Proměny českého zločinu

všetky plagáty

Nejslavnější kriminální případy uplynulého desetiletí, nové metody užívané podsvětím i policií.

Kriminalisté a jejich speciální složky čelí po dobu více než deseti let novým druhům kriminality a zločincům, disponujícím milionovými částkami a vybavenými nejnovější technikou.
Dokument Zory Cejnkové "Proměny českého zločinu" zaznamenává právě ty nejznámější případy nových forem kriminality a jejího potírání českou policií.
Některé kauzy znamenaly zlomové okamžiky pro práci kriminálky, justice i pro celou českou společnost. Například kauzy "Opočenský" - nutná sebeobrana, "Orlík" či "Roubal", - nájemné vraždy, "Lehké topné oleje" - hospodářská kriminalita, jež znamenaly pro vyšetřovatele tvrdou lekci a potřebu reagovat na dosud neznámé jevy.
S využitím unikátních policejních záběrů z akcí či rekonstrukcí, vzpomínek vyšetřovatelů, kriminalistů, policejních techniků se dozvíme o nových technických metodách jejich práce.
Každý vybraný případ reprezentuje jednu metodu vyšetřování, sledování, vyhodnocování informací apod. Takže například uvidíme případy vyšetřené pomocí termovize, superprojekce, detektoru lži, testech DNA, počítačů, policejních agentů. Možná ale mezi nimi budou i takové případy, kterým se dosud, ani s využitím techniky, nepodařilo přijít na kloub.
V návaznosti na to je podstatná i skutečnost, zda získané informace stačily k odsouzení pachatele před soudem. A jako úplný dovětek - reakce tisku a veřejnosti. Zde stojí za zmínku působení televizí, například jistá komerční televize málem zhatila zatčení orlického vraha Černého, neboť prozradila přísně utajovanou policejní akci v mimořádném přímém přenosu?
Díky jistému časového odstupu bude možné hodnotit, jak policie a kriminálka obstála a jaké byly i další důsledky vyšetřování, tedy to, zda případ změnil naše trestní právo, co znamenal pro postižené, pro pachatele i pro zainteresované kriminalisty. Nepůjde tedy o jednostranné vychvalování práce policie, ale o celkovou reflexi zločinu v naší současnosti. (oficiálny text distribútora)

Jara.Cimrman.jr

"Jak se Vaše semeno dostalo do přirození Jitky?" Tak to jsem rád, že jsem tohle nemusel nikdy vysvětlovat. A taky jsem rád, že tenhle dokument vznikl. Není dokonalej, ale je tam spousta zajímavejch věcí. Je to sice trošku z rychlíku, ale kdo by si rád nepřipomněl strejdu Roubala, porod bílejch koní nebo kluky z Orlíku. Líbily se mi ty rekonstrukce, skutečný výpovědi pachatelů a tradičně opožděná reakce zákona na vývoj kriminality. Stejně tak Komorousovo povzdechnutí nad tím, jak policisti makají na dopadení pachatelů mezinárodního kalibru a soudci je pak kvůli formalitám propouští. To se samozřejmě ví, ale takhle naplno bych to nečekal. A nejvíc mě dostal případ Okresního ředitele Rakovníka JUDr. Františka Bindíka, kterej projevil proti hajlující mládeži osobní statečnost a byl za to vláčenej po soudech. Někde tady poldové pochopili, že se jich nikdo nezastane, když se budou aktivně snažit pomáhat lidem a proto nyní radši stojí opodál. Sám jsem byl svědkem toho, jak při zákroku pod jednotným velením při prvním problému celý to jednotný velení uteklo a pak se trestali řadoví kluci, kteří na místě tu situaci nevyhodnotili ke spokojenosti GIBSu. Nad tím by se možná měl někdo zamyslet. ()

gudaulin

Z hlediska formy nijak objevné, ale silné svým obsahem, sevřené a bez zjevných chyb. Přehled kriminality v naší zemi, jejích jednotlivých odvětví a problémů policejních složek s adaptací na nové poměry. Hodně informací na přiměřeně velkém prostoru bez exhibicionismu filmových tvůrců i zpovídaných. Ve filmu se objeví tváře skutečných zločinců a novinářů specializovaných na investigativní žurnalistiku. Celkový dojem: 90 %. ()

