Běžel celou cestu

(festivalový názov)
  • USA He Ran All the Way (viac)

Nick Robey se probouzí z děsivé noční můry, jež se zakrátko stane realitou: po nevydařené loupeži, která vezme za oběť jeho kamaráda a jež za sebou zanechává postřeleného policistu, Nick prchá losangeleskými ulicemi a s obtížemi hledá bezpečný úkryt. Snaží se splynout s davem mířícím v horkém letním dni na plovárnu, kde se vetře do přízně ostýchavé Peggy, jejíž byt pod záminkou doprovodu využívá jako útočiště před policisty. Společně s Temnou minulostí (1948) Rudolpha Matého můžeme Běžel celou cestu zařadit po bok pozdějších noirů s tematikou okupované domácnosti, jejíž členy zločinci/psychopati drží za rukojmí, tak jako například Frank SinatraSuddenly! (1954) či Humphrey Bogart v Hodinách zoufalství (1955). Kromě expozice zahrnující loupež a Nickův úprk ulicemi na místní plovárnu se totiž film odehrává téměř výhradně ve stísněném bytě. (Noir Film Festival)

liquido26

3,5 John Garfield se v tomto noiru představuje ve své poslední roli a rok později umírá na infarkt. Hraje zde zločince Nicka Robeyho, který poté, co ukradne tašku s penězi a postřelí policajta, uteče na plovárnu a tam se seznámí se sympatickou Peg. Dívka se zabouchne a nic zlého netuše odvede si ho domu představit rodičům. Bohužel Nick je tak trošku paranoidní, takže velice rychle na sebe provalí, co je zač a začne držet rodinu jako rukojmí v bytě. Klasické schéma a la Desperate Hours okořeněné o jakousi "romanci" mezi věznitelem a jeho obětí. John Garfield se snaží seč mu síly stačí, aby svou postavu zahrál přesvědčivě, ale bohužel je v něm pořád vidět ten hodnej sympaťák Garfield, což snímku tak trochu ubírá na napětí, protože jsem po celou dobu nevěřil, že by někomu něco udělal. I přes lehce otřepaný námět a slabšího záporáka to ale bylo docela dobré drama, u kterého jsem se rozhodně nenudil. ()

Topco

Z úcty voči Garfieldovi je to povinnosť, ide o jeho poslednú rolu s noirovo dobrým koncom! Inak však ide o konverzačný priemer, kde sa toho viac odkecá, než udeje. Snímku zachraňuje Garfield a Howe (hĺbka záberu, mizanscéna). ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině