Kněz O'Banion přijede do čínské křesťanské misie vystřídat starého ctihodného otce Bovarda. Po cestě se k němu přidala mladičká dívka Siu-Lan, která se do něj zamilovala. Krátce na to však misii zaberou komunisté, kteří kontrolují stále větší oblast země a kteří si zde zřídí velitelské stanoviště. Siu-Lan je příliš hezká na to, aby ji velitel jednotky Ho-San přehlédl. Zpočátku se soužití s tyranskými ozbrojenci dá vydržet. Avšak jejich zvůle se stupňuje a nezná mezí. Když soudruzi z Pekingu přivedou sovětského poradce, ukáže se, že Ho-San není ani zdaleka tím nejhorším člověkem...
Americký film z roku 1962 natočil jako své poslední dílo režisér Leo McCarey, který byl nejen zkušeným filmařským profesionálem, ale také zapřisáhlým antikomunistou. (oficiálny text distribútora)

Una111

Vážné, příliš vážné téma a tak uboze, či spíš nevhodně zpracované! Povrchně, prachmizerně! Kašírované kulisy lze prominout, ale ta plytkost a komediální pojetí v prvních dvou třetinách filmu, no to bylo fakt těžko stravitelné sousto! Výstižný komentář http://www.csfd.cz/uzivatel/111061-hedka/. Z toho komediálního marasmu vybředl film až v poslední třetině a v závěru, který však působí tak trošku nedůvěryhodně. Ráda bych dala tu čtvrtou *, ale nedám. Téma bylo spíš zneužité než využité. ()

dopitak

Film velmi nevhodně kombinuje komedii s dramatickými prvky. Nejedná se v žádném případě o drama, ale spíš trpce úsměvnou a otravnou báchorku o holce, co kvůli národnímu zvyku pronásleduje pastora, aby jej pojala za chotě. Do toho se připlete čínská rudá armáda, jejímž úkolem má být zavést v zemi blahobyt, a vyštípat cizí misionáře. Dvouhodinové plácaní o ničem, v hrozném dabingu z dílny ČT 2006. Tentokrát bych ale ze špatného zážitku české znění nevinil, ono už ty kulisy v úvodní scéně jako že z hor dávaly tušit, že tady byl rozpočet hodně rudý, pardon horký. Info pro dabingforum: Luděk Čtvrtlík, Bohuslav Kalva, Nikola Votočková, Martin Zahálka, Ladislav Cigánek, Jiří Plojhar, Jana Postlerová, Monika Schullerová, Daniel Margolius, Karel Richter, Jindřich Hynke a další (titulky Vladimír Fišer). Vedoucí dramaturg: Michael Málek Dramaturgie: Zdeno Kubina Překlad a dialogy: Václava Prokošová Střihová spolupráce: Jiří Šesták Hudební spolupráce: Eva Javůrková Asistentka režie: Eva Maxová Zvuk: Josef Kušnír Produkce: Miroslav Reš Režie českého znění: Jan Schánilec Vyrobila Česká televize 2006. ()

Lacike

Zvlastne pojaty film. Pojednava o vaznej teme a pritom je to natocene dost komedialne a podla mna uz trochu za hranou, takze som sa ani prilis nesmial. Vsetky tie politicke motivy sa odohravaju v pozadi filmu a film sa viac venuje hlavnej štvorici postav. Mlademu knazovi (Holden), ktoreho sa neustale snazi zbalit klasna cinanka. Trochu mi to pripominalo legendarnych Vtakov v trni. Akurat s tym rozdielom, ze on k nej nic neciti a jej zaujem ho otravuje. Tretim je stary knaz, ktory ma uz celej tej situacie po krk, ale holt musi sa zachovat vzdy spravne. A nakoniec velitel Ho-San, ktory nasim hlavnym hrdinom riadne zatopi, aby sa nakoniec ukazalo, ze z tych hnusnych komunistov bol este ten lepsi. Vysledkom je dost divny mix komedie a dramy. Raz sa to pozriet da, ale znova to uz vidiet nemusim. 5/10. ()

5150

Snímek má poměrně pohodovou atmosféru a celkem pobaví. Daleko zajímavější než hlavní příběh (církev vs. Čínská armáda) však byla milostná zápletka - otec O'Banion a Siu Lan. Škoda jen pomalého tempa a příliš dlouhé stopáže.. Z herců se mi líbila nejvíc France Nuyen v roli zamilované dívky Siu Lan, ta byla naprosto rozkošná.. ()

Deverant

Po pravdě čekal jsem ten ideologický nános (už podle toho názvu) tlustší. Tam kde takový je, film nejvíc ztrácí dech a odevšad vykukuje "papundeklovost" čínského venkova. I konec ve stylu "padouch nebo hrdina, vždyť jsme jedna rodina" je silně krátkodechý. Naproti tomu "milostná" zápletka mezi Siu Lan a otcem O'Banionem za podezřívávé přítomnosti otce Bovarda je daleko zajímavější a je škoda, že zbytek filmu jí nesekunduje příliš zdatně. ()

• Poslední film ve kterém se objevil herec Clifton Webb. (Pumiiix)