ještě lepší. Takže dám čistých 7/10 a nechám to tak... ale později se svým Yojouhan Shinwa Taikei (The Tatami Galaxy) Masaaki Yuasa ukázal, že umí i daleko lépe. ()

Dajtin

Dopozerané. Bolo to zvláštne a smutné ale malo to všetko, čo by podľa mňa dobre anime malo obsahovať. Našlo sa tam pár zaujímavých nápadov vynikajúcich songov. To vstupovanie do spomienok sa mi fakt páčilo. Negatívom by mohlo byť, že docela dosť veci sa neobjasnilo. Možno by to ďalšie videnie zmenilo, Každopádne momentálne za 4. ()

Dharmma

Velmi zvláštní kreba, která se mi líbila svou originalitou, nicméně bych jí úplně kladně také nehodnotil. Poslední epizoda anime to celé pěkně upevnila. Lidé se prostě snaží být nad ostatními a shlížet na ně ze shora. Skvělá kritika naší společností a lidí, bohužel to, jak se skákalo tak enormně rychle z jednoho příběhu do jiného mi můj dojem z anime rapidně zhoršilo, a já si celé vyvrcholení anime moc neužíval. Rozhodně bych vyzdvihl pro mě krásný konec. Slabé 4 **** ()