Válečný snímek Ďábelská brigáda (1968) byl inspirován historií skutečné vojenské jednotky, složené z kanadských dobrovolníků a neukázněných amerických rekrutů, jež měla být původně vysazena v Norsku. Válečná situace se sice změnila, ale plukovník Frederick, velitel pověřený vycvičením a vyzbrojením brigády, neúnavným přesvědčováním svých nedůvěřivých nadřízených dosáhne svého. Brigáda zůstane pohromadě a stmelí se do obávané bojové jednotky, jež se stala postrachem nepřátel na italské frontě. Film, ve kterém nechybí řada humorných situací, se snažil navázat na mimořádný úspěch obdobného Aldrichova dramatu Tucet špinavců (1965). Vedle Williama Holdena v roli Fredericka se tu objevili i další známí představitelé, Cliff Robertson (velitel Kanaďanů Crown), Vince Edwards (major Bricker), Claude Akins (násilník Rockman) nebo Richard Jaeckel (bývalý cirkusák Greco). V úlohách vysokých spojeneckých důstojníků se mihnou herecké hvězdy Michael Rennie, Carroll O’Connor a Dana Andrews. Režisér snímku Andrew V. McLaglen (nar. 1920) byl synem slavného herce irského původu Victora McLaglena a z jeho rozsáhlé tvorby známe u nás především westerny McLintock! (1963), Shenandoah (1965) a Bandolero (1968). Ďábelská brigáda vznikla v produkční společnosti Davida L. Wolpera (1928–2010), významného nezávislého tvůrce, který léta působil v rámci hollywoodského systému. (Česká televize)

Aqualung

No, viděl to jsem to poprvé, ale nějak mi to asi nesedlo.Přišlo mi to místy úsměvné, americká limonáda s jemně vyčichlým obsahem.Viděl jsem mnohem lepší válečné filmy, než je tenhle.Tady dělali z Němců naprosté tupce a bystří spojenci vše zvládali prakticky beze ztrát.Lépe je soustředit se na jednotlivé herce, než na děj filmu.Slabý film. ()

zdeny99

První hodina a čtvrt je strašně nudná podívaná na výcvik nevychovaných vojínů v táboře. Pak najednou nastane obrovský skok, když se děj ocitá v Itálii. Závěrečná bitva je už skvělá podívaná. Přesto to nemění mé pocity z počátku filmu, kdy asi 70% filmu jsou nezáživné. [794. hodnocení, 63. komentář, 72%] ()

Thomassi

Klasický válečný film, o kterém jsem se dozvěděl teprve nedávno. A už podle herců jsem tušil, že půjde o válečňák v tehdejší době hitový. A opravdu tomu tak je. Půlka filmu se odehrává ve výcvikovém táboře, ta druhá je už ve válečné vřavě v Itálii. A nutno podotknout, že válečné scény jsou velmi hektické, hlavně ta na skále. Někdy to na mě ale působilo dost legračně, a to na vážnosti vůbec nepřidalo. Třeba přepad města, kdy vše šlo jak po másle, Němců zajato jak mravenců a přitom žádná ztráta. A dost mě udivila i mapa která byla několikrát v záběru, byla totiž někdy z padesátých let, kdy Německo bylo rozděleno. Ale i přes tyto zkraty je to po válečné stránce povedený film, na který se dívá svižně, proto dám vyšší hodnocení, také i za herce, kteří se mi velmi páčili. ()

majo25

Jednoduchý príbeh o príprave vojakov, ktorých nikde nechcú, do špeciálnej jednotky, kde ich vycvičia do akcie. Jednoduchý, odľahčený, menej vojensky vierohodný, ale napiek tomu a napriek dlhšej stopáži vie zaujať. Výcvik je skôr o zábave a rivalite medzi národmi, vojnová akcia zasa nepostráda dramatické prvky a fajn zábery. Holden a Robertson v roliach solídni. Slušný vojnový film na oddych. ()

MrCreosote

Ďábelská brigáda jede podle stejného mustru jako o rok starší Tucet špinavců, takže se zde dočkáme postupného sbližování a výcviku bandy asociálů pod vedením charismatického velitele, prokázání schopností v bojové misi a nakonec boje proti Němcům na vrcholku hory, při kterém se budeme s muset s několika hrdiny rozloučit. Nekoná se žádné překvapení ani osvěžení, všechny situace jsme už viděli někde jinde a celý film působí hrozně šablonovitě a bez nápadů. Ale aspoň mě to nalákalo znovu se podívat na ty Aldrichovy Špinavce. ()

• Hlavný hrdina Robert v podaní Williama Holdena nosí hodinky značky Longines Admiral Automatic. (dyfur)
  • Kromě zmiňovaného názvu Ďábelská brigáda si po svém nasazení v Itálii vysloužila společná americko-kanadská jednotka také přezdívku Černí ďáblové, Brigáda černých ďáblů nebo Freddiovi bojovníci. Vojenské označení Ďábelské brigády bylo 1st Special Service Force, tedy 1. brigáda zvláštních služeb. Do boje se sice poprvé dostala v Itálii, ale její první bojové nasazení bylo předtím v rámci vylodění na ostrově Kiska v Aleutském souostroví u Aljašky, který okupovali Japonci. Ti se z něj ale bez boje ještě před vyloděním Američanů v naprosté tajnosti evakuovali. (Dzin01)
  • Mapa Evropy visící v plukovníkově kanceláři ve skutečnosti zobrazuje poválečnou Evropu. Dobře viditelné je na ní například Československo bez Podkarpatské Rusi nebo nově ustanovené polské hranice. (Arccos)