Strašidelné Vánoce

Frank Cross není dobrý člověk. Je to bezcharakterní elitář, který nemá rád Vánoce. Vánoční pohoda v něm vyvolává dávivý komplex a představa bodrého Santy Clause se mu hnusí více než modelka s chlupatýma nohama. Je to prostě parchant, který bude muset dojít ke své nápravě. A kdy jindy než o vánocích. Ono totiž na pravdě: "Čím člověk zachází, tím taky schází." něco je. Vítejte tedy ve filmu na téma: Jak parchant díky vánočním duchům k nápravě došel. A nebojte se. I přes zmíněné duchy se nebudete bát, ale bavit. (oficiálny text distribútora)

Othello

"We wrote a fucking masterpiece. We wrote It Happened One Night. We wrote a story that could make you laugh and cry. You would have wanted to share it with your grandchildren every fucking Christmas for the next 100 years. The finished film was a piece of unadulterated, unmitigated shit." Tak pravil spoluautor scénáře Michael O'Donoghue. A já jsem asi rád, že ten jeho zkurvenej masterpís dopadl takhle, protože jestli Scrooged kvůli něčemu funguje, je to ono cartoonově brutální a maniakální vrstvení epizod a podzápletek, jejichž charakter vlastně nedává v celkovém kontextu žádný smysl a zjevně vznikly dost neotesaným kucháním scénáře a jeho kombinováním s potřebou všemožných cameí a improvizací. Mimochodem téhle vánoční rodinné komedii jsem napočítal 163 mluvících postav (sem doma nemocnej, co chcete). Konec je sice fakt příšernej, ale když já čekal, že to takhle bude příšerný celý, pak že to takhle příšerný bude od půlky, pak od poslední třetiny... no a nakonec je to jenom konec. ()

blackJag

"TA ČUBKA MĚ FLÁKLA TOASTOVAČEM." Jedna z těch nepovedených variací na VÁNOČNÍ KOLEDU. Film má super osumdesátkový feeling, skutečně, ale jinak je to čistý zmar a filmová žumpa, ve které nefunguje skoro nic. Není to vtipné, nemá to spád, není se v tom čeho chytit. Dokonce i Bill Murray v tom působí naprosto ztraceně, jako smutná figurka násilně implementována do materiálu, který točit nechce, ale z nějakého důvodu musí. Pár bodíků navrch za hudební doprovod Dannyho Elfmana. 30% ()

Javert

Nic převratného - pouze moderní variace Christmas Carol, kde Ebenezera Scrooge zastupuje Frank Cross v podání Billa Murraye. Ten zahrál skvěle - jako komediálního herce ho mám opravdu rád... Je to příjemná odpočinková komedie, na které mi ale moc vadí ten příšerný kýčovitý závěr. To opravdu nebylo zapotřebí. Nebýt takového endingu, dám 4*. ()

femme fatale

Variací na Scrooge od Dickense je mnoho, ale tato je originálně asi jediná, která je pouze jeho moderní paralelou, zatímco se v pozadí televizního štábu natáčí originální verze. Bill Murray jako Cross/Scrooge nezklamal, ale velmi pobavil, skvělé načasování, vyikající výkon Carol Kane jako trochu razantního ducha Vánoc současných, ale i velmi civilní podání "humanistky" Karen Allen dělá s filmu zábavnou, ale i dojemnou podívanou, navíc se i výtvarná podoba velmi zdařila a zároveň film jasně ukazuje své vánoční "morální poselství" jak se na pohádky sluší a patří. ()

Motinski

Jediné čo mi naozaj sadlo bol Bill Murray (ajkeď aj on občas prehrával) a 80's praktické efekty, hlavne pri scénach s duchmi. Inak som ani poriadne nechcel veriť že film točil Richard Donner. Humor ma nebavil vôbec, väčšina vtipov je sílenych, vianočné kúzlo nulové a prerod zlého človeka na dobráka málo uveritelný, až by som povedal zrýchlený. Tesne pred záverom mi hlavná postava ešte stále prišla ako bezcharakterný strýko držgroš a zrazu strih, otočka o 180 stupňov. Na Vianočnej kolede mám najradšej záver, tu na mňa nefungoval vôbec. Nevidel som všetky filmové adaptácie, no táto je v mojich očiach jedna z najslabších. ()

• Sam Kinison bol zvažovaný do úlohy Eliota Loudermilka. Nakoniec ju získal Bobcat Goldthwait, ktorého doporučil Bill Murray. (m.a.t.o.)
  • Vo filme si zahrali malé úlohy aj John Murray, Joel Murray a Brian Doyle-Murray - bratia Billa Murraya, ktorí sú tiež herci. (m.a.t.o.)