Televizní inscenace opery podle dramatu Gabriely Preissové.  Svou nejslavnější operu komponoval Leoš Janáček na zkrácené drama Gabriely Preissové a takřka šedesátiletý ji nabídl pražskému Národnímu divadu. Umělecký šéf opery Karel Kovařovic ji tehdy odmítl jako neproveditelnou - patrně pro osobní neshody s autorem. Realistické drama Jenúfy (pod tímto jménem ji zná dnes celý svět) uprostřed vesnického života plného předsudků, Janáček dobře poznal z venkovského života v Hukvaldském kraji. V novátorské komposiční struktuře opery používal už svou nápěvkovou teorii, rytmy lidových tanců i bytostnou osobní lyriku, s níž předběhl hudební vývoj tohoto žánru o několik desítiletí. Byl si toho vědom, protože sám si kdysi posteskl: "... já pišu dvacet, třicet let před svu dobu..." Premiéra v Brně - 21. ledna 1904 se stala obrovskou Janáčkovou satisfakcí. Nadšení neznalo mezí. Když se konečně téměř po dvanácti letech dočkala provedení v Národním divadle - 26. května 1916, pokládal dlouho ten den Janáček za nejšťastnější v životě. Bylo proč - měl nejlepší pěvecké obsazení a představitelku Kostelničky, která sobě neměla rovnou - Gabrielu Horvátovou. Rodem Jihoslovanka s temným dramatickým sopránem, temperamentní, navíc dokonalá herečka. Pod Janáčkovým vedením studovala roli Kostelničky ve Velké na Slovácku podle selky Hudečkové, která svou inteligencí a moudrostí nejvíc vyhovovala Janáčkově představě Kostelničky. Po oslavném pražském představení následovalo za dva roky uvedení ve vídeňské dvorní Opeře, kde fascinovalo svou výpravou a provedením (například kostýmy byly vytvořeny z pravých slováckých krojů) celou kulturní Evropu. V cyklu Ze zlatého fondu České televize vám nabízíme televizní pojetí tohoto díla, které jeho režisérka Eva Marie Bergerová považovala za umělecký cíl svého života. (Česká televize)

garmon

...určitě to bylo hodně televizní, ale mám to dodnes před očima - Galatíkové Kostelnička byla přesná, pocity ze "sedničky" Jenůfy také. ()