Hledání legend a hrdinů

• Česko Po stopách mýtů a hrdinů (viac)
Veľká Británia, 2005, 4x55 min

Dokumentární cyklus BBC.

1. Královna ze Sáby (The Queen Of Sheba)
Příběh krásné vládkyně a moudrého krále je zaznamenán v bibli i v koránu a zavede nás do ztracených měst a zapomenutých civilizací. Afričané říkají, že Bůh stvořil člověka, protože rád naslouchal příběhům. V Etiopii se dodnes vypráví příběh starý téměř tři tisíce let o návštěvě královny ze Sáby u krále Izraele Šalomouna. Zaznívá v písních, pohádkách i svatých textech - ale nejen v Africe. Autoři dokumentárního cyklu BBC pátrají po stopách jedné velké a proslulé vladařky, která je hrdinkou příběhů židovské, křesťanské i islámské kultury. A tento romantický příběh dodnes nepřestává vzrušovat posluchače na celém světě.

2. Šangri - la (Shangri-La)
Po stopách vyprávění o pozemském ráji nedotčeném časem a smrtí, kde dodnes přežívá odvěká moudrost lidstva. Ze všech světových bájí se nejdéle a nejvytrvaleji traduje vyprávění o pozemském ráji. Ta bájná země má bezpočet jmen. Jedním z nich je Šangri - la. Příběh o této tajemné zemi kdysi literárně zpracoval James Hilton v románu Ztracený obzor. Pověst o skrytém údolí, kde se zachovala veškerá lidská moudrost, aby nás zachránila před vlastní slabostí, nalezla silnou odezvu v chmurné době před 2. světovou válkou. Ale jak u dobrých příběhů bývá, ani pověst o Šangri - la není výmyslem jednoho autora. Kořeny příběhu sahají k prastaré legendě a k vábivé spleti různých zvěstí, které se vynořily v 16. století. Vydejte se po jejich stopách.

3. Iásón a zlaté rouno (Jason and the Golden Fleece)
Pověst o Argonautech má vše, co obsahuje pohádka: odvážné poutníky, princezny a kouzla. V jejím jádru však zní temná struna antické tragédie. K nejstarším bájím světa patří příběh o hrdinské výpravě do neznáma. Jeden takový příběh se vypráví už více než tři tisíce let. Pověst o Iásónovi a argonautech je klasickým vyprávěním o výpravě do neznáma: jakási starořecká obdoba filmu Mission Impossible. Dnešní Řekové věří, že tyto příběhy mají pravdivé historické jádro, protože jsou tak hluboce zakořeněny ve skutečných místech. Je třeba mít na paměti, že v bájích se mísí fantazie, pohádka a skutečný život v chaotické a přece nádherné změti. Autoři dokumentárního cyklu BBC se vydali po stopách legend, aby našli zrnka pravdy.

4. Artuš, král minulý a budoucí (Arthur, The Once & Future King)
Pověst o bájném anglickém králi vyprávějí básníci už přes tisíc let. Je v ní středověký mysticismus i ohlasy skutečných událostí. Na závěr dokumentárního cyklu BBC se jeho tvůrci vydali po stopách pověstí o králi Artušovi. Jejich cesta vedla do keltské Británie, Francie a Irska. Je to příběh plný středověké alchymie a mysticismu, příběh o ztraceném zlatém věku, který jednoho dne zase nastane. A nejen to - příběh o Artušovi, jak tvrdí keltští bardi, tvoří samu podstatu Británie. Vystupují v něm nesmrtelné postavy a nadčasové symboly, Svatý grál, kulatý stůl a kouzelný meč Excalibur. Jen zřídkakdy se dá přesně určit, kdy a kde se báj zrodila. Artušovská legenda je vzácnou výjimkou, kdy to můžeme určit přesně. (oficiálny text distribútora)

honajz

Slabé 4 hvězdy... Dobré je, že seriál jde po faktech a skládá je postupně vedle sebe jako střípky skládačky, aby si divák sám udělal názor. Nehodnotí, nekritizuje ani nechválí, prostě jen konstatuje a ukazuje jednotlivé odkazy obrazem. Občas mi ale přijde divné, na jaká místa se moderátor dostane a kam všude ho jen tak pustí, i když třeba archu úmluvy neuvidí. Ne vše řečené je nějak objevné, ale dáno do souvislostí z toho vyplývají sem tam zajímavé skutečnosti. Je ale pravda, že by skutečně kratší stopáž seriálu prospěla, některé přesuny autem nebo lodí jsou zcela natočené zcela zbytečně a odvádějí pozornost. ()