Hi no tori

Japonsko, 2004, 5 h 25 min (Minutáž: 25 min)

Predloha:

Osamu Tezuka (komiks)

Keiko Takešita, Daisuke Namikawa, Majumi Asano, Nozomu Sasaki, Kendži Nodžima, Tamio Óki, Makoto Jasumura, Džunko Takeuči, Kan Tanaka, Osamu Saka (viac)

Subjektiv

Fénix umírá v plamenech, ale opět se zrodí ze svého popela. Jeho konec je nedílnou součástí nového začátku. Těžko si mohl Osamu Tezuka vybrat jako spojující symbol svých pěti příběhů z tohoto seriálu něco lepšího. I člověk může zanikat či vznikat v jiných i stejných formách. Lze se znovuzrodit ve svých dětech, vlastních i adoptivních, jako v příběhu prvním, za ****. Je možné, že se přitom promění sama podstata člověka, jako v příběhu druhém, slabé ***. Zánik a vznik někdy ani nelze odlišit, jako v příběhu třetím, slabé ****. A může je dělit opravdu velmi dlouhá doba, ono čekání se však velkolepě odmění, silnými ****, jako v příběhu posledním. Přerodit se může člověk, vlk i celá zem, jako v příběhu čtvrtém, ***. Celkově slabé ****, ovšem s tím, že pro nejlepší části se rozhodně vyplatí vidět. ()

yenn

„Život si svou cestičku najde,“ pravil doktor Malcolm v Jurském parku a Osamu Tezuka je zřejmě podobného názoru. Hi no tori (ohnivý pták) je adaptací pěti z dvanácti dílů Tezukovy nedokončené stejnojmenné mangy (konkrétně jsou to části Úsvit, Vzkříšení, Podivná stvoření, Slunce a Budoucnost; manga byla též předlohou pěti filmů ze 70. a 80. let) a právě odolnost života, jeho koloběh a střídání se zánikem je ústředním motivem Tezukova opusu (ohnivým ptákem samozřejmě není nikdo jiný než fénix). Kromě toho se však dotýká i jiných témat, kupříkladu náboženství či chování lidstva vůči zemi. Nejvíce si však na Hi no tori cením, že prostředkem ke sdělení je tu vždy kvalitní příběh. Za každou část mangy jeden a postupně jim patří čtyři, dvě, jedna, čtyři a nakonec dvě epizody. Tři se odehrávají v minulosti, dva v budoucnosti, vyprávěny jsou dosti hutně, přitom však netrpí přílišnou zkratkovitostí. Dle mých představ se nevyvedlo jen pár vypjatých momentů, ovšem s výjimkou velmi slabé scény v závěru první části nejde o nic hrozného (kromě té jedné se mi ostatně nyní žádná nevybavuje). Hi no tori je neprávem přehlížené anime (v současné době (červenec 2008) jej na AniDB hodnotilo jen cca 170 uživatelů). Větší pozornost by si zasloužilo už jen kvůli svému neobvyklému obsahu. 8/10 ()

Ajantis

Hi no tori je anime seriálem poměrně nezvyklým co do svého vyznění, zpracování už žel obsahuje řadu klasických anime prvků (nemyšleno v dobrém). Iritovalo mě příliš hysterických reakcí, násilných nájezdů na uslzené obličeje, zpomalených záběrů, situací se záchranou v poslední vteřině, nezvládnutých soubojů... Třetí a pátý příběh byly výborné, druhý slušný, dohromady bohužel dávají pouhých 5 dílů, zbývajících 8 zaberou dva historické eposy, jež jsou tak dějově fádní, že bych měl potíže neusnout – kdyby mě co chvíli neprobralo nějaké ošklivé klišé. Nejvydařenější je nádherný opening, který ale paradoxně kontrastuje s místy špatnou animací. Celkový dojem ze seriálu je pod vlivem ústředního tématu (vizte yennův komentář) solidní, v hodnocení však nemohu nezohlednit, že ty nejslabší části byly zároveň nejdelšími. ()