Inženýr Vajshoblhák předvádí na tiskové konferenci svůj převratný objev - diktarobot. Přístroj podobný psacímu stroji je schopen předvádět diktovaný text přímo do psané podoby, a to v různých jazycích... Satira Petra Schulhoffa končila poučením: "Zachovávej státní tajemství tam, kde je toho třeba." (oficiálny text distribútora)

Oskar

Zde uvedený osah popisuje jen první segment filmu. Vladimír Menšík a František Filipovský projdou celkem třemi situacemi: V první jde o plány na český vynález, na který mají zálusk zahraniční firmy, ve druhé o bizarní myšlenku, že z počtu cvočků do bot, objednaných armádním ševcem, lze odhadnout bojeschopnost armádních složek, třetí připomíná libovolný skeč s byrokratickým Hlustvisihákem. Všechny nějak operují s naivitou obou hrdinů, kteří navzdory dobrým úmyslům nedokážou zachovat státní tajemství, protože nedovedou odhadnout, co jím je a co ne. Agitka, natočená na objednávku Ministerstva vnitra, ani tak netepe zlořády jako spíš baví domýšlením tří "co by, kdyby" a její káravý apel "nevyzrazuj státní tajemství" se rozpustil v čisté situační komedii. 80% ()

easaque

+2* propagační film natočený na objednávku Ministerstva vnitra, který vtipnou formou nabádá lidi držet jazyk za zuby a ukazuje jeho následky;-) Docela zajímavé hlavně z pohledu tehdejší ideologie a zvyklostí, ale to je tak všechno. Myslím, že na 3 hvězdy tomu něco chybí a proto víc nedám. Zvědavci můžou zkouknout tento povídkový kraťas třeba tady. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

ABLABLABLA

Nádhera. Tohle se opravdu povedlo - Filipovský, Menšík samozřejmě na tom mají největší zásluhu. Odpovědi na otázky ohledně diktarobotu na začítku, byly tak krásně nic neodpovídající aneb úplná dnešní politika. "Kolik úhozů docílí za minutu? - Diktarobot dociluje údery podle předem stanovených norem. - Kolik těch součástek asi je? - Přesně tolik, aby stroj spolehlivě pracoval." Prostě jsem se u toho neskutečně bavila a jako satira je to perfektní včetně závěrečných titulků - kdy jak herecké obsazení, tak režisér.. všecko bylo přísně tajné, ale bacha.. k nalezení na plakátech. "Lidi, něco se děje. Mobilizace. A já nemám nic doma."... aneb když nějaký cvok - hádáte správně Vajshoblhák (btw. divné jméno:D) - označí cvoky do bot jako přísně tajná objednávka pro armádu. ()

honajz

Dobová spíše parodie na mnohá zbytečná papírování a trend přísně tajných materiálů, jenž byl skutečně v jednu dobu až absurdní. Dnes, kdy je toto téma neaktuální, už se můžeme kochat spíše hereckými výkony a jakousi Hlavou 22 v malém, českém provedení. Některé pointy jednotlivých scének byly docela chabé. ()

• Snímek byl vyroben pro Ministerstvo vnitra ČSSR. Zdroj: Český hraný film 1961-1970, NFA 2004. (ČSFD)