Zuří 2. světová válka. V malé obci žijí sourozenci Věrka (Michaela Frkalová) a Míra (Vlastimil Drbal) Janouchovi. Protože jim zemřela maminka, stará se o ně kromě jejich tatínka (Ivan Vyskočil) i babička (Zdeňka Hadrbolcová). Jejich tatínek je členem protifašistického odboje a musí odejít z domova a ukrýt se. Největší Věrčinou kamarádkou je Růža (Kateřina Urbancová). Je to dcerka starosty obce Kvapila (Josef Vinklář) a majitelky koloniálu Kvapilové (Jaroslava Obermaierová). Starosta nejen že těží ze strádání ostatních, ale spolupracuje i s jednotkami SS, kam dodává potřebné informace. Věrka ví, kam se její tatínek ukryl a ve slabé chvilce se touto informací pochlubí své nejlepší kamarádce Růže. Ta to však v dětské bezelstnosti sdělí svému otci, který už ví, jak s takovou informací naložit. Věrka s Mírou tak přijdou o svého tatínka. Jejich trápení však ještě není konec. Kvapil doporučí obě děti na převýchovu do německých rodin a své doporučení zdůvodňuje tím, že se o ně babička nemůže dostatečně starat. (Siegmund)

Siegmund

Tento asi málo známý film přibližuje 2. světovou válku na životě obyvatel malé obce. Nevedou se v něm žádné pompézní boje. Ale snad o to víc se dokáže divákovi dostat pod kůži. ()

MaMitti

Tento film je moje prokletí....Viděla jsem ho spolu s mým mladším bráchou třikrát za sebou u babičky na venkově, když mi bylo sedm....Kdo viděl, chápe, co mám na mysli...Od té doby se II. světové války nemůžu zbavit, tou dobou se ve mně (tohle byl opravdu drsný prvotní impulz) probudilo něco, co mou pozornost doteď velmi silně stáčí oním směrem... ()

quasar

Ráža je můj oblíbený režisér hlavně dětských filmů. I v tomto filmu dokáže zaujmout a já si ho rád zase po letech pustil a vychutnal. ()