Manhattan Melodrama je především příběhem velkého přátelství. "Blackie" (Clark Gable - JIH PROTI SEVERU, STALO SE JEDNÉ NOCI) a "Jim" ( William Powell - THIN MAN, MY MAN GODFREY) jsou od dětství nerozluční přátelé, jejichž rodiče zemřeli předčasně. Blackie je znám svou vášní k hazardu a v období prohibice úspěšně provozuje nelegální kasino. Oproti tomu Jim se věnuje raději knihám a stává se státním zástupcem, aby mohl v praxi prosazovat své čestné ideály. Přestože se Blackieho přítelkyně Eleanor nakonec ožení s Jimem, a přestože oba dva stojí na opačné straně barikády, zůstávají nejlepšími přáteli. To dokonce i ve chvíli, kdy Jim šetří vraždy, ve kterých má Blackie prsty. (worm14)

classic

Mám tu opäť spoluprácu režiséra Dyka a herca Powella okorenené o geniálneho CLARKA GABLEA,vlastne je par excellence,že v každom jednom zábere strháva na seba právoplatne celú pozornosť,a to je len dobre... Najprv sledujem dvoch nerozlučných kamarátov Blackieho a Jima ešte v pubertálnom veku,keď sa im obidvom stane nepríjemná tragédia,a to taká,že loď,na ktorej cestujú s rodičmi začne horieť,zhorí a potopí sa,bohužiaľ rodičia to neprežijú,a tak sa z nich stávajú siroty! Popasujú sa s nepriazňou osudu a začínajú dospievať,z Blackieho sa stáva kšeftár,prevádzkuje kasíno,máva na stole kšefty,kedy musí konať a získavať peniaze od tých,ktorí mu dlžia,jedného takého práve zastrelí a ocitá sa na opačnej strane barikády,keďže z Jima sa stáva čestný človek,prokurátor,ktorý by rád pomohol svojmu najlepšiemu priateľovi,ale potom by išiel sám proti sebe,čoskoro sa dostáva na čelo guvernéra štátu New York len preto,že ďalšia vražda na konte Blackieho mu prišla vhod,a tak sa blíži deň zúčtovania,kedy Blackie pôjde na elektrické kreslo,Jim prehodnotí svoje konanie byť na guvernérskom poste a tým pádom sa zdáva funkcie! Komorná dráma so vzťahmi na obidvoch frontoch,kde Blackieho vzťah s atraktívnou Eleanor smeruje preč,opúšťa ho a dáva sa do kopy s Jimom,na ktorého tlačí,aby pomohol Blackiemu,ale Jim to nemôže urobiť,vlastne by aj urobil,ale Blackie si je vedomý svojho konania a sám tak chce dobrovoľne učiniť bez pomoci kamaráta! A práve tento ich rozhovor je bodkou za výnimočným filmom,kedy sa udeje ešte jedna podstatná scéna filmu,ktorú som už spomínal. O niečo,ba o dosť vážnejšie ako uvoľnený The Thin Man s dvojicou,s extra známym filmovým párom William Powell a Myrna Loy,ku ktorým sa dopĺňa Clark Gable,ktorý si pôjde po OSCARA,ale nie odtiaľto.V tom istom roku... ()

cheyene

Clark Gable v dalším skvělém snímku, jehož síla tkví v demonstrované síle přátelství dvou hlavních hrdinů, jenž se spřátelili v dětství během situace, v níž šlo o život. Jejich vztah je o mnoho let později podroben těžké zkoušce, neboť oba hrdinové stanou na opačných stranách zákona. Gable roli gangstera sehrál perfektně a s noblesou. Musím říct, že posledních patnáct až dvacet minut bylo neskutečně strhujících a geniální závěr mi podsouvá myšlenku ohledně udělení páté hvězdičky. ()

liquido26

Velmi silný příběh o přátelství dvou mužů na opačných stranách zákona. Blackie i Jim jsou oba neuvěřitelní sympaťáci a rozhodně se nedá vybrat si v tomto snímku oblíbence (podobně jako třeba v případě snímku Heat s Pacinem a DeNirem). Powell hraje pro něj nezvyklou vážnou roli, i když některé scény s Myrnou Loy svým komediálním naladěním nechávají vzpomenout na Thin Many. ()

