V dnešní pohádce se můžete těšit na mládence, jenž se neuměl bát, a tak se vypravil do světa, aby se to naučil... Chasník Franta se při svých toulkách zastaví v blízkém mlýně, kde straší. Mlynářova rodinka se dokonce kvůli strašidlům stěhuje pryč. To je pro nebojácného Frantu doslova výzva. Navíc se zakouká do Verunky, dcerky mlynáře. Uloží se tedy ve mlýně na noc, a protože on si ze strašidel nic nedělá, dá se s nimi dokonce do řeči. Dozví se od nich, že jsou to bývalí majitelé, kteří za života šidili lidi a musí strašit, dokud je nevysvobodí nebojácný chasník. Což o to, pokud jde o strašidla, je Franta ten pravý, ale když jde o Verunku, to už tak odvážný není… (Česká televize)

milos.bradik

Tomuto dílku nemůžu odolat. Je to sice už starší pohádka, ale pořád má pro mne kouzlo. Výborný Lanďák, ale i ty strašidla nebo oba dřevorubci Filipovský s Vojtou, trochu dřevěná Maciuchová, ale té to vynahrazuje dívčí krása. Vždycky vzpomínám na to strašidlácké "Oj se, oj se, je s tebou ámen. Oč se neojíš?" ()

Jezinka.Jezinka

Historická verze pohádky o Nebojsovi, který se nebojí strašidel, duchů, démonů a podobných jevů, obvykle zaháněných hromničkou, zato se bojí odmítnutí a ztrapnění, tedy jevů obvykle nezahnatelných, a proto se je většina lidí snaží ze svého života vytěsnit tím, že se situace, kdy k danému jevu může dojít, pokouší naprosto eliminovat. Landovský, pro mě jako diváka zde nezvykle mladý, tady hraje bodrého mládence tak velkodušného a dobrosrdečného, až oči přecházejí. Zajímavé je, že tady mi byl v téhle poloze venkovského dobračiska a jednoducháče sympatický, kdežto ve své zřejmě nejúspěšnější roli mladého Boháčka mě ve stejné poloze nehorázně sral. Hana Maciuchová je tradičně krásná, loutková neděsivá strašidla jsou úsměvná, ale pro velmi velmi malého diváka nejspíš se svým "boj se boj" přinesou na obrazovku trochu toho správného napětí. A pokud se i velmi velmi velmi malý divák bude spíš smát než bát, tak jedině dobře, protože pak aspoň nebude mít bubáka pod postelí, když bude potřebovat v noci na záchod. ()

gudaulin

Dnes již archivní záležitost - televizní studiová pohádka na motivy lidové pověsti o neohroženém tulákovi, kde hlavní roli ztvárnil Pavel Landovský. Jeho robustní herectví má své limity, , kvalita černobílého materiálu je všelijaká, výprava je chudičká. Celkový dojem: 35 %. ()

otík

Franta Nebojsa s ukřičeným Landovským. Černobílá pohádka s hezkými kulisovými i exteriérovými záběry a milým hereckým obsazením. Franta je mladík, který se ničeho nebojí, se všemi strašidly si poradí, jen se jaksi bojí zeptat mlynářovi Verunky, zda by jej chtěla. A tak se Franta naučil bát a zároveň se i zamiloval. No neberte to jako pohádkovou malinku. ()

ostravak30

Už kolikátá verze jedné a týž pohádky o chlapci, který se strašidel nebojí a vyžene je z mlýna, ale ženských se bojí víc. Aby ne, když se říká, že ženy jsou vlastně převlečení ďáblové. Anebo, že i čert se ženské bojí. Čím to je, že mi odjakživa hlas Pavla Landovského připomínal, jako by si vypil. Zde se navíc nejedná o žádného mládence. Hlavní herec měl už přes třicet. Pohádka je kombinací studia (mlýn) a exteriérů (les) a navíc ještě loutek (strašidla) s herci a dva děduly hráli výborní Jaroslav Vojta a František Filipovský. To Hana Maciuchová byla sice krásná, ale oproti Landovskému podstatně mladší. Pohádka to není špatná a děti se snad poučí, že krást se nemá a že když nakradené vrátí, že se jim trest zkrátí! ()