Šinkuró Kurenai je sirotek. Jeho rodiče zemřeli při teroristickém útoku a o jeho výchovu se stará tajemná rytířka dobra Benika. Ta z něj udělala svého žáka a Šinkuró pro ní pracuje jako "urovnávač sporů". Jednoho dne ale dostane práci poněkud jiného ražení - musí ochránit rozmazlené sedmileté děvče s bohatého klanu, vyznačujícího se velmi podivnými praktikami a zásadami ohledně přístupu k ženám. A chudý chlapec, uvězněn mezi 6 ženami (k Benice a malé Murasaki se připojí ještě dvě svérázné sousedky a dvě spolužačky) k malému devčeti pomalu, ale jistě začíná nacházet cestu. (Skejpr)

mimozakon

Tohle jsem si pustil ze založky martial arts. Chyba. Zavadilo to o boje lepkavým obalem. Primárně to je drama o teenagerovi který se vyučil v doju zabijáků a teď děla zprostředkovatele konfliktů. Dostane job chránit unesenou 7mi letou dceru mega prachatej rodiny. Učí ji životu, zábavě, a vlastně všemu, co neměla šanci zažít v izolaci kláštera. Ještě ze to mělo jen 12 části. ()

yenn

Šinkuró Kurenai, toť jméno zdánlivě obyčejného středoškoláka a hlavního hrdiny tohoto anime. Na živobytí se vydělává prací pro Beniku, rusovlasou ženu, jež se svými společníky řeší různé spory metodami, které nemají oporu v zákonech. Pro Šinkuróa si nyní přichystala úkol z těžších - ochránit Murasaki. Tato sedmiletá dívka se narodila v mocné rodině Kuhóinů, kteří mají o ženské úloze jasnou představu, a právě jejímu naplnění by se měla Murasaki životem venku vyhnout. Uznávám, že zápletka je lehce přitažená za vlasy, ovšem dá se přes to přenést a mimo ni je děj vesměs věrohodný. Docela mě překvapilo, jaký žánr v Kurenai převažuje. Není to komedie, byť vtipné okamžiky se tu najdou. Většina vyplývá ze střetu světa dětského a ještě nedávno přepychového s mnohem prostším světem středoškoláka (a jeho dvou svérázných sousedek). Kurenai není ani akční anime, přestože i na šarvátky čas od času dojde, což je vzhledem k Šinkuróově vedlejšímu zaměstnání pochopitelné. Nejvhodnější škatulka je dle mého „slice of life“, přičemž od jiných anime tohoto ražení, která jsem viděl, se odlišuje především složením ústřední dvojice. To může být pro seriál výrazné plus, dokážou-li toho tvůrci využít (Nodame cantabile by mohlo vyprávět). A v Kurenai to dokázali. Poněkud rozpačitý jsem však ze závěru. Že bylo takřka od počátku jasné, co se na konci bude dít, mi nevadí. Nesedí mi ovšem jeho nepodloženě pozitivní vyznění a též si měli autoři odpustit akční klišé „postavy si ‚ultimátní‘ dovednosti schovávají až na závěr“. Po formální stránce se mi hodně líbí úvodní (nezvykle zpracovaná představovačka) i závěrečná znělka. Mimochodem, hudbu ke Kurenai skládal autor hudby ke Skicáku a je to poznat. A když jsem u té hudby, nemohu nezmínit úžasnou „muzikálovou“ epizodu:-P 8+/10 ()

Utero

Předem se přiznávám, že na anime tohoto typu vůbec nekoukám. Jednou za čas, ale udělám vyjímku a na kurenai jsem narazil vlastně úplnou náhodou přes anime.akihabara.cz. Ikdyž mě to ze začátku moc nebralo, časem jsem si Murasaki, Šinkura a jeho bláznivé sousedky oblíbil. Hlavně jsem očekával, že se bude jednat o další ubrečenou slátaninu, jakých jsou v anime mraky, ale kurenai je naštěstí jiný. Těžko říct jestli se někdy kouknu znova, asi ne. Přesto se mi kurenai sledoval opravdu příjemně, hlavně díky výborné animaci a dobrým charakterům. ()

Subjektiv

Děj popisovat nebudu, poněvadž to už učinil yenn. Postavy - Za tu to sezónu (2.kvartál 2008)bude seriál Kure-nai nejspíše patřit k těm kvalitnějším. Zásluhu na tom mají s největší pravděpodobností uvěřitelně jednající postavy, které nemají potřebu nás bavit infantilními vtipy, vyjadřovat přehnaně své emoce, neustále se povzbuzovat do boje a podobně. Chvilky nejsympatičtější jsou ty poklidné momenty, ve kterých jsou spolu Shinkurou a Murasaki. V těch okamžicích jsem si vážně cenil neochoty autorů upadnout do klišé, které ústřední pár chudý student-holčička z vyšší společnosti nabízí. Občas jsem sice v těchto okamžicích propadl pocitu, že Murasaki se chová na svých 7 let příliš dospěle, ale snad se to dá vysvětlit její striktní výchovou. Scény společného soužití, ať už jde o koupání, Shinkurouovy odchody do školy či vaření, jsou velmi cituplné, ale prosté snahy diváka za každou cenu rozplakat. Ústřední dvojici zdařile sekundují i postavy vedlejší, ať už jde o excentrické sousedky, spolužačky či zaměstnavatelku - i ony jednají povětšinou uvěřitelně, přičemž každá z nich je jedinečná, svou povahou se dostatečně lišící a do seriálu zapadající. Škoda však toho slůvka "povětšinou". SPOILER - Kupříkladu mi bylo divné, proč ve chvíli, kdy je jasné, že Shinkurou jde na "misi", která může ohrozit jeho život, ho jeho přátelské sousedky povzbuzují, místo aby ho odrazovaly. KONEC SPOILERU. Jde spíše o drobné odchylky od uvěřitelnosti, ale v seriálu, který na ní staví, si jich lze bez problémů všimnout. A právě takový je i konec seriálu, u kterého to zamrzí nejvíce. Kresba, animace, "zvuk" - Kresba postav je poměrně podrobná a propracovaná, stejně jako design postav, které si i vizuálně uchovávají svou jedinečnost, přestože tento seriál nenabízí možnost použití křiklavých kostýmů a fyzikální zákony popírajících účesů. O to více překvapí, že u takové kresby je animace plynulá a přirozená (nejde ovšem o žádné Seirei no Moribito). Malá výtka k ozvučení: obecně je dobré, ale... i když jsou lidé z většiny z vody, při bodání do nich to přesto nešplouchá. Verdikt - Kvalitní mix dramatu s žánrem slice of life, který stojí na dobře napsaných postavách, hlavně sympatické ústřední dvojici. Prosté ****. ()

Aquarius

Začalo to celkom dobre ale postupne sa z toho stávala stále väčšia sračka a v závere som gúľal očami prakticky neustále. Mohla to byť celkom zaujímavá štúdia vzťahu medzi vekovo veľmi rozdielnymi ľuďmi, podobne ako Koi Kaze, bolo zábavné sledovať ako Murasaki, totálne odtrhnutá od reality, začína spoznávať skutočný svet. Postupne som však začal nenávidieť všetky postavy, príbeh sa stal predvídateľný, úvodné titulky boli príšerné stále, animácia a kresba postav bola nevkusná (hlavne ten výraz tej mlátičky z Murasakinej rodiny keď ju niekto skutočne urazil) a spievaná epizóda neznesiteľná. Ten seriál mi zobral štyri hodiny života. ()