V roce 1971 natočila Československá televize sedm pohádek na motivy orientálních příběhů "Z tisíce a jedné noci". Vznikly tak černobílé miniatury, příběhy vyprávěné Š. Haničincovou a hrané známými herci. (Česká televize)

Jezinka.Jezinka

Hodnotím Pohádku o dceři kupcově a synu krále iráckého. Ta pohádka ... je krásná a vtipu má za tři, vždyť k pravé kráse vtip a rozum patří. Šahrazád nemohla mít krásnější představitelku, než Hanu Maciuchovou, jako by se pro tu roli narodila. Stejně tak krásnou Džauharu nemohl hrát nikdo hezčí a sympatičtější, než Jana Preissová. Jen se teď musím rozhodnout, která z nich má příjemnější hlas. Pánové, učte se, vyznání: "Když jsem tě spatřil, světlo dne, už nikdy nebudu chtít odejít. Dovolíš, abych se stal tvým stínem a sledoval tvé kroky?" se dá použít i v našem osvíceném století a ještě získáte punc poéty a romantika (to je jedno, že jste ve skutečnosti cynické příšerky, my tomu věřit chceme). Nebudu raději pitvat, jak se Selim procedil skrz mříže své věže, aby sebou praštil o koňský hřbet, musela bych dojít ke strašným věcem. Dojatě posmrkávám do papírového kapesníčku a roztírám sentimentální slzy. Takovouhle atmosféru dnešní pohádky nemají. // Pokud bych měla hodnotit pohádku Abů-i Hasan čtverák, musela bych jít čistě pro příběh o hvězdu níž, ale ... ono je to takové milé, že i nic moc příběh a vcelku prachmizerný vtip Hasana čtveráka působí příjemně. // Vytrestaný soudce byl málem bez oběda, resp. málem dostal mnohem menší příděl bílkoviny, než na jaký si brousil zuby. Chápu jeho rozčarování, ač přiznejme si, že většinu z nás by vyděsili ti vskutku olbřímí, pravděpodobně vlivem radiace zmutovaní, vrabci. Osobně tipuji, že vrabce si zde zahrály koroptve.//Alí Baba si nahrabe jen co se mu vejde za nehty, zjistí, že jeho bratr je bezcharakterní stvůra, což do té doby ku podivu netušil a ve vší počestnosti svého bratra zavře do jeskyně. První problém mám s tupostí staršího bratra - kolik druhů zrní mohl tak znát? Když člověku jde o život, tak ze sebe vysype žito, pšenici, oves, ječmen, rýži, kukuřici, čočku, hrách, cizrnu, laskavec, pohanku a nakonec i ten sezam hodně rychle. Druhá věc, ještě zábavnější, byla pohotovost chytré Mardžány a reakce jejího chotě. Hospodyňka kotlem vody dokázala ve chvilce sama, zcela potichu, zavraždit 37 dospělých chlapů. Ti se ani nehnuli, ani nevykvikli. A její manžel se zprávě o 37 mrtvolách ve špajzu smál. I když, asi bych se taky bála před někým takovým dát najevo jakoukoliv nelibost.//Pták se smaragdovým peřím byl vzácně vybroušeným narušitelem gravitačních zákonů.//Pohádka o ebenovém koni je jednou z klasických pohádek (a klasickou je i v našich krajích pro svůj výskyt ve Špalíčku pohádek), které vyjadřují touhu po létání. V Řecku je létající kůň živý, bílý a okřídlený, v orientu černý, dřevěný a bez křídel, v obou případech jedinečný, v obou případech by stačil na několik příběhů sám o sobě.//Pohádky z tisíce a jedné noci jsou čirým potěšením pro milovníky pohádek s jasným poselstvím, stojících na hereckých výkonech, protože výprava je velmi skromná. Prostinké kulisy, malovaný papundekl předstírající, že je to tu pestrobarevným kvítím porostlá zahrada, tu honosný palác, neškodí vyprávěným příběhům ani co by se za nehet vešlo. Se statečným hlavním hrdinou (mladého Přeučila si užijeme vrchovatě), nádhernou Šahrazád (princezny Hany Maciuchové jsou krásné, důstojné a zvláštním způsobem oduševnělé) a v neposlední řadě i příjemný hlas Štěpánky Haničincové. () (menej) (viac)

xxlch

V pradávných,velmi dávných dobách,kdy ještě věřil lid i zvířata že hvězdy visí na železných skobách a zem je jako koláč placatá,žil jeden král a ten mněl krutý zvyk.Když oženil se................Šahrazád králi dlouho vyprávěla,tisíc a jednu noc jí naslouchal.Slavičí píseň ze zahrady zněla a jasmín voňel,svěží vánek vál..... celý text by byl na dlouho ale takto začínaly všechny díly těchto pohádek a třebaže byly černobílé měly své kouzlo.A Štěpánku Haničincovou byla radost poslouchat. ()

Karlos80

3* hodnotím jako celek z celé série jsem viděl asi jen dva díly. A to první a poslední..Tady po celkovém sjednocení je komentář k poslední pohádce série. "Ebenový kůň". Jak krásná a milá pohádka s vyprávěním Štěpánky Haničincové o létajícím koni a lásce, která i velké vzdálenosti překoná. Opravdu milé překvapení-jedná se o černobílou kratičkou tv-pohádku kterou jsem ještě nikdy neviděl-vhodnější doba na její odvysílání než v čase prázdninových volných dnů snad ani nemůže bejt, to jdou kolikrát vůbec filmy-inscenace-tv-filmy které člověk mnohdy ještě neviděl. Postavy jako Ahmed, Šahrazád, Fatima, létající Ebenový dřevěný kůň ze zvláštního dřeva, Vezír, sultán Sulejman aj. Ti všichni byli velmi dobří, ostatně jako herci kteří je ztvárnili, a docela fajn byly i interiéry. ()

gudaulin

Pohádky z tisíce a jedné noci představovaly televizní klasiku už v době mého dětství a dnes se na ně dá dívat jako na svým způsobem archivní klenot Československé televize. Takhle vypadaly počátky hrané televizní pohádkové tvorby u nás. Popravdě řečeno, dnešním dětem už by tenhle seriál asi mnoho neřekl, na to je příliš statický a málo výpravný, s naivními triky (ebenový kůň může dnes už opravdu vyvolat pouze úsměv) a založený do značné míry na deklamování textu. Důležitou roli hraje vypravěč, který má opravdu velký prostor na úkor hrané části. Celkový dojem: 60 %. ()

flanker.27

O vytrestaném soudci: Tak dlouho se chodí s obálkou pro soudce, až kachna zmutuje. Ženy českých soudců by se mohly inspirovat. Alí Baba a čtyřicet loupežníků: Loupežníci aspirují na Darwinovu cenu, zatímco vedle Mardžány jsou moderní bojovné hrdinky jen příštipkářky. ()