rikitiki

Spíše melo než drama. Přátelství utužené v dětství několika drsnými zážitky se nedá jen tak zpřetrhat – což asi mělo být mottem filmu. Jenomže to by muselo být ono přátelství vyvážené. Zatímco C. Gable hraje šťastného hazardéra, který nikdy neprohraje, anebo - což je možná stejně důležité - nikdy si nepřipustí prohru a kamarádství z mládí je pro něj neporušitelným závazkem, jeho přítel je jen škrobeným panákem, plným frází a hřímající nějaké nesmyslné deklamace. Ne, vážně, tomhle přátelství se nedá věřit. William Powell není zatažen do žádného bolestného rozhodování, jestli dá přednost příteli nebo kariéře, protože všechny jeho kroky už od začátku směřují neochvějně k vyššímu postavení a vztah k příteli je jen takové šimrání vzadu na krku, kterého si ani nevšimne. ___ Nehledě na nedůvěryhodně zobrazený proces, protože když stojí před soudem přítel, nemohl by vystupovat jako jeho žalobce. A taky porota by snad nedala přednost svědectví jediného, dosti pozdezřelého, muže proti osmi svědkům, kteří tvrdili opak._____ Gable zahrál lehkovážného a nemorálního světáka dobře, s cynickou a přitom okouzlující jiskrou. V jedné jediné scéně ale dokázal hodit pohled, který zamrazil, pohled, který znamenal, že si velmi dobře uvědomil, kde se ocitl. Powell naplnil představu elegána, ale i když se o jeho dobrých vlastnostech ve filmu hodně mluví, předvedl jen jedinou emoci – vypočítavý kariérismus. Myrně Loy nezávidím, protože z pohledu ženy se musela rozhodnout mezi muži, z nichž ani pro jednoho nebyla ničím víc než doplňkem – těžko pak hrát nějaké city. Tady šlo spíš taky o pragmatické rozhodnutí, se kterým z nich bude její život lépe zajištěný. ___Módní okénko: Nevím, kdo Myrně Loy navrhoval šaty, ale doufám, že tahle módní značka už dávno skončila na smetišti dějin. Její lesklý jakoby skafandrovitý ohoz s kožešinou z ní udělal monstrum podobné živým sochám na Staromáku. Kožešinový límec z lišek, který měla na návštěvě ve vězení, jí padal na záda v podobě tlapek a ocásků a vyvolával představu, že na ni ty lišky skutečně skočily a pevně se zakously. KOUSEK DĚJE Gableho postava, třebaže je sympaťák, je jednoznačně k odsouzení. /1. 6. 15./ ()

Mol

MAYBE IDEALS HAVE CEASED TO EXIST. MAYBE THEY'RE OUTMODED LIKE OIL LAMPS AND HORSE CARS, BUT THEY'RE MINE AND I'M STUCK WITH THEM! Film který před svou smrtí viděl John Herbert Dillinger. Když po té vyšel z kina byl zastřelen na chodníku. Clark Gable zde hraje naprosto neskutečně a baví mě sledovat, jeho roli Blackieho a jeho přítelkyni, která sype hlášky jako kouzelník králíky z klobouku. Blackieho celoživotní kamarád Jim s ní nakonec skončí, ale ani po té není Blackie zahořklí a pro Jima je ochoten zabít nebo dokonce i zemřít. Tomu říkám přátelství. Film má v sobě spoustu skvělých momentů a proslovů jako: "IF I CAN'T LIVE THE WAY I WANT, THEN AT LEAST LET ME DIE WHEN I WANT!" Blackie a jeho stále skvělá nálada a způsob pohledu na život je neskutečná až inspirativní: "DIE THE WAY YOU LIVED, ALL OF A SUDDEN. THAT'S THE WAY TO GO. DON'T DRAG IT OUT. LIVING LIKE THAT DOESN'T MEAN A THINK!" ()

• Scéna požáru na výletní lodi na začátku filmu je založena na skutečné události, která se stala 15. června 1904 na East River v New Yorku. Při neštěstí na lodi General Slocum zemřelo přes tisíc lidí, převážně dětí a žen. Až do 11. září 2001 se tak jednalo o největší tragédii v New Yorku. (Griffith)
  • Jedná se o poslední film, který před svou smrtí viděl slavný gangster John Herbert Dillinger. Když po skončení vyšel z kina, byl zastřelen FBI. (Mol)
  • První ze čtrnácti filmových spoluprací Williama Powella (Jim Wade) a Myrny Loy (Eleanor). Jenom v roce 1934 si společně zahráli ještě v dalších dvou snímcích. (Griffith)