Děj britského politického dramatu, oceněného nominací na Zlatý glóbus, je situován do poloviny osmdesátých let minulého století. Tedy do doby, kdy vláda probritského rasistického apartheidu na území Jihoafrické republiky začínala postupně cítit, že její čas se naplnil. A právě v těchto neklidných časech, v nichž každá sebemenší potyčka mohla skončit krvavým masakrem, se v tajnosti daleko odsud, v honosné venkovské vile v Somersetu na jihovýchodě Anglie, sešla nesourodá skupina lidí s jediným cílem - rozhodnout o osudu JAR. Na jedné straně stáli dosavadní vládci z afrikánské Národní strany a proti nim ti, kteří byli ještě nedávno cejchováni jako teroristé a zločinci - členové Afrického národního kongresu. Pod dohledem vlivných lobbistů a tajných služeb byli oni těmi jedinými, kteří mohli zabránit eskalujícímu násilí a hrozbě občanské války. V hlavních rolích se představí vynikající oscarový William Hurt a Chiwetel Ejiofor. (oficiálny text distribútora)

swamp

Poměrně zajímavý politický snímek, který se snaží diváka vtáhnout do děje pomocí polodokumentaristické kamery (vysoká zrnitost a roztěkanost) - ta my však místy přišla až moc rušivá. Pokud nevíte nic o Mandelově okolí a apartheidu v JAR, jistě stojí za zhlédnutí. Jen upozorňuji, že se však víceméně jedná o konverzační záležitost, která je místy trochu zdlouhavá. ()

Morholt

Nic není černobílé. To platí pro všechny režimy, ať už jsou založené na jakékoliv ideologii, apartheid nevyjímaje. A proto mi přišlo Endgame až příliš tendenční. Botha a spol. byli ti zlí a ANC ti hodní, přičemž stejné zločiny byly řazeny na jinou úroveň - kupříkladu bombový útok ze strany ANC byl sice označen za zvěrstvo, ale vzápětí ho omlouvali. To se mi zkrátka nelíbilo. Na druhou stranu to, co předcházelo oficiálním jednáním před prvním demokratickýmii volbami v JAR, je pro mě španělská vesnice, takže jsem toto nevyvážené, trošku příliš dlouhé, "zpravodajství" sledoval se zájmem. Herecky mě potěšilo obsazení Hurta, Marka Stronga a nakonec i Ejiofora, který se mi snad poprvé v něčem vyloženě líbil. A jinak nevím, jestli jsem byl sám, ale představitel Nelsona Mandely mi až neskutečně připomínal Morgana Freemana po lehké omlazovací kůře. :D 65% ()

Radiq

No, takže historie násilí v JAR, pozadí pádu apartheidu, politické rozhovory a jednání, špinavá práce složek národní bezpečnosti... Řeklo by mi to víc, kdybych k tomu měl vřelejší vztah. Zahrané to bylo solidně, natočené taky, ale bralo mě to asi jenom jako režná, když je možnost dát si Martini a zapít to dvojtou tequillou... Taky to bylo hodně ukecaný, takže člověk musel dávat dost pozor, aby z toho něco měl. ()

JohnSmith

Moc zajímavé a hlavně dobré politické drama. Poslední roky apartheidu v JAR a snaha dosáhnout dohody je pro našince celkem neznámá oblast a určitě neuškodí se na film podívat. Je to takový malý předkrm před Eastwoodovým filmem The Invictus. Krom toho, že je film zajímavý, tak je plný dobrých herců, kteří podávají nadstandartní výkony, především Strong a Hurt. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $9,645Tržby Celosvetovo $26,260▐ citeľná hra na štýl prednesu príbehu ako od Greengrassa ale ten je len jeden, takže aj preto to vyznie tak plano aj keď obsadenie celkom slušné a snaživé ale nie je to ono, Pete Travis proste nie je moc dobrý na moc vážne témy /40%/ ()

• Filmovanie prebiehalo na autentických miestach v JAR a Anglicku. (MikaelSVK)