Za hranou

• Austrália The Square

Zločin se nevyplácí a některé věci zkrátka nepohřbíte. Ray Yale žije v manželství bez lásky, z něhož hledá únik ve vztahu s pohlednou Carlou. Milenci se tajně scházejí po hotelích a sní, že spolu jednoho dne utečou a začnou znovu. Stárnoucí Ray tyto řeči možná nikdy nemyslel úplně vážně, když však Carla přijde s reálným, byť poněkud riskantním plánem, nechá se postupně přesvědčit, aniž by tušil, že právě vykročil na cestu, která už povede jenom dolů.
Kriminální thriller Za hranou natočil jako svůj první celovečerní film australský herec a kaskadér Nash Edgerton podle scénáře Matthewa Dabnera a svého slavnějšího bratra, herce Joela Edgertona. Temné neo-noirové drama se řadí k australským žánrovým filmům, které v posledních letech vzbudily zaslouženou mezinárodní pozornost, mezi něž patří například Království zvěrstev (2010) Davida Michôda či Snowtown (2011) Justina Kurzela. Svou absolutní morálkou, kdy jeden krok na scestí vede nevyhnutelně ke katastrofě, byl film často srovnáván s debutem bratří Coenů Zbytečná krutost (1984). Australská filmová kritika snímek ocenila Cenou za nejlepší scénář. (Česká televize)

rowdys

A ja tomu tie štyri hviezdice kľudne dám. Nepochopiteľne prehliadaný austrálsky thriller, ktorý miestami atmosférou schová do vrecka i tohtoročný Affleckov The Town a bez problémov aj preceňovaný lokálny Animal Kingdom. Atmosféra v malom mestečku plynule stupňuje a buduje solídny temný neo-noir s príbehovými zvratmi, ktoré v žiadnom prípade nebijú do oka. Verím tomu, že ak by to vzniklo v USA, s príslušným marketingom by sme sa bavili o coenovke a la Fargo meets No Country for Old Men. Žiaľ, realita je taká, že film má už dva roky a na CSFD sú k nemu štyri hodnotenia. Hrozná škoda. ()

Arsenal83

Za hranou ani na hrane film neskončil a celkom slušný noir thriller s výborným zvukom, atmosférou a hudobnými motívmi nakoniec ponúkol. Čím dokázal, že netreba obrovské mená ani multi rozpočet. Film je zaujímavý od začiatku do konca, pritom ho za 15 rokov v našich končinách takmer nikto nevidel. Scenár bol dlho, dlho v šuflíku a žiaľ tak asi dopadol aj film. ()

UncleG

"Nechtěl nikomu ublížit. Jen shodou okolností zavraždil čtyři lidi." ... Takhle by možná mohl znít podtitul velice černé komedie, kterou by natočili bratří Coenové. Bohužel The Square bratří Edgertonů není černá komedie a tak série neuvěřitelných "blbých" náhod dělá z původně zmýšleného temného thrilleru spíš nereálnou, úsměvnou báchorku. Tenhle háček zabalenej v australským knedlíku jsem bohužel nebyl schopen spolknout. I když vím, že Edgertonovic udička určitě nezůstala prázdná... ()

prezdivaka

Baví mě, jak jsou tu občas recenzenti obětí 1. názoru a papouškují ho. Tenhle film je mimořádný a za tím stojím svými zkušenostmi filmových znalostí a téměř 40 lety bedlivého sledování světové kinematografie. Bohužel si tady často někdo myslí, že když napíše o něčem, čemu nerozumí nebo se to nedotýká jeho primárních pocitů, že to za moc nestojí, postaví se tím minimálně na roveň tvůrců díla nebo spíše výš. A hodnocení herců se povětšinou odvíjí od jejich excentičnosti. Narozdíl od většiny scénářů filmů, které tu okupují první stovku žebříčku, je tento skutečný a velice věrohodný. Každý zvrat v chování všech postav je opodstatněný a film stále graduje bez přidávání laciných ingrediencí. nenašel jsem slabé místo. Dobře to napsal rowdys. ()

Cushing

Klidně i za čtyři, mám rád tyhle pseudoshakespearovský morality, kde dopustíš zaškobrtnutí, a pak se to nabaluje jako sněhová koule. Nehřeš! A budeš nanebevzat. A zahřešíš-li, může se stát něco naprosto strašnýho. A podleParkinsonových, potažmo Murphyho zákonů, se to taky zákonitě stane. (Tak si řikám, proč nejsem Australan.) ()

• New York Post film popísal ako "bezhviezdny, ale vysoko efektívny Aussie noir, ktorý predstavuje priaznivý celovečerný debut kaskadéra a režiséra hudobných videí Nasha Edgertona". (Arsenal83)
  • Joel Edgerton napísal scenár, no potom ho sám odložil do šuplíka, pretože mal pocit, že nie je dostatočne silný. Prvotná verzia je ešte z deväťdesiatych rokov a celkovo mu trvalo napísanie scenára 8 rokov. Ako povedal: "Mal som zápisníky plné myšlienok a nápadov o filmoch, ktoré som chcel napísať, ale nikdy som sa necítil scenárista, až kým som si nesadol a nezačal písať pre brata Nasha." (Arsenal83)
  • Natáčanie sa uskutočnilo koncom roka 2007 v Sutherland, Cronulla a Caringbah na predmestiach Nového Južného Walesu v Austrálii. (Arsenal83)