Wacoslav1

Velice slušnej kriminalistickej pořad. Pravda jak tu někteří uvádějí v komentářích, tak dá se souhlasit s tím, že občas to je trochu povrchní a některý případy by si zasloužili jít víc do hloubky, ale zase na druhou stranu o ty jednotlivé případy tu zase až tolik nejde. Film spíš nahlíží do kuchyně České kriminálky ukazuje jak se z novou dobou museli vypořádat z novými formami zločinu a dá se říct, že ve finále obstávají víc než slušně. Ono to taky v divokých devadesátých letech nebylo vůbec lehké. Takže jo celkem spokojenost.80% ()

cheyene

Po všech směrech zajímavé. Proměny českého zločinu nepovažuji za špičku svého druhu, ale za pozornost tento počin stojí. Minimálně pro ty, kterým je téma vražd a jejich vyšetřování blízké. ()

Marze

Tyto mediálně známé věci pamatuji, jsou zde detailně vylíčeny. Úřad pro vyšetřování finanční kriminality z každém ukradené stokoruny vrátil zpět 8 korun? To není moc. Téma o nutné obraně (případ se skiny) je nyní velmi aktuální a vypadá to, že se zákon vylepší alespoň proti zlodějům ve svém domě). ()

Gothar

Ide o veľmi dobrý dokument plný autentických záberov z policajných akcií, výsluchov a rekonštrukcií. Hlavnou chybou je povrchný prístup, pretože 60 minút je na túto tému málo. S prístupom k týmto záznamom by bolo určite vhodnejšie vytvoriť viacdielny seriál, ktorý by išiel viac do hĺbky. 80 % ()

insurgentes

Povrchní přístup, s jakým se sestříhaly celkem raritní záznamy výslechů a víc už nic, mě dráždil. K tématu se dalo říct mnohem více: co se dá vygooglit za půl hodiny, hloubkou a obsahem daleko překračuje vše, co tady bylo řečeno. Z celého toho křičí cenzura, jako že těm zločincům nebudeme dávat návody, a toto dělání-ze-mě-blbečka mě uráží. Je fakt, že takovej nějakej, co znásilňuje holčičky v parku, si asi slidy k odborný přednášce o DNA analýze nestáhne, ale stejně: než takovejhle dokument, to si radši najdu nějakou jinou zábavu. ()

klukluka

Asi poměrně reprezentativní průřez zásadními milníky porevolučního zločinu na území našeho státu. Sympaticky působila i sebekritika policistů, potažmo kritika tápající, protože dezorientované a proto chybující policie jako celku. Vadilo mi užití muže v červené teplákové soupravě na začátku a na konci dokumentu, o němž nevíme, o koho se jedná. Vadí mi rovněž způsob nahlížení na VRAŽDU spáchanou sochařem Opočenským. ()

peetriss

Dokument ČT sice již staršího data výroby, na jeho zajímavosti jeho obsahu to však nemá žádný vliv. Chytlavá exkurze do světa policie a kriminalistiky, za pochodu se učící čelit novým trestným činům a nebezpečím vyskytnuvšími se v naší zemi po pádu železné opony, nepostrádající překvapivá, šokující a neuvěřitelná poznání, netradiční záběry a úhly pohledu. 90% ()

DAPDO

Dokument rozdělenej na pět témat. Až na dělání hrdiny z později usvědčenýho a odsouzenýho pedofila Opočenskýho celkem fajn. ()

Desmi

Neuspořádaná změť záznamů různých ilegálních aktivit, která mne pro svůj roztržitý projev nedokázala dostatečně zaujmout. ()

Muffino

Příliš rychlé a mapující jen povrch. Dokument by zasloužil větší hloubku promítnutou v jednotlivých dílech ke každé kategorii zločinu. V dramatických seriálech se vždy u diváků s úspěchem setkávají mordy, ale taková hospodářská kriminality nabízí nespočet příběhů, které ani v tomto dokumentu nedostaly svůj prostor. ()