Kameny v české krajině

(TV film)
Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2008, 28 min

Mnohé kameny mají památný význam, některé jsou mýtické, vyprávějí se o nich pověsti často spojené s čerty, jiné mají význam prehistorický, jsou to například menhíry, nebo jsou kameny, které pamatují bitvy, mordy či zázraky. Kameny jsou krásné, romantické a obohacují naši krajinu. Zatímco ve vlasteneckém 19. století byly centrem pozornosti návštěvníků středověké hrady, odkazující k hrdé, rytířské minulosti nebo romantické skalnatiny jako domácí nápodoba alpské krajiny, tak v posledních letech se přesouvá pozornost čím dál víc na památné stromy, kameny, kapličky a prehistorické objekty. Nacionální chápání krajiny se mění na chápání krajiny ekologické, harmonizující, mýtické. Průvodcem po zajímavých kamenných objektech bude geolog Václav Cílek, ředitelka Muzea v Mariánské Týnici Irena Bukačová a sochař Kurt Gebauer.
Režisérkou dokumentu je Ljuba Václavová. (oficiálny text distribútora)

fmash

Další díl zatím triptychu Ljuby Václavové o prvcích české krajiny. Typicky přemýšlivý komentář Václava Cílka jako vždy udivuje přesnou volbou výraziva a barvitostí popisů zdánlivě banálních jevů a skutečností. Hodnota sdělených informací z hlediska vzdělávání je na slušné úrovni, na rozdíl od předchozích dílů však Cílek poněkud ztrácí svou zdánlivě bezbřehou trpělivost a pochopení. Snad je to – jemu jako geologovi možná nejbližším – tématem, ale tam, kde v předešlých epizodách prostě konstatoval či nanejvýš mírně káral, v Kamenech přísně prorokuje. Inu, krást se nemá. ()

honajz

Čekal jsem více odbornější výklad, pár slov z geologie, něco víc z historie. Tohle je obyčejná procházka několika málo místy, kdy jsou skloubeny jak přírodní, tak umělé kamenné útvary (někdy bez znalosti hranice, co je co), kdy vlastně se dozvíme jen takové obecné věci jako že lidé uměli využívat a kombinovat přírodní materiály (jako třeba kámen a dřevo), ještě zajímavá je teorie o smírčích kamenech, ale třeba menhiry jsou smeteny ze stolu bez nějakých zajímavějších informací, ale zato se dozvíme spíše nedůležité okolnosti (třeba že po roce 1990 lidé hodně s kameny hýbali a vytvářeli nové menhiry). Tohle lavírování mezi umělým využitím a přírodními útvary, kdy občas není jasné, co je co, i ta jistá povrchnost, kdy se nedozvíme z vědeckých oborů skoro vůbec nic, toto vše mi dojem z dokumentu hodně kazilo. I když je dobře, že vznikl a je mi jasné, proč asi. ()