Portrét režiséra

• Československo Nakrúcam na konári a je mi dobre
všetky plagáty

Film vznikal během natáčení nového Jakubiskova filmu Sedím na konári a je mi dobře (1989), přičemž se snaží zachytit specifičnost Jakubiskovy práce, jeho režijního stylu, vedení herců, imaginativní tvořivosti, se kterou připravuje své „vysněné" scény. Jakubisko je ale zároveň jakýmsi průvodcem celého dokumentu. Sám provází diváka po krajích svého dětství na východním Slovensku. Popisuje magický svět lidové kultury a tradic, jímž byl od dětství obklopen, a který se tak stal jeho nedílnou součástí. Prvky folklóru jsou ne náhodou přítomny v každém jeho filmu. Jakubisko také načrtává svou cestu k filmu skrze studentská léta na bratislavské umělecké škole, kde se z grafika stal fotograf, a kterého posléze okouzlilo médium filmu. Vyprávění o životě a filmech je doplněno útržky rozhovoru s italským mágem Federicem Fellinim, jenž se vyjadřuje k jednotlivým aspektům Jakubiskovy tvorby. Poetika snu je ústředním stylotvorným prvkem obou filmařů. Fellini vyzdvihává iracionálno a zázračno Jakubiskových filmů. Nejznámější slovenský režisér bývá také označován jako „slovenský Fellini", díky míře, s níž budoval svou strategii umění jako bezbřehé fantazijní hry. Sám Fellini přiznává, že filmy Juraje Jakubiska jsou mu velmi blízké, pohlíží na něj jako na svého bratra. Oba tvůrce spojuje rovněž schopnost prožívat všechno jako pohádku, zázrak. Nezbytnou součástí Jakubiskových děl jsou ale i motivy smrti. On sám považuje vyprávění o smrti za jednu z funkcí umění. (Letní filmová škola)

Marze

Je to takove ploche, cekal jsem nejaka moudra ci zajimave historky ze zivota. Je zde dost ukazek z reziserovych filmu. Vypada plny sily. Minuly rok zemrel. Dokument na Dafilms.cz ()

• Po rokoch si Juraj Jakubisko na udalosti pri natáčaní dokumentu spomína takto: "Fellini si z Mináčom ani ruku nepodal. S Dodom Šimončičom len zaznamenávali, čo sa dialo. Fellini ani nevedel, kto je Mináč,“ načo režisér dokumentu Mináč reagoval "Ja som robil ten film, Jakubisko nerobil nič. Ja som robil rozhovor s Fellinim, lebo ja som bol režisér aj toho dokumentu o Jakubiskovi, aj toho profilového filmu o Fellinim. Jakubisko tam bol hosť.“ (Raccoon.city)